Haram ve caiz değil arasındaki farklar nelerdir?

Haram ve caiz değil arasındaki farklar nelerdir? Açıklayınız?

haram kuran da kesin ve net bir dille yasaklanan eylemlerdir. Caiz değil ise Mekruh olan davranışlardır. Yani net bir dille yasaklanmamıştır ancak yapılması dinen hoş karşılanmamaktadır yani yapılırsa sevaplardan götürür.

Haram, Allah tarafından insanların kesin olarak yapmamasını istediği düşünce ve davranışlardır. Yapılması takdirinde günah olarak insanların amel defterine işlenmesine neden olur. Caiz ise, kesin olarak Allah tarafından belirlenmemiştir, yüksek din adamları ve alimler tarafından düşünce veya davranışların uygun olup olmamasıyla ilgilidir.

Haram kesin bir delille günah olduğu belirtilmiş.Caiz değil ise mekruh yani yapılması günah değil ama dinen hoş olmayan şeylerdir.

Haram Allah tarafından katiyen yapılması yasaklanan eylemler ama caiz değil yapılabilitesi olan ama yapmasak iyi olan eylemlerdir

Haram Allah’ın yasak kıldığı herşeydir. Caiz değildir ise Allah’ın yapmamızdan hoşlanmadığı davranışlardır. Yani müslümanın yapmaması gereken şeylerdir. Mesela İçki içmek, kumar oynamak, zinâ etmek, adam öldürmek haramdır.Noel kutlamak iste hristiyanların adeti olduğu için caiz değildir.

HARAM YAPILMASI KESINLIKLE YASAK OLAN CAİZ İSE GUMAH DEGİL MEKRUH OLANDIR YANI CAIZ YAPILMASI HOS KARSILANMAYAN HARAKET

Haram ; dinimizde yapılması,işlenmesi hem kişi hem de toplum hukukun korunması amacıyla kesin bir dille yasaklanan sözlü ve fiili hareketlerdir. Bir şeyin caiz olup almaması ise; haram helal kavramları gibi keskin çizgiler dışında olup hem dinimizce hemde vicdan tartısında ele alındığında bahse konu olan şeyin yapılmasının doğru olup olmadığıdır.

Haram Allahın kesinlikle yapmamamız dediği kötü şeylerdir caiz değil ise uygun değil demekdir.

Haram dinimizce yasaklanan davranışlardır. Caiz değil ifadesi ise yaptığımız eylemin doğru olmadığını belirtmek için kullanılır.

Haram Allahın kesin olarak yapılmaması gerektiğini bildirdiği konulardır.Caiz ise herhangi bir konuda bir din adamından dine uygun olup olmadığı arastırılıp veya sorulması.

Dinimizde haram ve caiz değil kelimeleri birbirine yakın ama tam olarak aynı kelimeler değil. Haram ; Dinimizde kesinliği olan ve yasak olan dinimizin uygun görmediği davranış, sözler ve hareketlere denir. Haram olan şey aynı zamanda günah sayılır. İslam dinine uygun olmayan maddi manevi bütün davranış ve hareketlerdir. Haram davranışlarda bulunmak sonunda cehennemin varlığını bize hissettirir ve ona göre hareket ederiz. Caiz değil ise haram gibi tam kesin olmayıp ihtimal olma özelliği olan ve dinimizde uygun değil, olmaması gereken birşeyin yapılmasa daha güzel olur düşüncesini belirten kelimedir.

haram olan allahin kesin olarak yasakladigi şeydir caiz degilde demek o kisi icin iyi degil yapmamalidir

Haram Allahın kesin ve kat-ı deliler ile yasakladığı ve yapmamızdan sakınmamız gerektiğini belirttiği şeylerdir caiz olmayan şeyler ise yapılmasi uygun olmayan şeylerdir. Ve hoş görülmez.

Haram, Allah tarafından yasaklanmayı içerirken Caiz olmayan şey hoş karşılanmamayı belirtmektedir.