İlişkilerde Yaşanan Sorunların ve Tartışmaların Temel Sebepleri Neler Olabilir?

İlişkilerde Yaşanan Sorunların ve Tartışmaların Temel Sebepleri Neler Olabilir?

Birbirlerini dinlemeden anlamadan empati kurmadan yargılamak temel sebepler oluyor. Çözemedikleri konuları dışarı yansıttıkları zaman ise artık çıkılmaz bir hale geliyorlar

İlişkilerde yaşanan sorunların ve tartışmaların pek çok sebebi vardır. Bu sebepler aslında ilişkiden ilişkiye, yaşa ve ilişkinin maiyetine, türüne göre değişir. Mesela arkadaş ilişkişeirnde ele alalım. Arkadaş ilişkilerinde taraflardan biri genelde ezilebilirler. Fikir ayrılığı, paylaşamama bazen de akran kıskançlığı olabilir. Aile içinde ebeveyn ve evlat ilişkilerinde en sık görülen kuşak çatışmasında dayalı olan sorunlar örnek olarak ebeveynler çocuklarını maniple etmek isteyebilir. Çoğu zaman da istediği Hacettepe Üniversitesi’nin istediği tıp bölümünde okuyabilrcdk kadar seçme hakkı tanırlar mesela. Sevgili ilişkilerinde taraflar birbirlerinin davranış ve tutumlarını beğenmeyebilir. Ya da evlilik sürecinde aynı sorunlar kronikleşebilir ve diğer konularda fikir ayrılığı örnek verilebilir.

Bence en büyük sebepleri güven ve empati yapamama.

Çok basit zamana dayalı bıkkınlık ve birikmişlik.İnsanlar ikili ilişkilerde yeri geldiğinde alttan almak yerine haklılık davasına tutuşuyor.Buda onları çeşitli sebeplerden kaynaklı tartışmalara itiyor.Hal böyle iken anlaşmayı beklemek olmaz.İşte ne oluyor ise bu kısacık sebepten oluyor.

Anlaşama ve olduğu gibi kabullenememe kimseyi insan insanları olduğu gibi kabullenirse az tartışma olur ve mutlu yaşar

Bence temel sebep ilatişimsizlik. Çiftler birbirlerini çok az dinliyor, sorunu hep karşıda görüyor, karşısındaki insanı anlamıyorsa ortaya büyük bir iletişimsizlik sorunu çıkıyor ve bu sorun ne yazık ki aynı zamanda bosanmaların ve ayrılıkların da sebebi.

Tartışmaların birçok sebebi olabiliyor. Bazen ufacık bir sorun bile çığ gibi büyüyebiliyor. Bunun için öncelikle tarafların birbirini anlaması ve birbirine saygılı davranması gerekir. Çiftler fikir alışverişi yapabilecek, sorumluluk sahibi, iletişim kurmayı bilen kişilerse ya da taraflardan biri en azından dinlemeyi becerebiliyorsa tartışmalar büyümeden sonlanabilir. Genelde maddi problemler ilişkideki büyük sorunlardan olabiliyor. İlgisizlik, fikir çatışmaları ve şüphe de ilişkiyi etkileyebiliyor. Tabii daha büyüğü aldatma, eve geç gelme, kumar, alkol, psikolojik ve fiziksel şiddet, aşağılama, alay, iğneleme, emrivaki yapma, iş bölümü olmaması, baskı kurma, empati yapmama, sorumluluktan kaçma gibi sebepler tartışma hatta kavga sebepleri bile olabilir.

Direk yapıştırırım işte buna cevabı. Özgür kılmamak ve karşındaki kişiyi değiştirmeye çalışmak. Onu olduğu gibi sevmeyip kendi kalıplarına sokmaya çalışırsan bir gün mutlaka biter diye düşünüyorum.

İlişkide genelde olan problem çiftlerin birbirine olan güvensizliğinden ya da birbirlerine karşı yitirdikleri sevgi ve saygıdan kaynaklanmaktadır.

Bi tarafın daha eksik sevmesi olabilir bence Çünkü eğer ni taraf eksik yarım yamalak severse sürekli olarak sorun çıkar.


İlişkilerde sorun yaşanması, ya da bir problem ile karşı karşıya çıkılması normal bir durumdur.
Asıl şey bu sorunları çözmeyi başarabilen bir çift olmaktır. Bunun için çiftlerin,
öncelikle sorunun ne olduğunun farkına varması ve sonrasında nasıl çözüm üretecekleri konusu hakkında konuşması gerekiyor.
Tabiki bunun içinde iki tarafın birbirini karşılıklı olarak düzgünce dinlemesi, söylemek istediklerini açıkça ifade ederek sorunu çözüme kavuşturarak, ilişkide sorun olmasını engelleyebilirler.
İlişkilerde iki tarafında birbirine olan saygısı ve anlayışı, ilişkinin ömrü için önemlidir.
Anlayışlı olun, dinleyin, söz hakkı verin, fikirleri konusunda ona saygı duyun.
Unutmayın ki ilişkiler ciddi şeylerdir. Ortada sorun olmadan çok daha güzel olabilir ama var olan sorunu halledebilmek de bunun kadar güzel olabilir.

İlişki içerinde sorun olması en olası durumdur. Yalnız bu problem eğer ki rahatsızlık oluşturacak, hayatı çekilmez kılacak düzeyde ise bunların nedenleri şöyle olabilir; ilk tanışma içerisinde sevgi yoğunluğunun vermiş olduğu etki ile kişiler birbirini tanıma faslını göz ardı ederler. Ya da yoğun heyecanın bir süre sonra tükenmesi sonucu birbirinden soğuma, sıkılma olayı devreye girer. Yahut bir süre sonra ilişkinin oluşturduğu bağımlılık ile birbirlerinin hayatlarına sürekli müdahale de bulunulması ilişkiyi sorunlu hale getirir.

Genelde üçüncü kişilerin ilişkiye dahil olması ve tarafların birbirine karşı tahammül seviyesinin düşük olmasının en büyük etken olduğunu düşünüyorum.

iki tarafın birbirlerini anlasamaması yada yanlış anlaması da olabilir.Daha da ötesi fazla beklentiye girmek.

karşılıklı anlayışsızlık, iletişim eksikliği, yanlış anlaşılmalar, ufak tefek detaylar, ilgisizlik ya da ekonomik sıkıntılar, yalan-dolan, aldatma, alkol ve gece hayatı gibi konulardır.