İlişkide uzlaşı nedir?

İlişkide uzlaşı nedir? Tek taraflı olması taviz vermekmidir?

Aynı konu üzerinde mantıklar uyuşuyorsa karşılıklı olarak birbirlerini anlayabiliyorlarsa ve düşünceleri birbirlerine mantıklı geliyorsa uzlaşmışlar demektir.

İki karşı cinsin birbirini gerek fiziksel ,gerek duygusal, gerekse yaşama biçimi bakımından, birbirlerine uyumlu olup olmadıklarına ciddi bir ilişki düşünüyorlarsa bu ilişkiyi nasıl yürütebilecekleri hakkında konuşmaları yani uzlaşıp ortak bir karara ulaşmaya ilişkide uzlaşma denir .

İki tarafında her konuda birbirini tatmin edebilmesi aynı düşünmesidir tek taraflı olduğu takdir problemler yaşanabilir.

Jhvcvkjtrgj7rdfk8tscjuschj8rbki5xhi6dgi86dnukgfjjbh

Çok basit bir cevap ile örnek vereyim ilişkide uzlaşı çiftlerin daha ağzından çıkmadan bir şeyleri rahatlık ile anlayıp anlayış göstererek anlaşması durumudur.

İki tarafında aynı fikirde aynı görüşte olmasıdır uzlaşı

İki tarafında aynı görüşte olması: Birbirlerinin duygularını düşüncelerini anlaması ve uzlaşmasına denir.

İki tarafta hem fikir olduğu zaman ulaşırlar bu da ilişkide uzlaşı demekdir.

Tarafların karşısındaki kişinin yerine kendini koyarak düşünmesidir.

Yaşanılan herhangi bir soruda sorunların çözüme odaklı konuşulması; Kavga yerine çözüme odaklı tatlı tartışmaların olması önemlidir…

İki tarafında ortak noktada buluşması, ortak paydada anlaşması anlamına gelmektedir.

İlişkide her iki tarafın da kendine ait olan bir hayatı olduğu unutulmamalıdır. Kimse diğeri için fedakarlık yapmak zorunda değildir. Tabi ki bu diğer tarafa “ben buyum” diye rest çekmek değildir. Sadece eşitliktir. Aynı derecede etkilenmek, eğlenmek ve fedakarlık yapmaktır. Uzlaşı denilen şeyde taraflar mutlu ve memnundur.

İlişkide uzlaşı demek ortak bir karara varıp anlaşmak demektir.Bu anlaşma sayesinde evlilikte boşanmanın önüne geçebilirsiniz.

Karşılıklı iki tarafında birbiriyle anlaşması ve büyük bir anlayış içinde olması demektir. Kısaca iki insan her konudan birbiriyle uzlaşmalı.