Hipotenüsün ortaya çıkış hikayesi nasıldır?

Hipotenüsün ortaya çıkış hikayesi nasıldır?

Pisagor,çıkardığı teorem ile dik açının karşısındaki kenar uzunluğunu bulmak için diğer dik kenarların karelerinin toplamını almamız gerektiğini buldu. Fakat bu uzun kenara bir isim bulmak gerekiyordu. Ve bu kenara da en büyük aşkı olan karısının ismini verdi ve Hipotenüs dedi.

Pisagorun en iyi bilinen teoremi; adıyla anılan pisagor terimidir. ‘Sayıların babası’ olarak bilinir. Pisagor’un bulduğu bu terim bir dik üçgende yer almaktadır. Hipotenüs bir dik üçgende bulunan en uzun kenardır.

Hikayesi ;

Pisagor o kadar çok matematiksel terim ile uğraştı ki en çok bilinen teoremi ise kendi adını verdiği Pisagor teoremi oldu. Kenar uzunlukları a,b ve c olan üç adet kareyi birleştiren pisagor buradan çıkardığı teorem ile dik açının karşısındaki kenarın uzunluğunu bulmak için diğer dik kenarların karelerinin toplamını almanız gerektiğini buldu. Yaklaşık 2500 yıldır Hipotenüs ve pisagor birlikte dilimizdedir.

Bu terim pisagor tarafından çıkarılmıştır. Bu terim bir dik üçgende yer alan en uzun üçgendir. Pisagor ise dahi bir adamdır.