Heyecanımıza yenik düşmek ile nasıl başa çıkabiliriz?

Heyecanımıza yenik düşmek ile nasıl başa çıkabiliriz?

Sakin olunmalı kendine moral verilmeli kendine rahat olmalı

Heyecanlanmaya basladiginiz anda sakin olup nefes alip verin o sayede rahatliya bilirsiniz.

Bunu kendimiz yenmemiz için nefes egzersizleri ve kendimize gerekli telkinleri belli aralıklar ile vermeliyiz. Eğer kendimiz başa çıkamıyor isek birer uzman psikolog veya psikolojik danışmana başvurarak ondan uzman yardımı almalıyız. Heyecan yerinde oldu mu çok güzel bir şey olsa’da yersiz oldu mu maalesef bir insan için yıkım oluyor.

Nefesinizi tutup 8 saniye içinizden sayın sonra bırakın nunu birkaç kez tekrarlayın veya sakin müzik dinleyin.

Nefes egzersizleri,kan akışını düzene sokarak rahatlamamıza olanak verir,derin derin nefes alın ve aldığınız nefesin vücudunuza dolaştığını hissedin kısa bir süre içinde rahat,huzurlu,korkulardan arınmış hissedeceksiniz.

Sakin Olmalı Nefesinizi Kontrol Etmeli Bunlar Olmuyorsa Bir Psikologa Başvurman Gerekir

Bu benim çok sık yaşadığım ve bana göre büyük bir sorun olan rahatsızlığımdır.Heyecan ve anî bir kötü haber almam durumunda kalbim hızla atmaya başlar ve nefes almada zorlanırım.Henüz doktora gitmedim,ancak böyle durum karşısında bir arkadaşımdan ögrendiğim nefes egzersizi var,onu yaptıgım zaman baya bir süre rahatlıyorum.
Dua ile nefes egzersizi;İlk başta başımın altına yastık koymadan düz bir şekilde yatağa uzanıp gözlerimi kapatıyorum,derin nefes alıp nefesimi tutup o şekilde"rabbena" duasını okuyorum,sonra nefesimi yavaş yavaş verirken"rabbenağfirli"duasını okuyorum,bu şekilde yüz kere yapıyorum ve gerçekten nefes almamın rahatladığını hissediyorum.Tavsiye ederim…

Bu konuda bir o kadar zor olan ama bir o kadar da işe yarayan şey, nefes kontrolümüzü sağlamaktır. Bu gerçekten işe yarayan bir yöntemdir. Deneyenler bilir. Aşırı sinir ve heyecan anında kullanılabilir. İçimizden bir-iki-üç diye saymak ve yutkunmak da işe yarayacaktır.

image">image

Sadece kendin olup sakin olman lazım karşındaki insanla konuşurken heyecanlanıyorsan gözlerine bakabilirsin

Heyecanı fazla büyütmemek gerekir, yani heyecan duygusu düşünüldükçe artan bir duygudur. ilk olarak güven eksikliğini aşmak gerekir. Kişi kendine güvenmeli içinden konuşmalar yapmalı (heyecan veren olayla ilgili) kendine sakin olmayı telkin etmesi güven duygusunu artırır. Yanlış yaparım başaramam gibi olumsuz düşüncelerden kesinlikle sıyrılmalıdır, böyle düşünceler kesinlikle heyecanı artıran nedenlerdendir. Zeki olan ama yeteri kadar eğitim almayan kendini geliştirmeyen kişilerde hata yapma endişesi sık görülür. Doğru solunum yapmalı, aşırı yorgunluktan kaçınılmalı, temiz hava almalı, düzenli uyku ve beslenmeye dikkat etmeli, vücudun dinlenmesine dikkat etmeli,gerekli sıvı alımına dikkat etmeli (günde en az 1,5 lt su) heyecanın kontrol edilmesini sağlar

HEYECANK-LANMAK İYİDİR TABİ Kİ FAZLA OLMAMAK ŞARTIYLA KONTROLÜ KAYBEDECEK KADAR FAZLA HEYECAN İYİ DEĞİLDİR

Heyecanı kontrol etmek oldukça zordur. İnsan heyecanı ile yenik düşmesi çok kötüdür. Heyecanı yenmek ve bastırmak için kendimizi tutmamız, sakin olmamız gerekmektedir.

heyecanıma yenik düşmemek için şunları yapıyorum; Sakin kalmayı başarırım genelde ama bazen de heyecanlanmıyorum değilim tabii düzenli nefesi burundan al ağizdan ver çok işe yarıyor. Bazı durumda yenik düşmemek imkansız, ama nefes egzersizini beğendim. Nefes egzersizinin işe yaradığını biliyorum. Bir kaç kez derin nefes alıp verince az da olsa gidiyor heyecan. psikolojikmen de kendimi heyecanlı göstermemeye ve bunu durdurmaya da çalışırım bu beyin de de başlayan bir olgudur aslında. hem bedenen hem ruhen bunu dinlerebilmeliyiz. dua ederek de Allah tan heyecanımızı yatıştırmasını ve bizi sakinkeştirmesini de dilemeliyiz. bu da başka alternatif yöntemlerden biridir. bunun da çok işe yaradığı görülmüştür.

heyecan o kadar kötü birşeyki. İnsanın elini ayağını titreten, panikten saçmalatan. Mantıklı düşünmeyi engelleyen bir duygu. Ben de çok heyecanlı biri olduğum için en çok bana gereken bilgilerden biri heralde.Sunum yaparken günler öncesinden belkide kendimi o kadar uyarmama, moral vermeme rağmen öyle dendiği gibi geçen bir şey olmuyor malesef. Karşıdaki insanlarla göz göze geldiğim an diyeceklerim aklımdan uçup gidiyor elimi ayağımı nereye koyacağımı bilemiyorum kıpkırmızı oluyorum oysa biliyorum ki karşımdakilerden hiçbir farkım yok aynı yerdeyiz aynı bilgi ve donanıma sahibiz Allah’a şükür elim yüzüm düzgün niye dalga geçsinler bu konuşmaları ben 1 hafta öncesinden başlıyorum da yapmaya.Çok büyük bir heyecanınız var muhakkak geçmişte yaşadığımız bir travma, konu komşu ne der stresiyle büyüdüğümüz için bir özgüven eksikliği çoğumuzda mevcut.Ben heyecanımızı kendimiz yatıştırabileceğimize inanmıyorum bir yöntem biliyorsanız yazın da bende uygulayayım büyük sevap kazanırsınız duacınız olurum. O yüzden bir yardım alarak psikoloğa gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Derin. Derin nefes Alman yeterli

Sizi heyecanlandıran ortamdan bir süre uzaklaşma imkanı varsa bu en etkili çözümdür eğer yoksa ortamda insanların konuşmalarına kulak verilmemeli duymazdan gelinmeli çoğu insan sınavda yanında konuşan insanlardan rahatsız olup heyecanlanır, bu heyecanla başa çıkmanın en kolay yolu duymazdan gelmek ve kendinizi hiç birşey olmayacağına ikna etmektir sonra derin nefesler alınır ve yavaşça verilir bu kalp atış hızınızı düşürür en önemlisi de sizi heyecanlandıran şeyden korkmamanız gerekiyor korku heyecanı ve akabinde hatayı tetikler.

Sürekli kendi kendimize sakin olmamız gerektiğini söylemeliyiz. Nefes egzersizleri yapmalı. Başka şeyler düşünmeliyiz.

Heyacanımıza yenik düşmemek için sakin olma ezersizler ve nefes egzersizleri yapmalıyız. Eğer bir etkinlikte görevliysek öncesinde prova yapmak ve konuya tam hakim olmak bizim heyecanımızı azaltacaktır.

Bence pozitif enerji vermelisiniz kendinize. Olumsuz düşüncelere kapılmadan harekete geçebilirsiniz.