İlişkilerde merhameti olmayan bir insanla nasıl geçinilir?

Ilişkilerde merhameti olmayan bir insanla nasıl geçinilir? Karşı tarafın merhametli olabilmesi için neler yapılmalıdır? Merhamet duygusunu aşılayacak bir yöntem var mıdır?

Merhamet duygusu sonradan aşılanamaz. Kişiliğin yaklaşık %70’inin 0-7 yaş arasında şekillendiğini de düşünürsek bu pek mümkün değil. Merhametsiz biriyle ilişki yürütmenin doğru olup olmadığını sorgulamak daha isabetli olur.

Merhamet duygusu çok önemli duygudur ve sonradan kazanılabilecek bir duygu olduğunu düşünmüyorum bundan dolayı bunu göze alarak merhamet olmayan bir insanla ilişki yaşanılmalidir. Daha sonra o kişiyi değiştirebileceğini düşünmüyorum.

merhamet sonradan gelecek birşey değil onu öyle kabul etmeli ya da ilişkiyi kesmelisin

Merhameti olmayan biriyle hayat zor geçer, iki yol var, ya ilişkiyi kesmelisiniz ya da bu duruma katlanıp devam etmelisiniz.

Yani belirli bir yaştan sonra ne yaparsan yap merhamet duygusunu aşılayamazsın bence, bazı şeyler yetiştirilme tarzı ile alakalı. Eğer bu durum sizi rahatsız ediyorsa ilişkiyi bitimek iyi bir seçenek olabilir.

Merhameti olmayan birisiyle bir hayat sürdürmek zor olur. Merhamet yoksunu bir kişinin hiçbirseye ve hiçkimseye acıması olmaz. Karsısındakini kolayca kırıp incitebilir.

Merhamet duygusu kişide dogumdan itibaren ileri çocukluk dönemine kadar gecen sürede oluşur.Bu da 0-6 yaşda asilanabilecek bir duygudur.Ailenin çocuğu ile ne kadar yakindan ilişkili olduğuyla doğru orantılıdır… Ailede şiddet görmüş,sevgi ve saygı görmemiş,surekli hakarete ve istismara uğramış,anne babasıyla büyükleriyle zaman geçirmemiş,bir hayvan sevgisi gösterilmemiş çocuktan yetişkinlik döneminde merhametli olması beklenemez…
Gelelim ilişkide merhametsiz biriyle nasil ilerlenir…
Bu oldukça zor ve meşakatli bir yolculuk anlamina gelir…Karsi tarafın biraz umursamaz ve oldukça sabırlı olmasını gerektirir…
Cocuklari olunca evde bir hayvan besleyemezler mesela…
Hayır yapmada bağış yapmada oldukça duyarsizdir bir taraf…sen vermek istersin o reddeder…hele ki bu merhametsiz olan erkekse durum daha da zordur
Merhametsiz kişi genelde anlayissiz da olur…
Bu ve buna benzer durumlara varım diyorsanız birlikte olmanızda bir sakınca yoktur…Evlendikten sonra anlarsanız merhametsiz olduğunu da bunun icin cok da yapılabilecek birsey yoktur…çünkü bu duygu sonradan öğrenilmez…ilk başta cocuga merhamet duygusu aşılanır daha sonra cocugun kişiliği ona gore şekillenir

Geçinilmesi zordur. Başına bela olabilir dikkat etmek lazım merhamet güçlü duygudur.

Merhamet olmadığı için kişi çok dayanılmaz hale gelir ayrıca kişi merhametsiz olduğundan sevgi göstermez ve çok yüzsüz olur.

Merhameti olmayan bir insan sizi üzebilir ve üzdüğüne hiç pişman olmaz size psikolojik olarak zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Merhameti olmayan bir insan sizi üzebilir ve üzdüğüne hiç pişman olmaz size psikolojik olarak zarar verme ihtimali çok yüksektir.

Bence merhamet çok önemli ya, bir kişide mutlaka ama mutlaka olması gereken bir özellik olmazsa olmaz diye düşünüyorum.

İlişkilerde merhameti olmayan bir insanla geçinmek ve anlaşmak çok zordur bunun için uzman desteği almak yararlı olabilir.

Merhameti olmayan bir insanla bir ilişkiyi yürütmek çok zordur ya o kişinin vicdansız davranışlarını sineye çekip devam edeceksiniz ya da durabildiğiniz kadar uzak duracaksınız.

İnsan herkesle geçinir de merhamet yoksa olmaz o iş. Bugün sana merhamet göstermeyen yarın çocuğuna da göstermez. Merhameti olmayan insanın hayvana, insana, emeğe, ilişkiye saygısı yoktur benim gözümde. En önemli ve insana en çok yakışan şey merhamet bence…

Merhamet duygusu olmayan bir insanla ilişki kurmak baştan hata . Düşünsene sana , diğer insanlara ,ailesine hatta hayvanlara merhameti yok, katlanılacak türden değil.

Merhamet duygusu bir insanda olması gereken ve olmadığı takdirde kabul edilemeyen bir olgudur. Merhamet duygusuna sahip olmayan kişi her türlü kötülüğü yapmaya müsaittir. Bu tarz insanlara aşılamanın tek mümkün olduğunu sanmıyorum.