Hibrit çim nedir? Hangi amaçla kullanılır?

Çim çeşit ve terimlerinden birisi olan ve son zamanlarda adı sıkça duyulan ''Hibrit çim nedir?Ne amaçla kullanılır?Hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Hibrit çim, doğal çimin güçlendirilmesiyle oluşur. Spor sahalarında son yıllarda hibrit çim kullanımı giderek artmaktadır. Güçlendirme için yapay lifler kullanılmaktadır. Yapılan güçlendirme sonucu çim daha dayanıklı hale geliyor ve çim kopmaları görülmüyor. Ülkemizde hibrit çim, ilk olarak Beşiktaş tarafından kullanıldı. Ayrıca, hibrit çim hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve 4 mevsim kullanmak için uygundur.

Genellikle bazı zeminlerde kullanılan kimlere oldukça kısa bir süre içerisinde yer almakta ve bu yıpranma sonucunda göze hoş görünmeyen şekilleri ortaya çıkmaktadır iplik kimleri teknoloji ile birlikte geliştirilmiş olan ve gübreleme neden farklı bir şekilde oluşturulmuş olan zemini telli bölgeler ile tanınmış ve bu lifler arasından çıkartılmış bir türüdür genellikle futbol Sahaları çevre düzenlemeleri gibi birçok alanda kullanılması da kullanıldığı alanlar da burada yetiştirilen kimlerin kopması oldukça nadirdir ve bütünler ters bir özelliğe sahip olduğu için oldukça güçlüdür. Bu çim bu kadar çok güçlüdür ki üzerinde yürümesi koşulması gezilmesi birçok faaliyetin gerçekleştirilmesi durumunda bu kadar girince dayanıklılık gösterir ve kopması oldukça zor olduğu için şekil bozukluklarına uğramazlar.