Hayata bakış açımızı nasıl değiştirebiliriz?

Verdiğimiz kararlar hayatımızı nasıl etkilemektedir?

Hayata bakış açısını duygular değiştirir mi?

Hayata bakış adınızı değiştirecek en etkili yöntemler bilgili olmak insan farkında oldukça bakış açısı değişiyor bunun için eğitici kitaplar okumalısınız, etkinlikler doğa yürüyüşleri vb katılmanız lazım.

Verilen kararlar, verildiği karara bağlıdır. Kimisinin hayatı bazı kararlar yüzünden altüst olur, kimisinin hayatı da vayy be Dedirtir. Bu tamamiyle kişinin aldığı kararlar ve aklına kalmış bişeydir. Bir kişi akıllı olması ve kendini yetiştirmesi gerekir. Yoksa nerde ne yapacağını asla bilemez. Kişi hayatını deftere dökebilir. Mesela dün yaptığıyla bugün yaptığı bir mi diye gözlemlemesi şart. Bugün dünden neler katettim…?. gibi sorular sorarak kendini gözlemleyebilir. Gözlemledikten sonra zaten azmi varsa eğer duyguları ve akla mantığa uygun işler yaparak hayatını değiştirebilir.

Verdiğimiz kararlar hayatımızı tabi ki de etkiler. İnsan kendi hayatına yön verecek kararlar almalıdır. Kendini geliştirecek kararlar vermelidir. Ayrıca duygular kararlara etki edebilir. Ama olumsuz bir etki olacak ise mantık daha ağır basmalıdır. Çünkü duygular insanı güçsüzleştirebilir.

Verdiğimiz kararlar hayatımızı olumlu yada olumsuz etkiler. Ama en azından başkasının aklına uymadığınız için sonucu kötü olsa bile kendim ettim tecrübe edindim dersiniz. İnsan kendi için en doğru kararı zaten verecektir.

Hayata bakış açımızın değişmesi için empati gereklidir. İnsan kendini başkasının yerine koymalı eğer o durumda ben olsaydım aceba ne yapardım diyebilmeli. İşte bunu yaptıktan sonra insan bakış açısını değiştirebilir.

Bakış açını değiştirmek için bence bilgiye ihtiyacın olur. Yani kitap okuyarak yani insanların neler düşündüğünü görerek farklı bakış açısı keşfedebilirsin

Bence çok kitap okumak bakış açımızı değiştirmemizi sağlar. Her konu hakkında bilgi sahibi olmak iyidir.

İnsanın bakış açısını kesin olarak değiştiren bir şey var sa o da başına gelen talihsiz olaylardır. İnsan çocukluğundan beri anne babasının koruması ile hayata pozitif bakar, tüm insanlara güvenir, söylenen söze inanır. Bu durum başına kötü bir olay geldiğinde değişir . Aslında değişen sadece bakış açısı olmaz .İnsan karşısına çıkan olaylara göre aslında kendini değiştirir. bu değişimin sonucunda bakış açısı da değişir.

Hayata bakış acimizi bir kitap okuyarak, bir film izleyerek, bir gazete okuyarak , bir yer gezerek, yurtdışına çıkarak, farklı insanlarla tanışarak değiştirmemiz mümkündür. Insanlara ve olaylara karşı taraflı ve önyargılı olmadan bakmaya başladığımız zaman ve at gözlüklerinin çıkararak hayata ve insanlara bakmaya başladığımız zaman bakış açımızda kolayca degistirebiliriz.

Hayat bakış açımızın değişmesi için kendimizi geliştirmeliyiz. Her türlü yeniliğe açık olmak da bir unsurdur. Farklı alanlarda rol almak da kendimizi geliştirmek adına oldukça önemlidir

İnsan kendini geliştirdikçe hayata olan bakışaçısı da olumlu olarak değişir. Mesleki alanda alınan eğitimler, kitap okumak, sosyal faaliyetlere katılmak, gezmek, farklı kültürler tanımak insanı geliştirir. Kişi geliştikçe de hayata olan bakış açısı da olumlu olarak değişir.