İkindi vakti uyumanın zararları nelerdir?

İki vaktinde uyumanın sağlık açısından tehlikleri nelerdir?

İkindi vakti uyumanın zararları insanda sersemlik meydana getirir yarı uykulu bir hal oluşturduğundan insanın ömrünün kısalmasına sebebiyet vermiş olur.

İlkindi vaktinde uyumanın çok zararlı ve tehlikeli olduğunu söyler büyükler. Gerçekten de öyledir. Uyandığınız anda hangi günde olduğunuzu , sabah mı yoksa akşam saatinde mi olduğunuzu şaşırabilirsiniz. Büyükler aklını kaybedenlerin olduğunu söyler fakat uyandığınızda ilk bir kaç dakika kendinize gelemediğiniz için bunu böyle kabul etmişler. İlkindi vakti uyumamak daha doğrudur.

İkinde vaktinde uyumanın sağlık açısından herhangi bir tehlikesi ya da zararı yoktur.

Sadece normal uyku kadar dinlendirici ve yararlı değildir o kadar.

Ikindi vakti uyumanın sağlığa zararları nelerdir?

image">image

 • ikindiden sonra yatmak sağlık açısından zararlıdır. Özellikle Beyin üzerinde olumsuz etkileri vardır. Sersemlik, halsizlik, yorgunluk, veya aşırı sinirlilik, tansiyonun yükselmesi, veya düşmesi gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
 • Ayrıca ikindiden sonra yatmak dinen mekruh da sayılır.( "ikindiden sonra yatıp aklını kaybeden kişi kendini Kınasın Kenzu'l-Ummal,)
 • * Ya da ikindide sonra yatıp aklını kaybetmeyen kişi binlerce kez Allah'a şükretsin.
 • İkindi vakti uykusu sağlık açısından çok zararlı olmakla beraber dinen mekruhtur. Her insanda aynı seyreden bir döngüye göre 15.00 ve 18.00 saatleri arasında tansiyon ve kalp atışı maksimum seviyeye çıkar. İkindi vakti uyuyan insanlarda ileri dönemde kalp rahatsızlıkları ve tansiyon görülebilir.

  İkindi vakti uyumanın beyin üzerinde olumsuz etkileri vardır . Beyin sersemler ve hangi zaman diliminde olduğunu seçemez . Kişi aklını kaybedebilir , hafızasında sorunlar oluşabilir.

  Hem dinen hem sağlık açısından çok zararlıdır. Din büyüklerine göre hatta en hafif etkisi aklınızı yitirmek olarak tabir ederler. Gerçekten de uyuyanlar bilir; baş ağrısı yapar, sersemlik yapar, ağızda iğrenç bir tat bırakır, nabız normalin çok üzerinde olur, günleri şaşırırsınız ve daha bir çok kötü etki bırakır insan üzerinde.

  En büyük düşman sinir ve baş ağrısı yapması ve sürekli o uykuyu o saatte uyutmak istemesi

  sağlık açısından tıbbi olarak bir açıklamasını bilemiyorum fakat bir hadisi şerifinde peygamber efendimiz ikindiden sonra uyuyupta aklını kaybeden kimse kendini kınasın demiştir.

  İkindi Vakti Uyursan Gece yatamasın onun için akşam 9 sabah 10 ben böyle yapıyom

  İkindi vakti, insan vücudunun biyolojik saatine göre uyumak için en yanlış olan zamandır. Sağlık açısından zararlıdır, insanda zaman algısı bırakmaz uyanınca kısa bir süre feleğinizi şaşırırsınız, hatta bir noktadan sonra ölüme kadar bile götürebilir.

  Bence zararı yoktur, siesta yapan ülkeler var.

  Babaannem anlatmıştı. Din açısından o saatte uyursan rüyada korkuturlarmış kabus görürsün.