IMF Başkanı Georgieva: 2022 Global Ekonomi İçin 2020'den Daha Zor Geçecek

IMF Başkanı Georgieva: 2022 Global Ekonomi İçin 2020’den Daha Zor Geçecek

IMF Başkanı, WEF’in düzenlediği sanal toplantı sırasında yaptığı açıklamada, 2022’nin global ekonomi açısından 2020’den daha zorlu bir yıl olacağını ifade etti.

">

Dünya ekonomisi için 2022 yılının zor bir yıl olacağı konusunda uyarıda bulunan IMF Başkanı Kristalina Georgieva, devam etmekte olan pandeminin yanı sıra, dünya çapında enflasyon krizini kritik yönde etkileyen jeopolitik gerilimler sebebiyle, dünya ekonomisinin 2022 yılında zorlu bir parkurda ilerlemek durumunda olduğunu vurguladı.

“Ülkeler esnek ve veri odaklı olmalı”

Georgieva, Cuma günü katıldığı toplantı esnasında, bu yılın, pandemi yılı olarak anılan 2020 yılından daha zor geçeceğini ve şartların ülkeler için değişkenlik göstereceğini ifade etti.

Ülke ekonomilerinin yüksek enflasyonun yanı sıra, devam eden COVID-19 krizi ve bunun neticesinde ortaya çıkan tedarik zinciri aksamaları ve artış gösteren borç seviyeleriyle karşı karşıya kaldığını söyleyen IMF Başkanı Georgieva, açıklamasının devamında, ülkelerin karşılaştıkları zorluklara karşı esnek ve veri odaklı yaklaşımda bulunmaları gerektiği ifadelerine yer verdi.

“Gereken harcama yapılmalı”

IMF Başkanı, yaptığı konuşmada, pandemi politikasının 2022 yılında da en önemli ekonomi politikası olma özelliğini korumaya devam ettiğini belirtti. Georgieva, global boyutta koruma sağlanamadığı takdirde bozulmanın devam edeceği ve geleceğin umulduğu kadar parlak olmayacağı konusunda uyarıda bulundu. Bu sebeple, dünya genelinde koronavirüsün kontrol altına alınabilmesi için gerekli harcamaların yapılmasının kabullenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

IMF Başkanı enflasyon konusunda uyardı

Küresel çaptaki yüksek enflasyon sorunu hakkında da konuşan IMF Başkanı, enflasyon ile mücadelenin yalnızca merkez bankalarının sorumluluğunda olmadığını, politikacıların da enflasyonla mücadelede üstlerine düşen görevi yapmaları gerektiğini belirtti.

Türk halkı yaşadığı sefalet yüzünden zaten bir şey hissedemez hale geldi. Dünya geneli 1 yaşıyorsa, bu Türkiye’ye 5 yansıyor. Kötü günler geride kaldı, sırada daha kötü günler var mı demeliyiz?

Doğrudur. Gerçi biz bu durumları yaşayalı uzun yıllar oluyor. Yani halk olarak aslında biraz alıştık gibi. Bakalım dünyada nasıl bir tepki olacak bu duruma karşı.

2022 2021 den daha zor geçeceği herkesin malumudur. Artık bu durumlara alışmamız gerekiyor daha da zor günler bizi bekliyor olabilir.

Ülkecek artık şaşırmıyoruz ki ekonominin kötü olmasına. Hepimiz biliyoruz 2022 nin diğer yılları aratacagını. Onlar gerçekten 1 yaşıyorsa biz 10 falan yaşıyoruz gerçekten. Avrupaya anlatsınlar biz biliyoruz ne olacağını.