İçi cız etmek ne demektir? Hangi durumlarda kullanılan bir deyimdir?

İçi cız etmek ne demektir? Hangi durumlarda kullanılan bir deyimdir?

Birden bire üzülmek . Duygusal bir an yasamak , eskiden yasadigi yada yasayamayıp içinde ukte kalan bir seyi hatirlamayip üzülmek.
Eskiye dair özlediği birini aniden hatirlamak ve bunun kisinim kalbini sizlatmasidir.

Ansızın içi sızlamak, çok üzülmek anlamına gelmektedir. Örneğin yaşlı birinin hayatını sürmede zorlandığını gördüğünüzde için cız etti ederiz veya bir çocuğu düştüğünü gördüğümüz zaman ya da maziyi hatırlayıp için cız etti diyebiliriz.

Hiç beklenmedik bir anda üzülmektir. Duygusal olarak içinin bir canmasıdır,
Fakir çöp toplayan çocuğu veya yemek arayan bir hayvanı gördüğümüzde bir anda üzülmemizdir.
O sırada içimiz cız etti deyimini kullanırız.

İçimizde oluşan acıma duygusu. Yaşlı, küçük çocuklar ya da savunmasız hayvanların yaşadığı zor durumlar karşısında daha çok hissediyoruz. Empati duygusu gelişmiş insanlarda daha çok yaşanıyor. Soğuktan üşüyen bir köpek, düşen ve dizini kanatan bir çocuk ya da yalnızlık çeken bir yaşlı gördüğümüzde vicdanımız harekete geçiyor ve üzüntü duyuyoruz. Hatta fiziksel acı bile hissedebiliyoruz.

İçi cız etmek. deyiminin anlamı, açıklaması ve örnek cümleleri: Ansızın içi sızlamak, çok üzülmek. “O zavallı ihtiyarı birden bire karşımda görünce içim cız etti.”

Manevi olarak duygusal açıdan içimizin yanmasıdır mesela bir bebeğin yere düşüp yada elini yakması onu ağlarken görmemiz sırasında bizimde canımızın yanmasıdır bu tip durumlarda içimizin cız etmesidir.