İç sıkıntısı neden olur? Nedenleri nelerdir?

Iç sıkıntısının oluşmasının nedenleri nelerdir?
Iç sıkıntısının üstesinden nasıl çıkılır?

">

İç sıkıntısı genellikle durduk yere modumuzun düşmesi anlamına gelir. Yaşanmışlıklar genelde insanı o duruma getirir.

İçimizde biriktirdiğimiz psikolojik sıkıntıların içimizde bir volkan gibi patlaması sonucu yaşanan durumdur. Genelde aglayarak rahatlama sağlanabilir. Bir diğer yolu da psikologa gitmektir. Artık baş edemiyorsak.

İş sıkıntısı artık hayattan bunalmak demektir artık hiçbir şey yapamamak ve yaptığı her şeyden de zevk alamamaktır içi sıkılan insan sürekli daralır ve olumsuz düşüncelere kapılır

İçimizde bulunan dışarı atamadığımız enerji, dert ve sıkıntılardır. Aklımıza gelen kötü durumlar ve duygulardır. Bunun üstesinden gelebilmek için ruhumuzu ve zihnimizi rahatlatacak işler yapmalıyız.

iç sıkıntısı bir çeşit depresyon halidir. içinde bulunduğun durumların ilerisini bilememek ya da hedeflediğin şeylere karşı ümitsizliğe kapılmak ya da çok istediğin bir şeyin gerçekleşmeme ihtimaline çokça takılıp inancını kaybetme ümitsizlik halleri sonucu oluşan bir durumdur.

İçerisinde bulunulan çevre, aile, arkadaş ortamı ya da psikolojik durumlardan dolayı insan içinde sıkıntı hissedebilir.

İç sıkıntı ruhun artık yoruldum deme şeklidir. Fiziki ihtiyaçlardan çok ruhsal şeylere ihtiyacım var deme sinyalleridir. İç sıkıntımızı gidermek istiyorsak bir süre kendimizi dinlemeliyiz, kendimizle barışık olmayı öğrenmeliyiz, kendi kendimize yetebilmeyi bilmeliyiz ve bizi mutsuz edecek şeylerden uzak durmalıyız.

Bazen çok fazla psikolojik şiddete maruz kalmak, mobing, istediklerinin olmaması, yaşanılan ortam, aile evi, gelecek kaygısı iç sıkıntısına sebep olabilir.

Bunun nedeni genellikle can sıkıntısıdır. Bundan çıkmak için hava almak iyi gelir.


Yaşadığı kötü olaylar yüzünden insanın içine sıkıntı girer. Mutlak ayrı insanda iç sıkıntısı vardır

iç sıkıntısı yaşadığımız olayların ağırlığına bağlı olarak dereceli bir şekilde dışa vurmaktadır. Bu sıkıntılar genellikle psikolojik olarak zor bir dönemden geçtiğimiz zamanlarda ortaya çıkmaktadır.

Kendi içimizde çözemediğimiz ve biriken sıkınrılardan dolayı kaynaklanır genelde.

Bir şeyi kafaya çok takmak, büyütmek, insanın içine bir öküz oturmasına sebep olabilir.

İç sıkıntısı nedir?
image">image

Sebepsiz yere hissedilen karamsarlık mutsuzluk hüzün gibi duyguların duyulması halidir. Çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Bizim bilmediğimiz hastalıklardan dolayı da (kalp çarpıntısı, akciğerlerde veya diğer organlarda oluşan hasarlar) iç sıkıntı yaşanabilir.

İç sıkıntısının nedenleri nelerdir?
:small_orange_diamond: İşsizlik
:small_orange_diamond: Stres
:small_orange_diamond: Ekonomik sıkıntılar
:small_orange_diamond: Psikolojik şiddete maruz kalmak
:small_orange_diamond:Ailevi sorunlar
:small_orange_diamond:Maddi ve manevi sorular

İç sıkıntı nasıl ve geçer?
:small_orange_diamond:Aktiviteler ile uğraşın; farklı hobiler edinmek aktivitelere katılmak düşünmemeye ve yalnız kalmaya sebep olduğundan dolayı iç sıkıntısını da geçirir.

:small_orange_diamond:Arkadaşlarınızla görüşün; Arkadaşlarla buluşmak sosyalleşmeyi ve paylaşımları artıracağı ve eğlenceli vakit gecirilebilecegi için iç sıkıntısını geçirebilir.

:small_orange_diamond:Dizi, film izleyin; Yaşadığınız karamsarlığı üzüntüyü bir kenara bırakıp başka olaylara odaklanmanızı sağlar.

:small_orange_diamond:Çok fazla düşünmeyin; Fazla düşünmek bu durumu artırarak daha kötü sonuçlanmasını sağlayabilir.

:small_orange_diamond:Temiz havada yürüyüş yapın; Kaygı ve stres durumu azalacaktır.

:small_orange_diamond:Hissettiğiniz duyguları bir kağıda yazın; Bu sizin hislerinizin hafiflemesine sebep olabilir.

:small_orange_diamond:İyilik yapın; Birilerine yardım etmek, iyilik yapmak her konuda olduğu gibi bu konuda da bize iyi hissettireceği için iç sıkıntınızın azalmasına sebep olabilir.

">

Çok fazla bir şekilde yaşanıyorsa ne yaparsanız yapın geçmiyorsa kesinlikle bir uzmana danışmak gerekir.

Iç sıkıntı Normalde insan üzüldüğü zaman kimseye söylemediğin de içine sıkıntı girer. Şimdide İç sıkıntının nedeni en çok şu anda Korona virüs yüzünden hep içeride olduğumuzdan dolayı çıkıyor, dışarı çıkamıyoruz ve huzursuz oluyoruz.

Sorunlarla kafamızın içinde çok uğraşırsak iç sıkılması ister istemez meydana gelir. Stresten uzak duruldu mu bu sıkıntılarda geçecektir.

aşırı boş durmak hiçbir iş yapmamak neden olabilir kendinize keyifli bir uğraş aramakta yarar var

Genelde bilinçaltı ortaya çıkmaktadır diye biliyorum

Kaygılı insanlarda iç sıkıntısı sıklıkla görülen bir durumdur. Zihnimizi yoran ve sürekli meşgul eden düşüncelerden arınmadıkça bu iç sıkılmaları, bunalım halleri çığ gibi büyüterek devam edecektir.