Https nedir?

Https nedir?

Https görev bakımından ne işe yarar?


htttps sitenin ana server ünzerinde bağlantısıdır aynı tüm iban numaralarının başında tr yazması gibi bi olay

HTTPS’in açılımı “Secure Hypertext Transfer Protocol” yani ‘Güvenli Metin Aktarma İletişim Protokolü’dür. Tıpkı HTTP gibi protokoldür ve sunucu ile son kullanıcı arasında güvenli bir iletişim kurulmasını sağlar.

bilgisiyar ağı yani internet üzerinde başkalarıyla iletişeme geçebilmek için onlara güvenli bir şekilde konuşabilmek için sürülmüş bir uzantıdırr

İnternet adreslerini pc ye yazarken kullanılan güvenli protokol uzantısıdır.

güvenli iletişim için bilgilerimizin güvenliüi icin https koyulur sanırım bunu koydurmayan siteler guvensiz

Https, tıpkı http gibi bir protokoldür ve sunucular arasında güvenli bir bağlantı kurmayı hedefler. Bilindiği üzere http protokolü olmadan, herhangi bir internet sitesine bağlanmak mümkün değildir. :slight_smile:

Https, tıpkı http gibi bir protokoldür ve sunucular arasında güvenli bir bağlantı kurmayı hedefler. Bilindiği üzere http protokolü olmadan, herhangi bir internet sitesine bağlanmak mümkün değildir. Http, siz herhangi bir internet sitesine bağlanmak istediğiniz zaman sizin bu talebinizi alarak bunu, bağlanmak istediğiniz sunucuya ileten bir köprü görevini görmektedir. Https’de aynı görevi gerçekleştirmektedir. Ancak bu protokolün açılımı “Secure Hypertext Transfer Protocol” dür. Yani Türkçe anlamı ile "Güvenli hiper metin protokolü"dür. Dolayısıyla bu protokol ile bir siteye bağlanıyorsanız, geliştirilen güvenlik önlemlerinin daha yoğun biçimde aktarıldığını bilmelisiniz. Https ile bir siteye bağlandığınızda bilgileriniz asla başkaları tarafından okunamaz.

Güvenlik Faktörü

İnternet sitelerinde kullanılan ana serverin üzerinde bulunan güvenli bir şekilde girmemize yarar.

HTTPS bir bilgisayar ağı üzerinden güvenli iletişim için internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bir HTTP uzantısıdır. HTTPS’te, iletişim protokolü Taşıma Katmanı Güvenliği veya öncesinde, onun öncülü/selefi olan Güvenli Soket Katmanı ile şifrelenir.

güvenli metin aktarma iletişim protokolü,Özellikle bankalar, online alışveriş hizmeti sunan e-ticaret siteleri ve benzer web sitelerinde mutlaka yer alması gereken bu SSL Sertifikası, ödeme sayfalarındaki formalara yazılan kişisel bilgiler ile kart bilgilerinin bankalara gönderilmesi ve depolanması konusunda farklı şifreleme yöntemleri kullanır

Linklerin yani bağlantıların başımda yazan kod.

Https bir protokoldür sunucuların arasında güvenli bağlantı kurmayı sağlar.

HTTPS bir bilgisayar ağı üzerinden güvenli iletişim için internet üzerinde yaygın olarak kullanılan bit HTTPS uzantısıdır.
Siz herhangi bir internet sitesine bağlanmak istediğinizde ssizin bu talebinizi alarak bunu, bağlanmak istediğiniz sunucuya ileten bir köprü görevini görmektedir.

Genellikle internet protokolünde güvenliği sağlayan bağlantı.Http ve Https gibi 2 formasyonu bulunmaktadır. Hızlı indirmeler için genelde https protokolü kullanılırken upload yapmak için ise http protokolü sık kullanılır. Genel anlamda asıl görevi internet sitelerinde kullanıcının bilgi korunma ve çalınmasını engellemeyi gerçekleştirir.

Https bir serverdir internet üzerinde belirli serverler bulunur şuan da ulaşım iletişim hız vs bizim için en uygun serverlerden biridir . Bu bir ibare olarakta kullanılır . Plakalarda bulunan ülke kodları gibi yada iban numaralarının TR ile başlaması gibi

İnternet sitelerinin genelde güvenli güvensiz şekilde ayırmak için kullanılan bazı uzantı türleri vardır. Bu adres ise bir uzantı türüdür uzantıya sahip olan adresler genellikle güvenli olan adreslere verilen isimdir. Bu adresler üzerinden girilen sayfalar genellikle güvenlik amacını açmamış olan ve güvenli şekilde bu sayfa içerisinde seyahat edilebilen ve bilgisayar telefon tablet gibi değişik türden cihazlara hiçbir şekilde yazılımsal olarak zarar vermeyecek olan cihazlardır ve bu uzantı üzerinden girilmek oldukça rahat ve kolaydır. Bu bağlantılar adres çubuğu üzerinden oluşan uzantıların temelini oluşturmaktadır. Bağlantı adreslerine girmeden önce adres çubuğuna bakılarak girilmesi durumunda bağlantılar güvenle sağlanır.

Ben sadece http”s” takısından bahsediceğim bir sitenin her hangi bir koruması olup olmadığının temsilcisidir incilizcesi “secure” dir.

Https, sitenin güvenlik sertifikasının bulunduğunu gösteren ve uzantısının başında bulunan ektir. S harfinin anlamı İngilizce’de güvenlik anlamında gelen secure kelimesinden gelir. Bu güvenlik sertifikası web siteleri için güvenilirlik açısından çok önemlidir.

https öncelikle güvenlidir ve https nin farkı http ile farkı https nin farkı güvenli olmasıdır bu sayede insanlar daha fazla https nin güvenliği sayesinde insanlar https ye bakar ve https sol üstte gözükmektedir.