İlişkilerde duygusal şiddet uygulayan insan davranışları nelerdir?

İlişkilerde psikolojik (duygusal) şiddet uygulayan insan davranışları nelerdir? Duygusal şiddetin belirtileri hangileridir?

İlişkide kişilerin birbirine psikolojik bir baskı uygulaması olarak anlıyorum bunu. Psikolojik baskı kişiye fiziken bir zarar vermez lakin ruhen kişiyi mahveder ki buda oldukça kötüdür. Kişi psikolojik bir savaşın ortasındaymış gibi hisseder kendini. Sürekli düşünür ve bu durumun içinden nasıl çıkabileceğinin muhakemesini yapar. Kişiler arası bir uyumsuzluk söz konusudur ilişkide. Her şeyi çokkez düşünerek hareket etmek zorundadır kişiler. İlişkide bir güven, samimiyet, rahatlık yoktur.


Bazıları duysusal şiddeti çok abartıyo veya kendine hakim olamayıp ,karşısındaki kişiyi ruhen ,fiziken çok yıpratıyor.Buda ilişkinin durumunu degiştiriyor.Bence ilişkilerde böyle şiddet değilde daha anlayışlı,sadakatlı olunması lazım.

Duygusal şiddet’in en büyük belirtisi kişi kendini yetersiz ve gereksiz hissetmesidir. Duygusal şiddet oluşum sebepleri karşında ki insana bağırma, hakaret etme, gibi durumların yanında sevgi göstermemek, alaycı tavır takınmak gibi kötü hareketler sonucunda meydana çıkmaktadır.

İlişki de psikoloji baskıya gelecek olursak özellikle ikili ilişkilerde saplantılı kıskançlık duygusundan olacaktır ki karşıdaki kişiye hakaret toplum içinde rencide etmek bunlar psikolojik baskıdır ve kimsenin kimseye böylesine bi baskı uygulamaya hakkı yoktur

Bu kişiler karşısındaki insana hiç saygı duymayıp ona emirler yağdırıp kullanmaya çalışır baskı altına alırlar.Sürekli karşısındaki insana hakaret eder ve toplum içinde bile sert tavırlarla yaklaşarak istedikleri şeyleri yapmaya zorlarlar.Bu kişiler depresif bozukluğa girmiş olup kendilerini dev aynasında görürler.

Duygusal siddet her ne kadar dışardan bir yara gibi görünmese de insanın içinde kapanmayacak yaralar açmasına sebep olabilir. Duygusal siddet uygulayan kişi karşısındaki kişiyi takip küçümseme, alay etme , tehdit etme , zaaf ve korkularını kullanma gibi durumlarda kendini gösterir. Duygusal siddet uygulayan kişinin yaptıklarına bakacak olursak;

 • - Her koşulda haksız bulur , kendini sürekli haklı olarak göstermeye çalışır.
 • - Sizin birşey başaramayacaginizi sürekli olarak dile getirerek hayallerinizle dalga geçer.
 • - Özel olan anılarınızı başkasına anlatır. Başkasının bilmesini istemediğinizi bile bile bunu yapar.
 • - Başkalarının yanında sizi küçük düşürecek söz ve davranışlarda bulunur.
 • - Parasal konularda sürekli hesap yapar ve neye ne kadar ihtiyacınız olduğunu kendisi belirler.
 • - Zaaflarindan faydalanır. Sizi onlarla tehdit eder.
 • - Ailenizle yaptığınız herhangi bir aktivitede kendinizi suçlu hissettirecek şekilde davranır.
 • - Sevgi göstermez, ilgisi yoktur yaptığınız herhangi bir davranıştan ötürü sizi ilgisizlikle cezalandırır.
 • - Hayallerinizi küçümser ve onları yapamayacağınızı dile getirir.
 • - Sizin yeterli olmadığınızı söyleyerek başka işlerle ilgilenmeye onlarla avutmaya başlar kendini.
 • - Onunla basbasa kalmayı bir yerden sonra istemez duruma gelirsiniz.
 • - Duygularınızı önemsiz bulur. Çok duygusal davrandığınızı dile getirir.
 • İLİŞKİLERDE DUYGUSAL ŞİDDET SEVGİ İBARELERİ ALTINDA RAHATSIZ EDİCİ HAREKET VE DAVRANIŞLARDIR.

  Hareket, söz ve davranışlarla karşındaki insanı yıpratan her şey psikolojik şiddete girer. Hatta öyleki fiziksel şiddeti kat be kat geçtiği zamanlar olur.

  Genellikle kendini acındıran,duygusuna kendini katarak haklı çıkma amacı güden ve karşısındakinin haklılığını duygusal empoze ile haklılık müdahalesi katan insanların yapısıdır.

  Duygusal şiddet bireyi küçümseme, alay etmek gibi durumlarda gerçekleşir. İllaki fiziksel bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bir sözünüzle veya hareketinizle kırabilirsiniz. Örneğin; Sürekli yapamazsın senden bir halt olmaz gibi cümleler küçümsemektir. Onunla başkalarının yanında alay etmenizdir, öğüt verirken hakaret olabilir. Sürekli ona bağırmanız, küçük düşürücü aşağılayıcı cümleler sarf ederek onu üzebilirsiniz. Sürekli kendisini haklı çıkarmaya çalışır ve sizi sürekli haksız bulur. Her dediğinin doğru olduğunu ve sizin yanlış bildiğinizi söyler. Özel ilgi alanlarınızı bilir ve sizi onlarla kullanabilir. Özellikle bir yere gittiğinizde maddi yönden hesaplamalar yapar ve bunu size dile getirir.

  Çoğu zaman uygulanan psikolojik baskıdır. Bunu bilinçli olarak yapanların yanında bilinçsiz yapanlar daha fazladır. Söz hakkı tanımama, aşağılama, hakaret etme, ben daha iyi bilirim duygusu gibi sadece kendisinde hak bulan insanların davranış biçimidir.

  İlişkilerde genellikle şiddet yönü duygusal şiddettir .Karşısınızdaki kişi her alanda yıpratır.Bu kim olursa olsun insanlar birbirine duygusal şiddet uygulamaktan zevk alıyorlar. Eğer karşınızdaki aşkınız sevgilinizde ilgisizlik.

  Duygusal şiddet insanı intihara ya da cinayet işlemeye sürükler, insanın psikolojisini alt-üst eder, hayata bakış açısını değiştirir ve bozar. İnsanın yaşam standardını etkiler.

  Sürekli manipülatif hareketler sergilerler.Partnerinin yapabileceklerine ve yapamayacaklarına kendileri karar vermek isteler.Hakaret ve tehdit ifadelerini çok fazla kullanırlar.Kendilerine bağımlı bir birey yaratmak isterler.

  İlişkilerde duygusal şiddet uygulama durumunu iki başlıkta incelemekte fayda görüyorum. Bunu agresif ve pasif şiddet olarak ikiye ayırabiliriz. Agresif şiddet karşı tarafa kaba sözlerle hitap ederek, abartılı dominant davranışlar ve cümle içerisinde rencide edici söz öbekleri kullanarak yapılır. Bu başlıkta en tehlikeli psikolojik zarar şudur ki; bu rencide edici sözlere maruz kalan kişi, kendinde eziklik psikolojisi ve güven ve inanç kırıklığı yaşar. Diğer başlık olan pasif şiddette ise kişilerden biri, kendini diğer kişiye acındırarak bazen kendi dediklerini yaptırır bazen de karşı tarafın fikirlerini ve planlarını geçiştirir. Çözüm yolu ise iki tarafında birbirlerine daha yalın ve öz konuşmalar gerçekleştirmesidir.

  Kendilerini bir nevi aciz gösterirler. Her yaptıklarının sizin gözünüzde hata olduğunu söylerler

  Günümüzde ilişki içerisinde farklı şiddet türleri vardır. Duygusal ya da psikolojik şiddet bunlardan biridir. Kişi partnerini sosyal ortamında yetersiz hissettiriyorsa, herhangi bir işte başarısız olacağı yönünde yönlendiriyorsa, dış görünüşü ya da yaşam tarzıyla ilgili dalga geçiyor, eleştiriyor, düzeltmeye çalışıyorsa, ailesi ve arkadaşları ile olan ilişkilerine müdahalede bulunuyorsa, sık sık arayıp ne yaptığını kontrol ediyor ya da bu şekilde hissettiriyorsa, yaşanan sorunlarda geçmişiyle ilgili alakalı ya da alakasız onu yargılıyorsa duygusal şiddet uyguluyor demektir.

  Duygusal şiddette her zaman biri diğerini manipüle edip sömürür ve bu yıpratıcı süren sömürge için dayanılmaz hâl alır ve içindeki isyanlar doğru zamanı gelince patlar ve bir ilişki sonra erer

  Psikolojik ve duygusal şiddet uygulayan biri karşısındaki kişiyi sürekli baskı altında bırakır. Onu her alanda kısıtlamaya çalışır. Psikolojik şiddetin bir sonraki aşaması fiziksel şiddettir. Özellikle kadınlar psikolojik şiddete maruz kalıyor. Çünkü toplumumuz ataerkil bir toplumdur. Erkekler ilişkilerinde kadınları sürekli yönetmek ister. Onların bir birey olduğunu kabullenmek istemezler. Bunlarda ilişkinin başında ne yazık ki kadınların hoşuna gider. Çünkü kadınlar kıskanılmanın, yönetilmenin bir sevgi belirtisi olduğunu zanneder. Oysa ki bunlar hastalık belirtisidir. Kadınlar ilişkinin ortalarına doğru bunalım yaşamaya başlarlar. Ayrılmak istedikleri zaman bu fiziksel şiddete dönüşür. Çünkü psikolojik şiddet erkeklerde hastalık ve saplantı haline gelmeye başlar. Terk edilmeyi ayrılacağı kadının bir başkasıyla ilişki kurmasını sindiremez. Çünkü kendini kadının sahibi zanneder.