Hangi uğraşılar hobi kapsamına girer?

Örneğin resim yapmak, tiyatro, yazmak gibi etkinlikler aynı zamanda meslek de olabilmektedir. Sadece hobi olarak yapılan uğraşılar nelerdir?

Sadece hobi olarak yapılan uğraşlar satranç oynamak kitap okumak test çözmek veya futbol basketbol voleybol test çözmek sadece hobi olarak yapılan uğraşlardır.

Herhangi bir kazanç elde etmek maksadıyla yapılmayan uğraşlara hobi denilmektedir. Bunlara örnek olarak dama oynamak, halı aha maçı yapmak verilebilir.

Satranç, dama gibi oyunlar oynamak, kitap okumak, resim yapmak, müzik dinlemek bunların hepsi birer hobidir. Önemli olan severek yapmandır. Kimsenin zorlaması olmadan bizzat kendi öz iradenle severek yaptığın şeylerin çoğu aslında senin hobindir.

tiyatro ,sinema , konser , gece yürüyüşü gibi etkinlikler hobi olarak sayılabilir.

Herhangi bir uğraş hobiler arasına girer. Kişinin sevdiği bir iş ile uğraşması sonucu elde ettiği bir nesne. Bu hobiler arasına, ahşap boyama, spor, müzik, sanat gibi uğraşlardır.

Kazanç amacı güdülmeden keyfi olarak yapılan şeyler hobidir.

Örgü örmek satış yapıp para kazanılsa da meslek grubuna girmez. Sadece hobi olarak yapılır.

İnsan bir işi zevk alarak yapıyorsa hobidir. Hobilerden para kazanılmaz o zaman , iş grubuna girer. İnsanlar para kazandıkları ek işe , hobi diyor ama yanlış diyorlar bence.

Bir sanat dalına ait yetenekler mesela çizim, enstrüman çalma.