İlk borsa ne zaman kim tarafından kurulmuştur?

Borsa nedir? İlk hangi tarihte,kim tarafından kurulmuştur? Amacı nedir?

Dünyanın ilk borsanın binası Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde kurulmuştur. borsa ; teknik bilgi sahibi kişilerin uzun vadede bu bilgilerini paraya dönüştürebildikleri bir yatırım aracıdır.

1750 yıl önce Aizanoi binasında borsa işlemleri alınmaya başlandı. Bu binada enflasyonla mücadele amacıyla mal satış bedelleri yapılmaya başladı. İlk borsa Kütahya’da bulunmaktadır.

Borsa,ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım-satım işlemlerinin bir aracı kurum vasıtasıyla gerçekleştirildiği kurumsal piyaaslara denir. İlk borsanın Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde bulunduğu söylenmektedir.

İlk borsa değerli eşyaları alıp ve bu esyalari satarak bir nevi daha çok kazanç elde etmek için bu sefer altın ve gümüşleri kullandı , bunun başlangıç noktası Türkiye’de bir şehirdir.

İlk borsanın bazı tarihçilere göre Anadolu’da kurulduğunu, bazı tarihçilere göre ise Belçika’da kurulduğuna dair görüşler vardır. En basit borsa yapılaşması ise ülkemizde, yani Kütahya’da oluşmuştur .Modern anlamdaki borsa kurucularının Kuzey Avrupa’lı insanlar olduğunu göstermektedir.

Dünya’nın ilk borsası, MS. II. yy.de gıda pazarı olarak kullanılan (Macellum) Aizonoi’de Roma imparatoru Dieolatiois ile ortaya çıkmıştır. İmparator enflasyonla mücadele için mal satış bedellerini taş bloklara yazdırır. Bugünün borsa niteliğindeki gıda pazarları MS. 300’de kurulmuştur. Kurulduğu topraklar bugün Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde olduğu yapılan kazı çalışmaları ile ortaya çıkarılmıştır.

Dünyada ilk borsa Kütahya Çavdarhisar’da milattan sonra 2. yüzyılda gıda pazarlamak amacı ile kurulmuştur.