İleri sürüş eğitimi nedir?

İleri sürüş eğitimi nedir? Hakkında kısaca bilgi veriniz

İleri sürüş eğitimi, isminden de anlaşılacağı üzere ehliyet alırken aldığımız temel sürüş eğitiminden çok daha ayrıntılı olarak verilen ve trafiğe, yola, yayalara, trafik işaret ve işaretçilerine bakış açınızı değiştirecek bir eğitimdir. Bu eğitimlere katılmış bir tır şoföründen öğrendiğim bir tekniği paylaşmak isterim. Örneğin tır şoförüsünüz ve 100 km hızla gidiyorsunuz. Aniden fren yapmanız gerekti. Ne yaparsınız? Ayağınızı gazdan çekip frene basarsınız değil mi? Peki ileri sürüş eğitiminde bu durumda yapılması gereken hareket olarak ne tavsiye ediliyor? Frenle birlikte debriyaja da basmamız. Çünkü sadece frene bastığımızda motor hala sahip olduğu enerjiyle /devirle aracı ileri götürmeye çalışıyor. Frenle birlikte debriyaja da bastığımızda bu karşı enerjiyi ortadan kaldırmış oluyoruz…

Şimdi en başta aldığınız ehliyet için gittiğiniz kurslarda belli bir ücret karşılığı temel direksiyon ya da motor için motor eğitimi alıyorsunuz. Bu eğitimde sizlere arabayı kaldırma, kurallar, temel sürüş becerilerinizi geliştirecek şeyler öğretiliyor yaklaşık 1 hafta ve trafikteki becerilerinizi ölçen bir sınava girip sonucunuza göre ehliyet alıyorsunuz. İleri sürüş ise bu becerileriniz ve tekniklerinizi bir ileri daha iyi şekilde kullanmanızı sağlayan eğitimdir.

Farklı yol şartlarında ve zorluklarında her türlü ihtimal dahilinde oluşacak olumsuzlukları gözeterek yapılan uzman sürücü olmak için gereken sürüş tekniklerinin öğretildiği eğitim türüdür.Birbirinden farklı manevralar yapılarak, ani kalkış, geri geri uzun ve hızlı seyirde sürüş, ani duruş ve kalkış gibi araç hareketleri tekrarlı şekilde eğitim yapılırz.

genelde ambulans şöförlerine uygulanan yöntem , sürüşünüzü kolaylaştıracak engeller , dubalar vb koyularak sizi belirli bir mesafe arası sürüş yaptırırlar , dubalara değmeden aralarından sıyrılmak gibi testlerden geçirirler , bol kasisli yol veya bol çukurlu bir yolda sürüş yaparsınız , çok zor birşey değil sadece rahat ve önyargılarınızı arka planda bırakırsanız her türlü bu eğitimden geçersiniz.

Ehliyet aldıktan sonra profesyonel sürüş teknikeridir, bana. Göre her şöförün gitmesi gerekir güzel bir programları vardır.

Merhabalar
İnsan oğlunun bugüne kadar yaşadığı tecrübelerinden analiz ederek teknolojiye uygun bir şekilde tekrar eğitiminin verilmesidir.

İleri sürüş eğitimi,araçla gerçekleşen bir eğitimdir ve bu eğitimde aracı kullanmayı öğrenmeye yöneliktir.

İleri sürüş eğitimi normal alınan sürüş eğitiminin bir kademe daha yükseltilmiş halidir.Normal sürüşü oldukça iyi kavradıktan sonra ileri sürüş eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

">

İLERİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ

Araba kullanmak hemen herkesin hayali ve insana özgürlük hissi veren zevkli bir eylemdir. Bir çok insan temel direksiyon eğitimi alarak trafiğe çıkabiliyor olsa da türlü zorlayıcı koşullarla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Profesyonel bir sürücü olabilmek için ‘İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi’ almak gerekmektedir.

İleri Sürüş Teknikleri Eğitimi Nedir?

Araç kullanıcılarını sıklıkla yapılan hatalar konusunda bilgilendirme, farklı yol ve zeminlerde araç hakimiyetini arttırma ve aracı daha yakından tanıyarak çeşitli durumlar karşısında aracın nasıl tepki vereceğini bilerek önlem alma ve hata payını en aza indirme becerileri kazandırmayı amaçlayan profesyonel sürüş eğitimidir.

İleri Sürüş Teknikleri 2 Dala Ayrılır:

•Defansif (Güvenli) Sürüş Teknikleri
•Sportif Sürüş Teknikleri

image">image

İleri sürüş tekinikleri kurslarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı sertifika verilen teorik ve uygulamalı eğitimlerin içeriğindeki temel konular şunlardır:

Defansif (Güvenli) Sürüş Eğitimi:

Lastik profil derinliği ile lastik hava basınçlarının öngörülen değerlerde olması.
• Sürücü koltuğuna doğru oturuş ve direksiyonu doğru tutuş pozisyonları.
Gaz pedalinin hangi durumlarda doğru ve dengeli kullanılabileceği.
Frenin farklı koşullarda doğru kullanımı, ABS yönetimi.
Viraj girişi ve çıkışlarında nelere dikkat edilmesi gerektiği.
Yol gözlemleme becerisi ve dış faktörlerin iyi analiz edilmesi.
Yol şartları, zemin yapısı ve hava koşullarına uygun araç kullanımı.
Gece sürüşünde dikkat edilmesi gerekenler.
Aracın ağırlığı ve yük kullanımının sürüşte ne gibi farklılıklara neden olduğu.

">

Sportif Sürüş Eğitimi:

Motosporlarına ilgi duyan ve hobi olarak sürüşünü geliştirmek isteyenler için drift, off-road, ralli alt yapısı, apeks yakalama gibi pist ve rallide kullanılan teknikleri öğretmeyi amaçlayan; hem teorik hem uygulamalı eğitimdir.

Kimler İleri Sürüş Eğitimi Almalıdır?

• Emniyet personelleri
• Ambulans şoförleri
• İtfaiye şoförleri
• MTSK usta öğreticileri
• Okul servis şoförleri
• Şirketlerin saha çalışanları
• Özel şoförler
• Ehliyeti mevcut olup kendini geliştirmek ve emniyetli araç kullanmak isteyen herkes

İleri Sürüş Eğitimi Nereden Alınır?

Normal motorlu taşıtlar sürücü kursları da bu eğitimi vermeye başlamış olsa da esaslı bir eğitim için sadece bu konuda uzmanlaşmış olan İleri Sürüş Teknikleri Kursu yetkisiyle çalışan firmalardan almak doğru bir tercih olacaktır. Bu kurslar ise İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde hizmet vermektedir. Yurtdışından dahi eğitim almaya gelen insanlar olmaktadır.