Hocanın vurduğu yerde gül biter atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?

Hocanın vurduğu yerde gül biter atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?


Öğretmene verilen değerden ötürü attığı tokat güle benzetilmiştir. Attığı tokata gocunulmaz.

Hocanın öğrencilerine bir tokat vurması sorun oluşturmamakatadır. Hoca bu tokadı aslında öğrencisinin iyiliği için atmıştır. Bu yüzden de hocanın tokat attığı yerde soyut anlamda gül bittiği şeklinde tabir edilmiştir.

Hocanın vurduğu yerde gül biter atasözünde anlatılmak istenen şey nedir?

Öğretmenlere saygı duyulması gerektiğini ve öğretmene değer verilmesi gerektiğini söylemektedir.

Hoca'nın vurduğu yerde gül biter.

Bu söz de anlatılmak istenen milletimizin öğretmene ne kadar önem verdiğinin bir göstergesidir. Öğretmenin vurmasının boşa olmadığının bunun bir uyarı bir öğreti değeri taşıdığının kanıtıdır. Öğretmenin ne kadar çok değerli olduğunu gösterir. ![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586955076-998988-indir.jpeg)">![image|320x320](https://sorhadi.net/uploads/default/original/1X/1586955076-998988-indir.jpeg)

hocalar değerlidir onlara sayğılı olun onlar size vurduğu zaman sizin iyiliginiz için size vuruyodur

Hocanın vurduğu yerde gül biter atasözünün anlamı ise, toplumumuzda öğretmen ne yaptığını bilen insan olarak bilinir. Eğer herhangi bir olay yada durum karşısında bir öğrenciye vurmayı gerekli görmüşse, bunu mutlaka eğitmek amacıyla yaptığını herkes bilir. Bu durumda kimse öğretmene sarılıp, küsmez. Bu hareketinden dolayı insanların sevinmesi ve mutlu olması gerekir anlamında kullanılan bir atasözüdür. Ne olursa olsun öğrencisini sever ve onu eğitmek ister. Bu nedenlede yaptığı her şey doğrudur anlamına gelir.