Hasan Polatkan kimdir?

Hasan Polatkan kimdir? Hayatı hakkında kısa bilgi veriniz.

Adnan Menderesin başbakanlığı zamanında Hasan Polatkan çalışma ve maliye bakanlığı yapmıştır. Adnan Menderes ile birlikte Yassıada da İdam edilmiştir.

Adana Menderesin Başkanlığı zamanında Hasan Polatkan çalışma ve maliye bakanlığı yapmıştır. Adnan Menderes ile birlikte Yassıada’da İdam edilmiştir Sene 1961

1915 yılında Eskişehir’de doğmuş, 16 Eylül 1961 tarihinde İmralı’da idam edilerek öldürülmüştür. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunudur. Ziraat Bankasında müfettiş olarak çalıştı. 1946 yılında Demokrat Partiden Eskişehir milletvekili oldu. 1950 yılında yapılan seçimlerde yeniden milletvekili oldu. Adnan Menderes tarafından kurulan hükümetlerde çalışma ve maliye bakanı olarak görev yaptı. 27 Mayıs 1960 darbesinin gerçekleşmesiyle Adnan Menderes ile birlikte Kütahya’da tutuklandı. Yassıada’ya hapsedildi. Yapılan mahkeme sonucunda idama mahkum edildi. Adnan Menderes ve Fatin Rüştü Zorlu ile beraber asıldı. Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak idamları geçmiştir. Siyasi hayatımızı etkileyen önemli olaylardandır.