Hiçbir şey yapmamanın keyfi var mıdır?

İtalyanların ‘dolce far niente’ dediği hiçbir şey yapmama halinden siz de keyif alıyor musunuz?

Bazen yapılacak en iyi şey hiçbir şey yapmamak olabiliyor.

İnsan hiçbirşey yapmadan nasıl durabilir ki ? Merak ediyorum doğrusu.Bizler çok çalışmaya alışık olduğumuz için öyle sabit duramayız.İlla çalışmak lazım zaten boş boş durmak insana da iyi gelmez ki,hamlar durursun.Sonra bir iki hareket yapsan hemen yorulursun.İtalyan’lar öyle yapıyorlarsa onlar tembel olmaya alışmışlardır.Öyle de hayatlarını devam ettiriyorlar.Teşekkürler.

Hiçbirşey yapmamanın keyfinin değerini çalışmayı bırakıp ev kadını olunca anladım. Zira böyle bir lüksünüz yok. Keşke biraz yalnız kalabilsem ve hiçbirşey yapmadan uzanıp tavana bakabilsem. Beş dakika durmayan bir çocuk, yemek, ütü, çamaşır, bulaşık, temizlikle bu çok zor şimdilik.

Bazı zamanlarda ruhum gerçekten yorgun oluyor. En basit şeyler bile beni yoruyor. Böyle zamanlarda italyanlarca dolce for niente yapmak gerçekten çok iyi geliyor.
Oturup duvarı ya da yatıp tavanı seyrediyorum. Bunu yaparken hiçbir şey düşünmüyorum da. Bu kısacık mola çok iyi geliyor ve dinlendiriyor.

Genelde sürekli oradan oraya giden aktif biriyim ama bazen hiçbirşey yapmadan boş boş keyif yapmanın zevk-i de başka oluyor.

Hiç bir şey yapmamaktan keyif alıyorum lakin süreyi uzatırsam ondan da hemen bıkıyorum değişik bir insanım herhalde.Bir süre anlamsızca etrafı seyretmek güzel.Ruha iyi geliyor.Hayatın koşturmacasında bazen bunu arıyorum.

Eğer varsa da ben o keyfi tadamadım çünkü hiçbir şey yapmadan durunca sıkılıyorum sanırım. Yani bir şeyle meşgul olmamak canımı çok sıkıyor. Huzursuz oluyorum. Ama bundan keyif alan insanlar olduğuna inanıyorum.

Hiçbir şey yatmadan belli bir süre oturmanın belki keyfi vardır. Ama uzun süre Hiçbir şey yapmadan beklemek veya uzanmak insanın sıkar ve insan bir şeyler yapıp bir şeyler üretmek isteği duyar.

hiç birşey yapmamanında keyfi vardır. mesela çok yorulursun ertesi ğün hiç birşey yapmazsın evde yatarsın keyif çıkartırsın.

Ben kendi adıma soylim keyif almam. Hiçbir şey yapmadan insan nasıl keyif alsın.

Evet hiçbir şey yapmamanın keyfi vardır çünkü bazen yalnızca fiziksel olarak değil zihinsel olarak da büyük yorgunluklar yaşıyoruz böyle anlarda hepimize iyi gelecek olan şey aslında hiçbir şey yapmamak. Çünkü düşündüğümüz zaman dinlenmek için bile bir şeyler yapmaya ve bir yerlere gitmeye çalışıyoruz aslında tek yapmamız gereken yalnızca boşluğa süzülmek. Belki sadece uzanmak, belki sadece düşünmek, belki sadece bir kitap okumak. Bunlar bize bağlı ama her ne olursa olsun hiçbir şey yapmanın insana iyi geldiğini düşünüyorum. Tabii her zaman değil.

ifade özgürlüğü önemlidir. Herkes kendisini güzelce ifade etmelidir. Herkes kendini güzelce ifade etmez ise ifade özgürlüğü olmaz.

Hiçbir şey yapmadan durulabiliyor olduğunu sanmıyorum. Örneğin uzanıp tavana bakan birisi bile bir şey yapıyordur bence.

Hiçbir şey yapmamak ilk başlarda keyif verir, dinlenir, kendine vakit ayırır, daha önce fırsat bulamadığın ya da çok özendiğin şeyleri vakit bolluğu içinde sanki hiç bitmeyecekmiş bir mutluluk içinde yaşarsın. Fakat zaman çabuk geçer ve hevesler usul usul söner. İşte o zaman mutluluğun yerini can sıkıntısı almaya başlar, boş geçen her an bir anlamsızlığa dönüşür. Çember gitgide daralır ve sonunda kendini bir işe adama arzusu içinde bulursun.

Hiçbir şey yapmama hali diye bir şey yoktur .İnsan dinlendiği zamanlarda uyur, düşünür , uzanır veya müzik dinler. Bunlar da aktivite sayılır çünkü bunlarda da vücut enerji harcar ve vücudumuz belli hareketler sergiler , enerji harcaması az olabilir ama mutlaka bir enerji kullanılır.

Var valla, bazen bende öyle yemek hariç hiçbir şey yapmıyorum.Butun gün kızımla keyif,bir gün önceden temizlik yapıyorsam ertesi gün yapmıyorum.

Evde falan sıkıcı olabilir fakat Ege bölgesinde sessiz , huzurlu ,güneşli bi yerde Dünyanın en keyif verici şeysi bile olabilir.Sallanan yatak ( hamak ) , hafif esen rüzgar , masmavi hava , güneş , deniz sesi , oh oohhhhhh.

Calismak zorundayim. Bos oturani allah hicbir zaman sevmez. Ilk baslarda hicbirsey yapmadan keyif yapmak 2 bilemedin 3 gun surer. Daha sonra sikintidan patlarim.

Bana göre hiçbir keyfi yoktur, insan boş durur ise delirir, zararlıdır.