İkinci el taşıt kredisi nedir, nasıl alınır? İkinci el taşıt kredisinde yaş sınırı kaçtır?

İkinci el taşıt kredisi nedir, nasıl alınır? İkinci el taşıt kredisinde yaş sınırı kaçtır?

Bankalar sıfır araç kredisi verdikleri gibi ikinci el araç alımlarında da kredi vermektedir. Ancak ikinci el araç kredisi alımı farklıdır. Aracın bedeli kasko değerine göre belirlenmektedir yani o değer üzerinden kredilendirme yapılmaktadır. Genel olarak 8 yaşına kadar olan araçlara kredi vermektedir bankalar ancak bankadan bankaya değişmektedir.

Sıfır alamadığınız durumlarda yöneldiğimiz ikinci el otomobillerin daha kolay şekilde veya gücümüzden daha konforlu araç almak istediğimizde ikinci el otomobil kredisine başvurabiliyoruz. Bence kredi ile ; gücümüzün yettiğini almalıyız. Ne sıfır alırken ne ikinci el alırken. Hem faize bulaşmamış olur, dinen ve vicdanen büyük bir yükten kurtulmuş oluruz -bu büyük kazançtır alacağomız arabadan 1000 hibe etseler dahi- hem de fazladan para ödememiş oluruz.

İkimci el otomobil basvurusunda; kredi aracın hasar kaydının olmamasına en azından kasko yaptırabilecek miktarda olmasına dikkat etmelisiniz ki ;araca kasko yapılmadan kredi çıkmıyor.
Önce satın alacagınız kişinin size noter satışı* veriyor -tabii bunun için size güveniyor olması lazım ve siz de edin- Sonra araç değeri üzerinin en fazla %20 eksiği diye biliyorum kredi çıkartıyorlar sicilinize fazla dikkat etmiyorlar çünkü ellerinde ödediğiniz pesinat ve aracınıza koyulmuş rehin var. Çekiyorlar arabayı altınızdan oluyor bitiyor.:slight_smile::wink::slight_smile::wink:

*Noter satışı yapıldığı zaman o araçtan tüm yetkiniz kalkıyor. Parasını aldım diyorsunuz dikkkatli olun.

İkinci el için taşıt kredisi için araç 7 yaşını geçmemesi gerekmektedir. Eğer geçmiş ise kredi çıkmaz.

İkinci el taşıt kredisi kullanıcının 7 yaşını geçmemiş bir araç aldığı zaman faiz ödemeden çektiği kredi türüdür.