Harnup kahvesi nedir? Nasıl kullanılır?

Harnup kahvesi nedir? Nasıl üretilir? Açıklayınız.

keçiboynuzu ile yapılıyor diye biliyorum Bir fincan su içerisine birer çay kaşığı konan kahve kısık ateşte köpürene kadar pişer. Köpüren kahve fincanlara alınarak servis yapılır. Şeker ilavesine gerek olmayan kahve eğer istenir ise içerisine şeker ilavesi ile de pişirilebilir.Su ile pişen kahve istenir ise süt ile de pişebilir. Sütlü keçiboynuzu kahvesi de harika lezzette olmaktadır.

Harnup kahvesi muhteşem lezzetli bir keçiboynuzu kahvesidir. Bu kahve hem sütle yapılmaktadır hem de su ile yapılmaktadır. Ama keçiboynuzu kahvesinde sütle yapılan kahve çok daha güzel olmaktadır . Harnup kahvesi keçiboynuzu aromalı muhteşem tadlı bir kahve olmakla beraber Aslında çok da tercih edilmiyordur. İnsanların çoğu keçiboynuzunu severek tüketmiyor çünkü bu yüzden çok tüketilmeyen bir kahvedir.

Ülkemizde çeşitli bölgelerde keçiboynuzu harnup olarak bilinir. Çok fayda olduğu bilinir ve harnup meyvesini toz haline getirip kahveye dahil edilmesi ile harnup kahvesi ortaya çıkmıştır.
Süt kullanılarak yaparsanız, şeker kullanmanıza gerek kalmaz, hoş kokulu ve hafif bir içime sahip olacaktır.
Keçiboynuzu kahvesinin faydaları ise;
İdrar yollarında sağlık probleminiz var ise çok yararlıdır.
Astım, nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelir.
İçerisinde bolca kalsiyum içerir ve bu durumda çocukların içmesi öngörülür.
Kan yapıcı özelliği vardır.
İshal gibi şikayetleriniz var ise bu konuda yararlıdır.
Kahveyi tüketerek böbreklerinizde ki sancılardan kurtulabilirsiniz.

">

Keçiboynuzu çekilerek elde edilen tozunun kahveye katılmasıyla yapılan kahvedir, kendisi tatlı olduğundan ilave şekere ihtiyaç duymaz.