İlk buhar makinesini kim ve ne zaman bulmuştur?

ilk buhar makinesini bulan kişi kimdir? Açıklayınız.

buhar makinesini ilk bulan kişi 1698 yılında bir İngiliz olan Thomas Savery buhar pompası denen ve su pompalamada kullanılan makinayı yaptı.

Buhar makinesi, buharın içinde olan ısı enerjisini, mekanik enerjiye çeviren bir makinedir. Buhar makineleri, lokomotifler, buharlı gemiler buharlı traktörler olabilir. İlk örneği Yunanlı mühendis Heron’nun birinci yuzyılda yaptığı turbindir.

1698 yılında Thomas Savery İngiltere de buharla çalışan ilk makineyi bulmuştur resmi kayıtlara göre. Resmi olmayan kayıtlara göre tarih bilimcilerinde tartıştığı bir konudur ve kesin olmamak kaydıyla eski Yunan bilimcilerinden Arşimed ilk buhar ile çalışan makineleri yapmıştır.

Endüstriyel devrimin başlıca sebeplerinden birisi olan buhar makinesinin bulunuşu,İskoçyalı mucit mühendis olan James Watt tarafından 1764 yılında gerçekleştirilmiş.Sanayi alanında gelişimler hızlanmış endüstriyel devrimler gerçekleşmiştir.Sömürgecilik ve hammadde arayışları genel olarak yaygınlaşmıştır.

Buhar gücünü ilk faydalı kullanımı denis papin tarafından keşfedildi amacı düdüklü tencere ile daha yüksek sıcaklıkta yemek pişirmek. Ilk sanayi kullanımı ise 1698 yılında, Thomas Savery tarafından ticaret amaclı buhar makinesi yapmıştır.

Thomas savary tarafından 1698 yılında bulunmuştur.

1698 yılında bir İngiliz olan Thomas Savery adlıkişi su pompalayan cihazdan bulmuştur