Hayır diyebilmek neden bu kadar zor?

Hayır diyememek bir hastalık mı? Hayır diyememenin bize verdiği zararlar nelerdir?

Bence bunun zor olma nedeni kendimizi o kişinin yerine koyuyoruz hayır dersem çok üzülecek diye düşünüp hayır diyemiyoruz bence.

karşındaki insanı kırmak istemediği için hayır diyemez bir insan kolaylıkla.

Kimseyi kırmayayım kimse üzülmesin diyerek yaşamak isteyen insanlar hayır demeyi bilmez .

Hayır diyememek bir hastalık değil karakter meselesidir bence. Hayır diyememenin bir çok sebebi vardır.
Karşındaki kişinin kırılıp üzüleceğini düşünmek gibi. Bize zararları vardır. Mesela çıkarcı insanlar bunu kullanabilir. Her istediklerini veya kötü şeyler yaptırabilir. Kişi nerde hayır demesini bilmeli, öğrenmelidir. Yoksa çok zarar görür. Kandırılır, kullanılır, üzülür.

hayır diyememek bir hastalık olabilir çünkü hayatımız da çok fazla sıkıntıya sebep olabilir örneğin yapmak istemediğiniz veya yapılmasını istemediğiniz birşeyi zorla diyemediğiniz için yapmak durumunda kalmak çok kötü bir şeydir

Karşı tarafı kırmamak ve üzmemek için genelde hayır diyemiyoruz. Karşı tarafın reddetmesinden korktuğumuz içinde her şeye evet diyoruz.

Zor değil bu sadece insanın içindeki iyi niyetten kimseyi kırmayım düşüncesiyle zor gelen bir eylemdir . Yani tamamen senin iyi insanlığından dolayıdır :slight_smile:

Aslında o kadar zor bir durum değil ama insanlar karşısındaki insandan çekindiğinden veya onu kırmamak adına söyleyemiyorlar.

Hayır demek zor değildir. Kişilere göre zor gelebilir fakat istediğiniz zaman hayır diyebilirsiniz bence. Sürekli evet diyen biri için zor olabilir ama zamanla kendini şartlarsa hayır diyebilir. Bazen gerçekten hayır demek gerekir.

Genelde fazla iyi niyetli insanlar kolay kolay hayır diyemez.

Dünya hassas kalpliler için cehennemdir :smile:

Kişinin kalbi kırılmasın diye hayır diyemiyoruz genellikle.

Hastalık değil fakat insanlar belli bir süre karşısındakinin amacını anlayamıyor. Anlayamadığı için de iyi niyetle birşey istemiş gibi algılanabiliyor. İnsanın gözü açılınca hayır diyebiliyor.

İnsanları üzmemek için kendimizi üzüyoruz :frowning:

Hayır diyememenin en önemli nedenlerinden biri; yetiştirilme tarzı olduğunu düşünüyorum. Bir çocuk önce hayır demeyi aile içinde öğrenir.
Ebeveynler çocuklarının isteklerini, düşüncelerini çok fazla önemsemediğinde ya da çocuğun kendi düşüncelerini ifade etmesine izin vermediğinde ilk tohum ekilmiş olur.
Ayrıca değersizlik duygusu, özgüven eksikliği gibi sebepler olabileceği gibi dışlanmak, birilerin üzülmesini ya da birinin tepkisini çekmeyi istemediğimiz için hayır demekten kaçınıyoruz.
Bazen de ne istediğimizi, kendi önceliklerimizi, sınırlarımızı bilmediğimizde de hayır diyemiyoruz.
Hayır diyememenin altında yukarıda yazdığım gibi pek çok unsur olabilir.

Hayır diyememenin bize verdiği zararlarsa; içsel olarak bir çatışma yaşıyoruz. Yapmak istemediğimiz bir işi kimseyi kırmamak adına evet dediğimizde içimizde bir öfke duymaya başlıyoruz.
Kişi eğer bu durumu çok sık yaşıyorsa kendisine olan saygısını yitirmesine bile neden olabilir.

Hayır diyebilmek kişiye göre zorluğu değişir bence. İnsan bir şeyi istemediği zaman, hoşuna gitmeyen bir durumda, rahatsız olduğu zamanlarda hayır demesi kötü birşey değildir.

insan doğuştan egolu bir yaratıktır. bilmemenin ayıplandığı toplumlarda da bu durumun eziklik yaratacağı düşüncesi; insanı en iyi ihtimalle net cevap vermeden iyi bir tahminde bulunmaya iter.

Hayır demek sadece bir yönden zordur. Yani açıkçası karşı tarafın kalbi kırılmasın ,incinmesin ve üzülmesin diye hayır diyemiyoruz.VE bundan dolayı bazen biz zarar görebiliyoruz.

İnsanlar üzerinde olumsuz bir etki bırakmak istemediğimiz için hayır diyemediğimizi düşünüyorum. Hayır diyememek çok tehlikeli bir durum olabilir. Çünkü, bir nevi hayatını başkalarının yönlendirmesine izin veriyorsun. Örneğin; Çok uzun zamandır beklediğin film vizyona girdi ve bir arkadaşın da seni başka bir yere çağırdı. Hayır diyemezsen o gün artık senin günün olmaktan çıkar.

Hastalık değildir ama hastalıktan beter eder. Karşımızdaki kişi kırılır korkusuyla hayır diyemeyiz. Bu bizi kötü yollara dahi sürükleyebilir.