Hard Disk Nedir?

Bilgisayarda hard disk nedir, hard disk ne işe yarar.

Bilgisayarımızda verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanırız.

Bilgisayarda hard disk insanlarda olan beyine benzemektedir. Bilgisayarda bilgiler hard diske kaydedilmektedir. Yani hard disk bilgisayarın hafızasıdır.

Bilgisayarda Hard Disk Nedir?

![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573319644-998295-sabit-surucu-harddisk-nedir-nasil-calisir-hakkinda-bilgiler.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1573319644-998295-sabit-surucu-harddisk-nedir-nasil-calisir-hakkinda-bilgiler.jpeg) Bilgisayarımızda bulunan bazı verileri uzun süreli veya ömür boyu saklamamız gereklidir. Saklama işlemini yapabilmemizi sağlayan bir birim vardır ve bu birime _hard disk_ denilmektedir. Yapı olarak mıknatıslanma mantığı sayesinde verilerin kayıt altında tutulmasını sağlayan bir parçadır.

Bilgisayar ve bilgisayar parçaları satışı yapan her yerde kolaylıkla bulunabilen bir parçadır hard disk. Satın alım öncesi dönüş hızına ve depolama kapasitesine dikkat etmek gerekir mutlaka. Depolama kapasitesi yüksek olan hard disk her zaman kullanım kolaylığı ve memnuniyet sağlamaktadır. Bunları unutmamak yararınıza olacaktır.

Hard disk verilerin saklanması için kullanılan bir birimdir. Metal bir şekildedir.image">image

Kısaca belirtmek gerekirse bilgisayarın fiziksel hafıza alanı diyebiliriz. Bilgisayar veya içinde bulunduğu teknoloji ürünü için gerekli donanımlarda biridir. Marka ve modele göre kapasitesi değişmektedir.

hard disk bilgisayarın bir nevi beynidir. Bütün bilgiler hard diskte kayıtlıdır.

Hard disk bilgisayarın beynidir ve bütün veriler hard diskte toplanır. Bilgisayar üzerine kaydettiğimiz, indirdiğimiz, uygulamalarımız hepsi hard diskte kayıt altındadır. hard disk te yıllarca bu bilgiler saklanabilir. Hard disklerin farklı boyutlarda olanları vardır. Bilgisayara bağlı ve bilgisayardan ayrı şekilde kullanılabilir. Hard disk arızalandığı zaman ise verilere ulaşılmaz ve bilgisayarın ana ekranı görüntülenemez. Yeni hard disk takıldığı zaman format atılması gerekir.

Depolma alanı.Bu hardisk çok önemli bir parçadır.Bilgisayarın kalbidir resmen.Bilgisayarımızda bulunan verilerin kalıcı olarak saklandığı donanım birimine Harddisk denir. Aynı zamanda işletim sistemine ait dosyaları da içerisinde barındırdığı için en önemli donanım bileşenlerinden biridir. Harddisk üzerine veri kaydedilirken mıknatıslama yöntemi kullanıldığından dolayı isteyerek silinmediği sürece veriler asla kaybolmaz. Sabit disk olarak adlandırılmasının sebebi budur.Harddisk, manyetik bantla kaplanmış olan dönen disklerden oluşan bir donanım bileşenidir. Bu disklerin yüzeyine yakın noktalara okuma ve yazma kafaları yerleştirilmiştir. Veriler yazma kafası sayesinde manyetik bantla kaplanmış olan diskler üzerine yazılır ve istek geldiği zaman okuma kafası tarafından okunarak gerekli işlemler yapılır.

Bilgisayarda hard disk bilgisayarın en önemli çahazıdır. Hard disk dosyaların,resim,videoların,oyunların saklandığı depolandığı yerdir.

Bilgisayarımızın depolama görevini üstlenir.TB,GB,MB,KB gibi birimlerden oluşarak depolamayı sağlar,dosya birimlerini ve benzer şeyleri saklamamız için çok önemlidir.

Bilgisayarda Hard Disk Bilgisayarın resmen beyni olarak adlandırılır Ne yaparsan yap her şey orada kayıt altında olmaktadır.

Bilgisayarın deposudur. Yapmış olduğumuz işlemleri saklamak için kullanılır.

Hard disk depolama birimidir. HDD diye kısaltılır ve eğer almayı düşünüyorsan ihtiyacına göre almalısın. Mesela oyun seven birisiysen ve en son çıkan oyunları indirmek istiyorsan en az 1 TB’lık bir HDD alman gerekir.

en kaba anlatımı ile bilgisayara indirdiğimiz yüklediğimiz herşeyin kayıt altına alındığı depolama birimidir. kendisi

Amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır sabit sürücülerin en sık kullanılan ses görüntü yazılımlar veritabanları gibi büyük miktarlarda bilgiler gerektiğini kullanmak üzere sabit sürücülere kayıt edilir bu sürücülerde yedin iyi bir yazı mı metal can beye plastikten yapılmış yüzeyi demir oksit ya da başka manyetik özellikteki malzeme ile kaplı yapılır bu kız ya da bilgiler mıknatısla mı yolu ile kaydedildiğinden istenerek silinene kadar sabit kalmaktadır bütün veriler veya bilgiler elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayar benlik yongalarındaki gibi kaybolmazlar bu nedenle sabit sürücü olarak adlandırılmaktadır bazı harddiskler bilgisayarda takılıp çıkarılabilir iken elektrik tasarrufu Cihazlarını destekleyen hard diskler bilgisayarın sahibi olarak kalmaktadır ayrıca hard diskler kullanımları bakımından dayanıklı olduğunu bilirim yani bilgisayarın bilgi depolamak için kullanılan en temel birimidir

Hard diskler bilgisayarlarımızdaki verilerin depolandığı parçalardır. Örneğin yüklediğimiz programlar veriler bu disklerin içerisinde saklanır. SSD ve HDD olarak 2 ye ayrılmaktadır. SSD olanı daha küçük boyutta ve daha hızlı çalışmaktadır.

Bilgisayarın sağlıklı ve doğru bir şekilde çalışabilmesi için verilerin kayıt altında tutulduğu depolama aygıtıdır. Bilgisayarlardaki veriler hard disk aygıtında depolanır.

Bilgisayarlarda yer alan hard disk halk arasında sabit disk olarak da bilinmektedir. Bilgisayarların en önemli parçalarından birisi olan hard disk önemli bir depolama aygıtıdır. Bilgisayarın içerisindeki tüm veriler sistemli bir şekilde hard disk içinde kayıt altında tutulur. Hard disk bilgisayar içinde bulunan tüm verilerin kalıcı bir şekilde saklanmasını sağlayan sistemdir. Hard disk bilgisayardaki saklama alanı olarak bilinmektedir. Hard disk sayesinde bilgisayarda bulunan tüm veriler ve bilgiler de disk üzerine kaydedilebilir. Bu bilgiler hard disk üzerinde manyetik tabakalara da kalıcı bir şekilde kayıt edilebilir.

hard disk veya harici diskler bilgisayar veya diğer bilişim sistemlerinin tamamında bir depolama alanı olarak kullanılan hafıza vb kategorilerin genel adıdır. ayrıca çoğunlukla eski tip bilgisayarlarda ciddi sorunlar oluşturmakta.