Hugo Sperrle kimdir?

Hugo Sperrle kimdir?

Çoğunlukla cephe gerisinde bulunmuş Alman komutan. Savaş sonunda müttefikler tarafından yakalanıp,çıkartıldığı mahkeme tarafından beraat ettirilmesi,ne kadar pasif görevlerde bulunduğunu göstermektedir aslında.

Hugo Sperrle (7 Şubat 1885 - 2 Nisan 1953), II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda Luftwaffe Mareşaliydi. Hugo Sperrle 1935’teki İspanya iç savaşı’nda görev yapmıştı. Fransa’ya karşı savaşta 3. hava komutanlığını kontrol etmiş ve İngiltere’de geçen hava savaşlarında komutasındaki filo büyük rol oynamıştır. Savaştan sonra Müttefik Kuvvetler tarafından yakalanmış fakat çıkarıldığı mahkemede beraat etmiş, 1953 yılında ise ölmüştür.

1903 yılında Alman Ordusu’na katıldı ve daha sonra Oberleutnant (Teğmen) olarak görevlendirildi. I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden sonra iki kişilik bir uçak ile gözlemci olarak görev Luftstreitkräfte’ye (Alman Ordusu Air Service) transfer oldu. Savaş sırasında aldığı rütbelerle yükseldi ve Alman 7. Ordu hava bileşenlerinin komutanı oldu.
Sperrle, Reichswehr’e dönmeden önce, Hava Gücünün dağıtılması sonrasında savaşın sonunda Freikorps’a katıldı. Müttefikler tarafından Almanya’ya hava birimleri oluşturması için izin verilmemesi yüzünden Lojistik ve ordu komutanlığı görevlerinde bulundu. Naziler iktidarı 1933’te devraldıktan sonra yeni bir hava kuvvetleri olan Luftwaffe kurulmuştur. Yakın zamanda Tuğgeneralliğe yükseltildi. Burada 1935 yılında yeni kurulan Luftwaffe’ye girdi. Daha sonra, Ekim 1937 yılından itibaren İspanya İç Savaşı sırasında Kondor Lejyonu’nun ilk komutanı oldu. Wolfram Freiherr von Richthofen ise onun Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

hugo sperrle 2 dünya savaşında savaşanlardan biriymiş Hugo Sperrle 1935’teki İspanya iç savaşı’nda görev yapmıştı. ben bunları biliyorum ….

image">image

_Hugo Sperrle kimdir?_

Hugo Sperrle, Almanya’nın güneyindeki Ludwigsburg’da doğdu. 1903’te Alman ordusuna katıldı ve 1.Dünya Savaşı’nda gözlemci olarak Alman Ordusu Hava Servisi’nde (Luftstreitkräfte) görev yaptı ve 1914’te Demir Haç Ödülü’nü kazandı. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra para-askeri Freikorps üyesi oldu. 1920’lerde Sovyetler Birliği’ndeki gizli Alman eğitim okuluna komuta etti. 1935’te yeni kurulan Alman Hava Kuvvetleri Luftwaffe’ye katıldı. İspanya İç Savaşı sırasında, milliyetçi güçlerin yanında Alman birliklerine liderlik eden Condor Lejyonunun ilk operasyonel komutanıydı. 1 Kasım 1937’de tam bir general oldu. 12 Şubat 1938’de Adolf Hitler, Avusturya’nın Almanya ile birleşmesi için baskı yapmak üzere Avusturya Şansölyesi Kurt Schuschnigg ile bir araya geldiğinde, Hugo Sperrle, Hitler tarafından korkutucu görünüşü için ona eşlik etmek üzere seçildi (benzer nedenlerden dolayı Walther von Reichenau gibi). 1940’da Fransa’ya yapılan saldırı sırasında Luftflotte 3’ün komutanıydı; Fransa’daki başarılar için 17 Mayıs 1940’da Şövalye Demir Haç Haçı’nı aldı. 19 Temmuz 1940’da Mareşal rütbesine terfi etti. İngiltere Savaşı sırasında stratejik planlamada önemli bir rol oynadı ve her şeyden önce İngiliz savaşçılarını hedeflemenin önemli bir savunucusuydu. Kuzey Afrika ve Güney Avrupa’da bir süre kaldıktan sonra, Müttefiklerin Normandiya’daki işgalinden kısa bir süre önce Fransa’ya geri döndü. Ağustos 1944’te, Fransa’ya karşı hava üstünlüğünü yeniden kazanamadığı için komutadan kovuldu ve bu noktadan sonra savaşta rol oynamayı bıraktı. Savaştan sonra Müttefikler tarafından ele geçirildi ve savaş suçlarından yargılandı ve beraat etti. 1953 yılında Almanya’nın Münih kentinde vefat etti.