Hz.Muhammed'i tüm insanlardan ayıran özellikleri nelerdir?

Hz.Muhammed’i tüm insanlardan ayıran özellikleri nelerdir?

İnsanlarda olan merhametin en güzeli, insanlarda olan güvenin en sağlamı onda olması diğer insanlardan ayıran özelliklerin en başında gelmektedir. Ayrıca peygamberlere vahiy gelir bu yüzden insanlardan farklıdır ve Allah’ın seçmiş olduğu peygamberlerin bu durumu bilmediği kişilerdir. İnsan bu dünyaya imtihan olarak gelmiştir peygamberler rehber olarak gelmiştir.

Hz.Muhammed peygamberimizi tüm insanlardan ayıran özelliği başta insanların en güzeli olmasından geçer.

Peygamber efendimiz de bir insandır ve o da bizim gibiydi ve onu bizden ayıran tek özelliği allah'ın elçisi olmasıydı ve biz ise Allah'ım kuluyuz

Peygamber olması, günah işlememiş ve günaha bulaşmamış olması, yalan söylememesi, güvenilir olması, Allah ile buluşmuş olması.

Allah peygamber efendimize insanları uyar ve rabbine kulluk eden herkesi ahirette çok büyük müjdeler verilmesi konusunda kendisine vahiy gelmiştir. Bu da insanlardan ayıran en büyük özelliktir.

Peygamber Efendimizi diğer insanlardan ayıran en önemli özelliği güvenilir olmasıdır. Peygamberimizin çocukluğu, gençliği, orta yaş dönemi bütünüyle Mekke’de geçmiştir. Abdulmuttalip’in bu yetim torununu Mekke’de bulunan herkes tanır, nasıl biri olduğunu çok iyi bilirlerdi. Orada yaşayan hemen herkesin bir lakabı vardı. Peygamberimize de bir lakap vermişlerdi: “el-Emîn” Bu kelime “İnsana güven veren, güvenilir kişi” demektir. Peygamberimiz bu lakabı fazlasıyla hak ediyordu. Çünkü ne peygamberlikle görevlendirilmeden önce ne de sonra bir kez olsun yalan söylememiş, güvenilir olmasıyla ün salmıştı.

hz. muhamed (sav) tüm insanlardan ayıran en önemlı ozellik vahiy inmesi ve fetaneli olması

peygamberimizi insanlardan ayiran ozelikler bir payegamber asla gunah isliyemez ve peygambere vahi iner

Aslında ayıran biz özellik yoktur. O da bir insandır. Tek farkı Allahın elçisi ve aracısı olmasıdır. Bunun dışında kendi söylediği sözlerden de yola çıkarak onun da bizler gibi eşit olduğunu bizlerden farkının olmadığını belirtiyor.

Çünkü bütün bu âlemler peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine yaratılmış ve kendisi peygamberlerin en üstünüdür Son peygamberdır.

Peygamber Efedimiz ( S.A.V ) diğer insanlardan ayıran en temel özellik Allah tarafından gelip müslümanlığı ve güzel ahlakı yaymak için gönderilmiş olmasıdır ve son peygamber ünvanına sahip olmasıdır .

Peygamberimiz insanlarin en güzeli ve en comerdi olması ve çok güçlü olması bir ayeti kerimede o elçi çok güçlüdür rabbi katında büyük makam sahibidir demiştir allahu teala birde uzaktak nesneleri çok iyi gormeside onun özellikleri arasındadır insanların en ahlaklisiydi nitekim bir ayeti kerimede resûlüm muhakkak sen üstün bir ahlak üzeresin buyruluyor.

Hz. Muhammed Sav insanlardan farklı olarak İnsanlığa rahmet olarak gönderilen bir peygamberdir.Allah Hz Muhammed Sav 'ı insanlara mesaj vermesi için yollamıştır ve insanlardan farklı olarak günahsızdır.

Onun doğrulu emin oluşu ve ümmetini düşünmesidir.

doğru oluşu dürüst oluşu eşlerine sadık oluşu ve her zaman mazlumun yanında oluşu

Peygamber Efendimizi biz insanlardan ayırın en güzel yanı Peygamber olmasıdır. O ki en güvenilir insan, en dürüst, en güzel dinleyen, en guzel konuşan, en iyi anlatan ve öğüt verendir. Peygamber efendimizin alemlerin en akıllı ve temiz kalpli insanıdır. En merhametli ve yüce gönüllü olan peygamber efendimizin.Bencil ve kibilirli bir insan olmayıp hoşgörülü ve yardım sever olup herkesi kendi gibi seven ve en guzel acıma duygusu olan insandır.

Allah’ın Peygamberi ve elçisi olmasıdir . Bizzat Cebrail tarafindan peygamberliği bildirilmiş ve 4 büyük kitaptan biri olan Kur’an-ı Kerim Hz.Muhammed (s.a.v) e inmiştir .

Öncelikle son Peygamber olmasıdır,

Hayatını Kuran Dan esinlenerek yaşamıştır ve Allah’ın elçisidir.


Alemlere rahmet olarak gönderilmesi, son peygamber oluşu, bundan önceki gelen dinlerin aksine hala hükmünün devam etmesi.Son olarakta Hz. Allah Kuran’da '‘Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım’'buyurmaktadır.