Hayvanlar ağlar mı?

Hayvanlar ağlar mı? Bir hayvanın ağladığını nasıl anlarız?

Hayvanların düşünceleri olmamasına rağmen hislerinin oluşu hep ilgimi çekmiştir. Hayvanlar da ağlıyorlar.

Evet aglar.Inekler bile düşüncesiz olmalarina rağmen ağlarlar.

Hayvanlarında duyguları var. Konuşamıyor olabilirler. Ama ağlarlar. Bir köpeğin canı yandığı zaman bizzat ağladığını gördüm.

Eğer bu sorunun kapsamı, hayvanların duygu ifadesi olarak gözyaşı döküp dökmediği ise; hayır, hayvanlar insanlar gibi üzüntü, keder, sevinç gibi durumlarda duygularını gözyaşı dökerek ifade etmezler. Ancak, hayvanlarda da gözyaşı üreten gözyaşı bezleri bulunur. Göz yaşı hayvanlarda sadece, gözlerinin kuruması önlemek amacıyla salgılanmaktadır. Hayvanların gözlerinden yaş aktığının gözlendiği durumlarda, bir veteriner hekim ziyaretinin zamanı gelmiş demektir.

Hayvanlar da ağlar ama insanlar gibi her zaman göz yaşı dökmez. Onların üzüntüsü yada sevinçleri tamamen hareketlerinden anlaşılır. Bizim bahçede beslediğimiz bir köpeğimiz var onu komşuya bırakıp memlekete gittiğimizde haftalarca yemek yemiyor buda gösteriyor ki biz gittiğimiz için üzülüyor. Onu bıraktığımızı sanıyor. Geri dönüncede üzerimize atlayıp yalamaya başlar buda mutlu olduğunu gösteriyor.

Evet hayvanlar da ağlar. Kurban bayramında kurbanımızın kesilmeden önce gözlerinden yaş akıyordu sürekli. Ayrıca kedi ve köpeklerde de sokaklarda ağladıklarına şahit olabiliyoruz zaten.

Hayvanların ağladığına şahit oldum keçimiz vardı doğumdan sonra rahatsızlandı ölmeden önce yavrularına baktı ve gözlerinden yaş aktı anne işte hayvanda olsa duyguları var.

Evet onlarında duyguları var onlarda üzülüyor onlar bizden daha duygusal

Köpeğin ağladığını görmüşlüğüm var. Gözleri yaş içinde kalmıştı. Küçük köpek evladı ölmüştü bizzat şahit oldum

Hayvanlar ağlar ben bir gün bizim komşunun bahçesinde kediyi gördüm. Tuaf bir ses çıkarıp gözünden yaş geliyordu. Tuaf gelcek ama doğru.

Evet ağlayabilirler. İnternette kedilerin ağladığı videolara denk gelmiştim ama şunu unutmamak gerekir ki bazı durumlarda hayvanları üzememek ve ağlatmamak bizim elimizde. Bu yüzden onlara sevgi göstermeli ve onların bakıma muhtaç olduğunu bilmeliyiz.