Hava değişikliği insanı nasıl etkiler?

Hava değişikliliği insanı nasıl etkiler? Hava değişiminin insan üstündeki olumsuz etkileri nelerdir?

Hava değişikliği insanda olumsuz sağlık sorunları getirir. Daha çok grip, soğuk algınlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. Bu her insanda olan rahatsızlıktır. Havanın güneşli olup daha sonraki gib çok soğuk olması insan vücudunda tepkimeye yol açar çeşitli ve önemli reaksiyonlar geçirir ve vücut direncini kaybederek halsiz düşer ve hasta olur. Bunun çaresi çok dikkatli olup havaya aldanmamaktir. Eğer hava sıcak ise yine de ince bir hırka alınmalıdır. Eğer çok soğuk ise birden güneşli olacak ise yine vücut değişik tepkimelere girip direncini kaybeder. Bu yüzden havaya aldanilmamalidir. Bu bizim lehimize olur ve sağlık sorunları ne yazık ki hemen çözülecek ufak rahatsızlıklar değil ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden sağlığımiza dikkat etmeliyiz ve çok sıcak havalarda bile önlemini.almaligiz temkinli davranmak her zaman her şeyin en iyisidir diye düşünüyorum.

Hava değişikliğinden etkilenip etkilenmemek aslında biraz da insanlara bağlı birşeydir. İnsanlar Kendilerini iyi bir şekilde koruyarak hastalıklara yakalanma olasılıklarını ne kadar azaltırsa o kadar az etkilenmiş olur.Ayrıca kimi insanlar sıcak havaları severken kimileri de soğuğu daha çok sever bu nedenle olumlu olumsuz olarak ayırmak gibi bir şey söz konusu olamaz . Hava değişikliklerinin oluşturacağı zararlı etkileri minimuma indirmek en iyi korunma yöntemidir.

Havalar sürekli değişir. Ancak insanı olumsuz etkileyen, ani ve sürekli değişimlerdir.

Hava ısısında ki değişikler insandan fizyolojik olarak etkiler yaratır insanın optimum bir sıcaklıkta olup bu sıcaklığın altında ınsan titreyerek kendini ısıtma yada yüksekse terleyerek vücud ısısını düşürmeye çalışır.

Hava değişimleri, insanı çok farklı sekilde etkiler.Mesela, hava güzel diye ince giyip dışarı çıktığımızda aniden yağan bir yağmur hasta olmamanıza sebep olabilir.

Örneğin nemli havalar melankoli ve Adele ağrılarına neden olabilir, romatizmal hastalıklara sahip olan kişilerin yağmurlu havalarda daha fazla ağrılardan takındıkları görülebilir. Puslu ,şişli havalar güneş ışınlarını bastırarak Kutluk hormonu olan seratoninin daha az salgılanmasına neden olur ve depresyonu tetikler. Aynı zamanda şişli havalar direk sinir sistemini olumsuz yönde etkilemektedir. Aşırı rüzgarlı havalar ise kişide baş dönmesi, uykusuzluk,baş ve eklem ağrılarına neden olabilir. Sinüzit ve kigran gibi ağrıları tetikleyebilir. Güneşli havalar ise kalp hastalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Kiside algı bozukluklarına yol açabilir.

Hava değişimi kişide deri sorunları yaratabilir . Kuruluk ,kızarıklık ,soyunma vb. kısa süreli sorunlar yaratabilir bunları gerekli krem ve ilaçlarla düzeltebilirsin.

hava değişikli insanı çok olumsuz etkilemektedir. grip ve salgın hastalıklara neden olabilir ve bu bizi pek mutlu etmiycektir.

Hava değişikliği mevsimlere bağlı gelişebilir, yapılan seyahatler sonucu gelişebilir. Çok sıcak bir ülkede veya şehirde yaşıyorsunuz diye düşünün. Güneş yüzü görmeyen, havanın çok soğuk olduğu bir yere giderseniz hemen hasta olursunuz. Yine yaz ayından kış ayına geçince de olur bu olay. Kısacası hava sıcaklığında ki ani yükseliş veya düşüş sonucu olur. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri daha çok etkiler. İshal, kusma, bulantı, ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı problemleri ile kendini gösterir. Belirtileri genel olarak her zaman olmasa bile bu şekildedir. Hava değişimi sonrası problem yaşamamak için tedbir almakta fayda var. Özellikle kış ayı sonrası artık güneş kendini gösterdi, yaz geldi diye düşünerek yazlıkları giyinmemek de fayda var. Beslenme olarak da bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklardan koruyan gıdaları almak önemli.

Hava değişikliği kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir . Olumsuz yönlerine örnek olarak halsizlik , iştahsızlık gibi belirtileri olabilir .

Doğup büyüdüğü yer ile alakalı olarak insanın etkilenmesi mümkündür. Elbette kişinin bünyesinin dayanaklılığı da etkileyen faktörlerden bir diğeridir. Kimi insan yaz mevsiminde çok çabuk rahatsızlanır kimi insan da kış mevsiminde ama hava değişikliğinden etkilenmeyen kişi saysı da azımsanmayacak kadar çoktur.

İklim değişikliğinin etkileri, ısınma sıcaklıklarını, yağışlardaki değişiklikleri, bazı aşırı hava olaylarının sıklığı veya yoğunluğundaki artışları ve yükselen deniz seviyelerini içerir. Bu etkiler yediğimiz yemeği, içtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı ve yaşadığımız havayı etkileyerek sağlığımızı tehdit edebilir. Yani gözardı edilmemesi bir durumdur.

Hava değişikliği insana her zaman iyi bir durumdur.Benimde imkanım olsa kapatıp telefonu 1 ay gezerim şehir şehir yeni insanlar yeni hikayeler dinliyip kendi sorunlarını biraz olsun unutur insan her zaman hava değişikliği güzeldir.