Havuçlu Kabak Mücveri yemeği nasıl yapılır?

Havuçlu Kabak Mücveri yemeği nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılır?

Havuç kabak rendelebir içine baharat soğan koy tuz at sıvıyağ yumurta ekmek koy köfte şekli ver kızart

Havuç ve kabaklar güzelce yıkanır kabukları soyulur. Bir kaba havuçlar ve kabaklar rendelenir. Avuç içinde suyunu çıkarmak için sıkılır, suyu süzülür. Karabiber, Tuz,isteğe göre pul biber, ekmek te konulabilir. Elinizle köfte şeklini verin. Tavaya yağ ekleyip, yağ da kızartabilirsiniz.yanına patates kızartması,makarna, pirinç pilavı veya bulgur pilavı güzel oluyor. Afiyet olsun.

havuçlu mücver için malzemeler
2 tane kabak
1 tane havuç
1 yumurta
dereotu,maydonoz
1 tane soğan
istege göre baharat çeşitleri.
yapılışı
Kabak,soğan ve havuçları rondodan geçirdikten sonra yumurtalarıda ekleyerek çırpıyoruz.
Elde edilen harcın içine baharat ve unu ekliyoruz.
Maydonoz ve deteotunu ince ince doğrayıp harca ekliyoruz.
Bu harçtan kızgın yaga birer kaşık atıp arkalı önlü kızartıyoruz…

HAVUÇLU KABAK MÜCVERİ MALZEMELERİ

o 1 adet kabak
o 2 adet havuç
o 1 kase ayıklanmış dereotu
o 1 adet yumurta
o 3/4 su bardağı un
o 1 çay kaşığı kabartma tozu
o 1 çay kaşığı karabiber
o 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı
o 1 çay kaşığı tuz

HAVUÇLU KABAK MÜCVERİ YAPIMI

Kabağımızı soyduktan sonra rendeleyelim ve rendelenmiş kabakları elimize alıp suyunun çıkmasını sağlayalım.Genişçe bir kasenin içine koyup bu seferde havucumuzu rendeleyip kabakların bulunduğu kaseye boşaltalım,dereotunuda ekleyelim.Yumurtamızı kasenin içine katarak karıştıralım.Ardından un,karabiberi ve kabartma tozunuda koyalım ve bütün malzemeleri iyice karıştıralım.Tavamızın içine zeytin yağı dökelim ve kızıncaya kadar ısıtalım sonra malzemelerimizi pişirelim.Pişirdikten sonra üzerlerine tuz ekmeyi de unutmayalım.

AFİYET OLSUN.

">

kabak, havuç bir kaba rendelenir. Suları iyice süzülür. Ardından bir adet yumurta eklenir ve harç oluşmaya başlar. Önceden kıyılmış maydonoz ve dereotu eklenir. Ederi kadar un koyulur ve kabartma tozundan sonra pul biber, tuz ve karabiber eklenir. Oluşturulan harç kaşık yardımıyla ömceden yağla ısıtılan tavaya konur. Önlü arkalı olacak şekilde kızartılır. Naneli yoğurt da yanında güzel bir sos oluyor. Afiyet olsunn

Kabaklarımızı, havuçlarımızı bol su ile yıkayıp kabuklarını soyunuz, büyükçe bir kaseye rendeleme işlemine başlayınız. Ardından içine yumurta kırınız. Tuz, un ve baharatları ilave ediniz. Kabartma tozuda koyunuz. Tüm malzemeleri iyice karıştırınız. Ardından tavanıza bol zeytinyağı koyunuz. Yağ iyice kızınca bir kaşık yardımıyla mücverlerinizi koyunuz. Servis tabağına alırkan yağ çekmemesi için altına kağıt havlu koyunuz.Afiyet olsun.