İletişimde en önemli unsur nedir?

Iletişimde en önemli unsur nedir? Iletişimin olmazsa olmazı nedir?

İletişimde en önemli unsurların başında, sağlıklı bir şekilde dinleme gerçekleştirmek gelir. İletişim içinde bulunan tüm tarafların etkili bir şekilde dinlemeyi sağlıklı bir şekilde yapmaları önemlidir.

Beden dilini iyi kullanmalı akıcı, dikkat çekici, gür bir ses tonu dikkat dağınıklığıni önlemek için soru cevap şeklinde kişilerin konuşmaya ortak edilmesi

İletişimin bence en önemli kaynağı karşısındakini dinlemektir. Ne denildiği iyi anlaşılırsa zaten sağlıklı bir iletişim kurulabilir. Şöyle örnek vermem gerekirse annemle olan ilişkimi örnek verebilirim. Asla beni dinlemez. Ama asla. Bir şey konuşuruz ve konunun bir önemi yok. İkimizde aynı şeyi söyleriz ama o lafı alır bambaşka yönden söyler. E ben ne diyorum derim bakar bana bende onu dedim ya derim ha ben duymadım der konuyu kapatır. Bu yüzden pek bir sağlıklı iletişimimiz yok maalesef.

Bence en önemli unsur kişilerin kendilerini doğru bir şekilde ifade edebilmeleridir. Bunda ses tonu, jest ve mimikler vs. büyük rol oynar.

İletişimde önemli olan unsurlar;

• karşımızdaki insan konuşurken sözünü kesmemeliyiz.
  • Her konuda sadece biz değil karşı tarafada söz hakkı verip dikkatli şekilde dinlemeliyiz.
  • İletişim kurarken başka şeylerle ilgilenip konuşan insanla göz teması kurmamakta ona büyük saygısızlık olur. Bu yüzden başka şeylerle uğraşmadan konuşan dinlenmelidir.
  • İletişimde önemli unsurlar arasında karşımızdaki insanı dikkatlice dinlemek , konuşan kişinin sözümü kesmemek , beden dili ,ses tonu ve mimiklerde çok önemlidir.Konuşurkende saygı önemlidir.

İletişimde en önemli unsurlardan biri karşınızdaki insan bir konuyu konuşurken konuyu dağıtmadan, başka konuyu karıştırmadan kişi konuyu bitirene kadar dinlemelidir.

Karşımızdaki kişi ile konuşurken kelimeleri tane tane söylemeli ve konuşma sırası karşımızdaki kişiye geldiğinde göz teması kurarak onu dinlemeliyiz.

İletişim insanların duygu ve düşüncelerini paylaşmasıdır. Yakın zamanda çok güzel bir kitap okumuştum “Gözler gerçeklerin en saf halidir.” diye bir cümle geçiyordu. İletişimde kullanılan cümlelerin doğruluğunun göz teması ile rahatça anlayabiliriz. (eğer bu işin eğitimini almamışsa) Bunun yanında konuşmanın ana fikrini tam olarak anlayabilmek için karşıdakini dinlemek, sözlerini düşünüp analiz etmek gerekmektedir.
    Sözün özü göz teması ve saygı iletişimin olmazsa olmazıdır.

Sağlıklı bir iletişim için kişilerin göz teması kurmaları ve birbirlerini can kulağı ile dinlemeleri oldukça önemlidir. Birbirinin sözünü kesmeden, söyleyeceklerini bir anda söylemeden karşısındaki kişinin sözü bittikten sonra söylemek daha doğrudur. Ses tonuna dikkat etmek, beden dilini iyi kullanmak iletişimi etkiler. Konuşurken tercih edilen üslup ise iletişimin iyileşmesine sebep olan etkenlerden birisidir. İletişim için karşınızdaki kişinin veya kişilerin isimleri ile seslenmek daha doğru olacaktır.

Bence en önemlisi saygı karşındaki insanı saygılı davranıp dinlersen diğer insanda bunu aynı şekilde sana yapar.

Göz teması kurabilme, karşıdaki kişiye saygı duymak, söz önceliği vermek önemlidir

İlk başta iyi dinleyici olup karşındakine anlatmak istediğini anlaşılabilir kısa cümlelerle anlatmak yeterli olur.

Bana göre iletişimdeki en önemli unsur karşındakini dinleyebilme hatta dinlemenin yanından empati kurabilmektir. İlk başta iyi bir dinleyici olmanın neden bu denli önemli olduğunu vurgulayacak olursam hiçbir insan karşısındaki insanı iyi dinlemeden iyi bir iletişim kuramaz. Bu yüzden iyi bir dinleyici olmak sağlıklı iletişim yapıcı unsuru hatta temel taşı diyebiliriz Bunun yanında empati kurmak da iletişimde olmazsa olmaz unsurlardan bir tanesidir. Şayet karşımızdaki insanın yerine kendimizi koymadığımız zaman olaylara hakim olma oranımız azalır yani kişinin o anki durumunu tam anlamıyla kavrayamayız. Böylece sağlıklı bir iletişim kuramayız. Empati kuran insan her zaman anlatıcılar açısından iyi bir dinleyici olarak görülür. Böylece anlatıcı anlatacağı şeyleri rahatlıkla anlatabilir. Çünkü bilir ki karşısındaki insan onu yargılamadan kendisi yerine koyarak yorum yapar. Bu da anlatıcıyı daha da güvende hissettirir, anlatmak istediği şeyleri daha ayrıntılı anlatmasına olanak sağlar.

bana göre iletişimin en önemli unsuru eğer yüz yüze bir iletişim ise göz temasıdır.

Karşıdakini dinlemek gözlem yapabilmek sesin doğru kullanılması telaffuzlari doğru yapabilmek ve jest mimikleri iyi kullanmak konuşacak konuyu doğaçlama yapabilmek saygı çerçevesinde konuşmak

Kendini ifade edebilme yeteneğidir. Özgüven de en önemli unsurdur.

Duygu ve düşüncelerini hal durumuna uygun bir şekilde dışarıya aktarım şeklidir.

">
    Empati yapmak jest mimiklerin olması birbirinizi anlamanız iletişimde olan insanlarla beraber yüksek sesle konuşmamak kırıcı olmamak