İçimizdeki İrlanda'lı deyimi nereden gelmektedir ve hangi anlamda kullanılır?

İçimizdeki İrlanda’lı deyimi nereden gelmektedir ve hangi amaç için kimlere bu şekilde hitap edilir?

İlk defa Mustafa Denizli’den duyduğumuz bir cümledir. ‘’ İrlandalıları yendik ama önemli olan içimizdeki İrlandalıları yenmek’’ demişti. O günden sonra dilimize bir deyim gibi yerleşti. Milli takımı sevip desteklemeyenler için kullandığı benzetmedir içimizdeki İrlandalılar benzetmesi.

Mustafa Denizli’nin 1999 yılında kullandığı kelimeden önce 2. Abdülhamit zamanına kadar dayanır. 2. Abdülhamit IRA’ya yardım etmesi Britanya’nın bölünmesi tarzı bir anlatım da vardır

Euro 2000’de irlanda ile yapılacak olan milli müsabaka öncesi teknik drektör mustafa denizlinin söylediği sözdür.

İçimizdeki İrlanda’lı deyiminde anlatılmak istenen aslında içimizdeki hain’i anlatmaktadır. İlk defa Mustafa Denizli tarafından kullanılmıştır.

Bunu Mustafa Denizli’den duymuştum. İrlandayı yendik ama içimizdeki İrlandalıları yenemedik demişti. Bu içimizde bulunan İrlanda sempatizanlarını, ya da bizimle değil bize karşı olan, içimizdeki bizim insanımızı kastetmişti.