Hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir?

Hava kirliliğini önlemek için neler yapılabilir? Açıklayınız.

Araçların egzoz borularına ve fabrikaların bacalarına filtre takılıp düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Daha çok toplu taşıma araçlarını kullanmak gerekir. Ormanlık alanlarda yanıcı madde kullanılmamalıdır.

Sigara içme alanları hakkında bir düzenleme getirilebilir.

Fabrika gibi karbon salınımı yapan işletmelerin denetimi sıkılaştırılabilir be gerek duyulduğu anda filtreleme işlemleri yapılabilir.
-Kullanılan parfümlerin içeriğindeki alkol miktarı düşürülüp Fl.oz ( esans özü ) arttırılabilir.
-Bir işletmenin kurulması için verilen ISO raporlarında olması gereken karbon ayak izi değerlerinin takibi ve nominal değeri aşan işletme kuruluş veya fabrikaların kurulumuna izin verilmiyebilir.

 • Bilinçsiz bir şekilde atık çöpleri yakarak imhası yerine ayrıştırılarak geri dönüşümü sağlanılabilir.
 • Araçlarda kullanılan yakıtın içeriğine kaçak yollar ile ilave edilen motor yağ gibi bileşenler ilave edilmemeli
 • Ulaşım için kullanılan kişisel araçlar yerine toplu taşıma tercih edilebilir.
 • Devletin boşta kullanılmayan arazilerine ağaçlandırma yapılarak desteklenmeli.
 • İlk okul ve orta okul dönemlerinde öğrencilere ağaçlandırma gibi projelerde aktif rol alması için müfredat değiştirilebilir ve buna uygun eğitim verilebilir.
 • TEMA vakfı gibi kuruluşlara ek destekler çıkartılarak ve gerekli reklamları yapılarak desteklenmeli ve devlet büyükleri öncülük edebilir.
 • Piknik alanlarında bilinçsiz ateş yakanlara normalden daha ağır cezalar uygulanarak caydırıcılığı sağlanmalı ve bu tip mecralarda doğaya zarar veren insanlarda aynı tip ceza ile karşılaşmalıdır.
 • Öncelikle insanları eğitmemiz gerekiyor. Eğitim olmadan hiç bir şey işe yaramaz.

  Araçların egzoz kontrolleri tam olarak yapılmalı ve termik santral bacaları gerekli filtreleme işlemine maruz bırakılmalıdır.

  Hava kirliliği önlemek için öncelikle ağaçlandırma ve mesire alanlarımızı çoğaltmamız gerekmektedir çünkü temiz havayı fotosentez ne kadar çok olursa o kadar çok temiz hava olur artık motorlu araçların kadırılması gerekiyor motorlu araç yerine elektrikli araçlarımız var artık tüm ülke geneli doğal gaza geçilmeli kömür kullanımı had safhada hava kirliliği teşkil etmektedir böyle önlemlerle yaşasın temiz hava diyorum.

  Öncelikle merhabalar çok basitdir ki doğru bir şekilde batılılaşmak nasıl mı ?
  Yurt dışında bir çok ülkede örneğin Kanada Almanya bu ülkelerin AVM girişlerinde geri dönüşüm konteynırları bulunur.Atılan her geri dönüşüm uygunu madde için plastik,cam,metal vb. tane başına 0,25 kr ülke para birimi alınır.
  Ve bu para yaptığınız alışverişin sonunda ödiyiceğiniz tutardan düşülür.
  Bunu türkiyede yap hava kirliliğini bi denli önlersin.

  ILK ARABALAR DAN KAYNAKLANIYOR CUNKU ULKEMIZDE ARABA COK AYRICA FABRIKALAR DAHIL COPLER PIS KOKULAR HAVA KIRLILIGI YARATIYOR ONLEM ALMAK ICIN ELEKTIRIKLI ARABA KULLANMAK VE COPLERIMIZI YERE DEGIL COP KUTUSUNU ATILMASI LAZIM FABRIKALAR ISE BORU FILTRESI TAKMASI LAZIM.

  İnsanların bilinçlendirilmesi lazım. Bir taraf yaparken diğer taraf yıkarsa bir sonuç elde edemeyiz. Ayrıca oksijen üretiminde büyük rol oynayan su yosunlarını koruyabiliriz

  dostum hava kirliliginde en cok onemli olan nedir biliyomusun en cok etki yapan ee motorlar dır egzozlardır ve ozon tabakasını delen ilk onemli etkende budur bu yuzden toplu tasımaya gidelim diyorumsdd

  araçaların ve fabrikaların bacalarına bir temzleyici takılmalı ve düzenli olarak onlar temizlenip yada yenileri takılmalı


  sanayilerde temiz hava için filtre sistemi olmalı, ormanlık alanlar için yakıcı maddeler engellenmeli, ısıtmayı ele aldığımızda genel ısıtma sistemleri olmalı, kullanılan hava tarzlı ürünler ozon tabakasını delmemeli, daha çok rüzgar kaynaklı enerjilere odaklanmalıyız.

  Ülkemizdeki ormanlık alanları arttırılmalı, insanlara eğitim verilmeli çünkü eğitim verilmediği sürece yapılan her şey boştur. Bunların dışında ev ısıtmak için kömür değil doğal gaz tercih edilmeli, özel araç kullanımı azaltılmalı toplu taşıma araçları tercih edilmeli, fabrika bacaları filtrelenmeli, fabrikalar konutların olduğu alandan uzak bir yerde olmalı.

  Betonlaşmayı değil yeşillendirmeyi hedeflemeliyiz.Doğayı temiz tutmalıyız.Ateş yakmaktan uzak durmalıyız.

  Hava kirliliği için araba eksozları muayene edilmeli ve en önemli olanı olarak fabrika bacalarına filtre takılmalıdır.

  mesela daha çok ağaçların tikmek gerek fabrika bacalarına filtre takılmalı bunları yaparak dunaymizi temiz tutabiliriz

  Fabrika bacalarına ve araç egzoslarına filtre takılmalıydı. Deodorant üretimi ve tüketimi düşürülmeli. Çevre dostu inşaat ve yapı malzemeleri kullanılmalı.

  Araçlar için egzoz emisyonu standartlarına uygun araçlar kullanma, fabrikalarda kullanılan bacaların filtrelendirilmesi ve parfüm(deodorant) tüketiminin azaltılması gibi şahsi çabamızla büyük çapta bir önlem alabiliriz.

  Havsa kirliliği fabrikadan çıkan dumanlar, arabalarda çıkan egzozlar bu kirlilikte oldukça etkilidir.
  Peki bu kirliliği ne önler ?
  Fabrikalarda olan bacalara katmanlar halinde filtre takılmalı veya dumanın içinde bulunan zararlı maddeler ayrıştırılmalıdır.