Hayatta her şeyi bilmek zararlı mıdır?

Hayatta her şeyi bilmek zararlı mıdır?Örnek vererek açıklayınız?

her şeyi bilmek zararlı değildir ama kimi zaman mutsuzluk verebilir

Herşeyi bilmek kendimize zarardır çünkü kötü bişey biliyorsak bile kendi kafamızda kurdukça bişeyler kendimizi yıpratır en iyisi bazı şeyleri bilmemek daha iyi olur.

Bence bildiğin şeye göre değişir zaten bir insan evladı her şeyi bilemez ama şu zamana kadar çoğu tecrübeler bilginin arttıkça mutluluğun azaldığını söylemiştir.Örnek verecek olursak,eğer yazılmış bir senaryodaki figüran olduğunu fark edersen ve ne yaparsan yap bu senaryonun bir şekilde oynanacağını fark ettiysen büyük bir huzursuzluk verir.Ancak kendimden örnek verecek olursam,arabalara küçüklükten beri ilgisi olan biri olarak bir aracın süspansiyon sisteminde virajı alırken,ivmelenirken veya frenleme yaparken meydana gelen hareketlere hakim olduktan sonra araba kullanırken,araçları izlerken vs. daha büyük bir zevk almaya başladım.Yani konu aslında kırmızı çizgilerle ayrılmış ‘evet’ ya da ‘hayır’ ile cevaplanacak kesinlikte değil.

hayatta her şeyi bilirsen eğer öleceğin zamanında bilirsin ve psikolojin bozulur gün saymaya başlarsın bu yüzden yüce Allah insanlara kıyamet in ne zaman kopacağını söylememiştir

Cehalet mutluluktur denilen bir söz vardır. Yeteri kadar cehalet taşımaz ve her şeyin farkında olursak gelişecek olayları ve bunun bize etkileri konusunda devamlı olarak alternatifler geliştirir kendimizi korumaya almaya çalışırız bazen bu bizi mantıki olarak etkilemeyecek olaylar olsa bile bu sebeple her şey konusunda bilgi sahibi olmak akıl ve mantık süzgecinden geçirilmedikçe tehlikelidir. Her şeye karşı bir B planı yapmak bizi panik atak rahatsızlığına götüreceği gibi çevre ile bizi izole eder. İnsan beyni kendini hep korumaya programlamıştır. Bu sebeple iyi olacağı düşünülen olayları değilde kötülere karşı daha çok odaklanır bu da bizi pesimist yapar. Devamlı düşünmek sonunda psikolojik olarak bizi sıkıntıya sokacağı için psikiyatrik destek almak zorunda kalabiliriz. Doktorların hastalarına verdiği kaygı giderici ilaçlar bu şekilde düşünmenin bir sonucudur. Bu sebeple her şeyi anlamak, bilme ilk başlarda güzel bir duyguymuş gibi gelebilir. Ama Her insan ne yazık ki bunu kaldırabilecek kapasiteye sahip değildir.

Cehalet mutluluktur derler

Hayatta her şeyi bilmek , Bence zararlıdır, siz bildiklerini düzeltmeye çalışırken, bilmeyenler rahatına bakacak, çabalayan üzülen sadece siz olacaksınız. Bu yüzden bilmemek daha iyi…Herkesin herşeyi bilmesi gereksiz yiyebileğimiz kadar yemek ,uzmanlığımız kadar bilgi bize yeter :slight_smile:…Ne demişler?
" Bilmemek mutluluktur" :slight_smile:) her şeyin fazlası zarar olduğu gibi her şeyi bilmek de zarar veriyor ne yazık ki…

Bu neyi bildiğine bağlı. Burda Kuranı örnek alacağız Hakkında bilgi sahibi olmadığı şeyin ardına düşme çünkü göz kulak bundan sorumludur.

Veysel Karani Allah’ı bilsen yeter demiş.
İlim açısından bakıldığında bilmek değerlidir.Kuran-ı
Kerim hiç bilmeyenle bilen bir olur mu? der .
Bilmek aynı zamanda insana sorumluluk getirir.Bilmek bildiğini uygulama sorumluluğu getirir.
Bilim çağında bilmiyor olmak bizi bu sorumluluklardan kurtarmaz.
Birde gereksiz bilgiler vardır.Gereksiz bilginin peşinde koşan insanlar vardır.İnsanlarin özelini araştıranlar gibi.Bu tür bilgilerin kimseye faydası yoktur.

Hayatta her şeyi bilmenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Allahtan başka kimsenin her şeyi bilemeyeceğini elbet eksik bir şey olacağını düşünüyorum.

Başına olmadık yerlerde olmadık işler açabilir hayatta herşeyi bilmek hem zararlıdır hem yararlıdır tabi yerine göre kullanmayı bilmen gerekiyor.

zaten herşeyi bilmek imkansızdır ama az şey bilmek bazı konularda iyidir kendinin cahili olacaksın bazı durumlarda

Çok şey bilmek bazen güzel olmayabilir sonuçta cahillik mutluluğu diye bir terim var.

Evet. Gerçekler genellikle acıdır. Bazen bir şeyler bilmemek cidden mutlu ediyor insanı. Cahillik mutluluk getirir diye bir laf var. Hiçbir şey bilmemekte kötüdür, her şeyi bilmekte…

herşeyi bilmek değilde herşeyi bildiğini düşünmek zaralı bence

Hayatta her şeyi bilmek bazen size avantaj sağlasada uzun vade de size mutsuzluk getirir.Bence bu hayat bilinmezlikleriyle güzeldir.

Bilgi yararli ise bilgidir herseyin fazlasi zarar

Tabi ki zarardır bu devirde salağa yatıp yoluna bakacaksın

Evet zararlıdır insan her şeyi bilmemeli çünkü bir süreden sonra keşke bilmeseydim diyebilirler