İç Anadolu Bölgesinde tarımın gelişmiş olmasını neye bağlıyorsunuz?

İç Anadolu Bölgesinde tarımın gelişmiş olmasını neye bağlıyorsunuz?

Sarf edilen çalışma ve emeğe.Yani bir köyün toprağı verimli olsun ama çalışıp çabalanmadıktan sonra bir işe yaramaz ankaranın insanı ise uğraşıp çabalıyor ve üretime katkı veriyor sebebi de bu olabilir.Düşünvem bu şekildedir.

Toprak yapısının bereketli oluşuna ve sulama imkanlarının geliştirilmesi gibi pek çok neden sayılabilir.

Cunku araziler cok buyuk ve bu arazilerde tarimdan baska bicbirsey yapilamaz en uygun olan sey tarimdir araziler verimlidir ve cok genistir bu yuzden ic anadoluda tarim birinvi onceliktir.

Türkiye’nin kıyı bölgelerinde denizden faydalanabilirsiniz, balık ve deniz turizmi gelir getirebilir.Ancak İç Anadolu bölgesinde deniz yok ve genellikle halk tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor.Verimli topraklarını ekip biçip geçimini ondan sağlamaya çalışıyorlar.

İç Anadolu bölgesinde özellikle alçak yerlerde tarım yapılıyor çünkü başka bir seçenek yok,genellikle buğday şeker pancarı gibi ürünler yetiştiriliyor,ama ben ülkemizde tarımda halen daha gelişmiş bir tarımı göremiyorum daha modern yöntemler kullanmalıyız.

İklim koşulları, tarım yapacak arazinin bol olması ve sanayinin çok gelişmemiş olması.

Toprağın verimli olması ve tarımda desteklenmelerinde dolayı

Bu bölgelerde birincil hizmetin gelişmiş olması diğer sektörler için elverişli olmamasından kaynaklı olup, iş arayışı ve elverişli toprakları, iklim kuşağı sebebiyle de İç Anadolu Bölgesi tarım açısından gelişmiştir.

Toprakların geniş ve ekime elverişli olması birçok tarım ürünü yetiştirmek için avantaj sağlar.Tabiki çiftçilerin alın teri ile çalışması ve karşılığını Allah’tan beklemeleri de bereket ve tarımın bu bölgede daha gelişmiş olmasını sağlayan etkenlerden olduğunu düşünüyorum.