İngiltere Premier Ligi'ni diğer liglerden farklı kılan özellikleri nelerdir?

">

Bu ligde daha çok kaliteli takım bulunmasından dolayı ön sırada görülmektedir. Son yıllarda İspanya ligi de gözde lig olarak görünmektedir.

Merhaba arkadasim;
Futbolu oynayan ispanya’nin yani sıra İngiltere premier ligi futbolun babasıdır. Bana göre futbolun bütün coşkusunu ateşini seyircisi ile ortaya koyuyorlar. Neredeyse bütün premier lig ve İspanya ligini izler doya doya keyfini çıkartırım çünkü heyecan var adamlarda, top oynayislarinda ben bile oynuyormuş gibi hissediyorum.

Takım sayısının fazla olması, şampiyonlar ligine en fazla takım gönderen, hafta sayısı fazlalığı.

İngiltere Premier Ligi diğer liglerden ayıran özellik bence çekişmenin daha fazla ve futbol kalitesinin yüksek olmasındandır. Ligde herkes herkesi geçebildiği gibi, beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Yani favori yok gibi bir şey. Bizim Süper Lig’de çekişmeli geçiyor fakat futbol kalitesi olarak Premier Lig’in çok uzağındayız. Buna etken olarakta maddiyatı gösterebiliriz. Onlarda para yönünden sıkıntı çeken çok az kulüp var. Bizde ise borcu olmayan kulüp yok neredeyse.

İngiltere Premier liginin diğer liglerden ayıran özelliklerin başında futbolcuların rekabet içinde olmasıdır. Bu ligde hangi maç olursa olsun karşı rakibi küçük görmeyip ona göre maç oynanmaktadır. Oyun kurmaları kısa bir sürede olmaktadır.

Öncelikle alt yapıda genç yeteneklerin yetiştiriliyor olması. Premier lig; yüksek, tempolu, sert ve mücadeleci bir futbol yapısına sahip. Oyuncu ve antrenör ahlakı da onları farklı kılabilyor diğer liglere göre.

Müsabakalarda ortaya konulan müthiş futbol İngiltere ligi’ndeki takımları diğer futbol liglerinde en ayıran en önemli özelliklerdendir.

Oyun olarak gerçekten futbol izlediğinizi düşündüren tek lig premier ligdir. Gerek oyuncu kaliteleri, yüksek maç temposu ve maç esnasında gerçekten sadece futbol oynamaya çalışan ve seyirciye de bu zevki yaşatmayı hedefleyen bir lig olması premier ligi diğer liglerden ayıran en önemli özelliktir.

İngiltere Premier Lig diğer liglere göre daha kaliteli takımlara sahiptir. Bu ligde şampiyonluk hedefi olan takımlar diğer ligdeki şampiyonluk hedefi olan takımlara göre daha fazladır. Mesela İspanya Laliga’da şampiyonluk adayları Barcelona, Real Madrid ve Atletico Madrid iken, İngiltere Premier Ligi’nde Arsenal, Manchester Unıted, Liverpool, Chelsea, Tottenham, Manchester City gibi takımlar her yıl şampiyonluk adaylarıdır. Üstelik bu ligin alt sırada yer alan takımları da ne kadar alt sırada olursa olsunlar kadro bakımından çok laiteli takımlardır. Ligin sonuncu takımı ligin şampiyonluk adaylarından olan bir takımı farklı yenerse şaşırmamak gerekir.

İngiltere Premier Lig’ i diğer liglerden farklı kılan en büyük özellik maddi yatırımın diğer liglere kıyasla kat ve kat daha fazla olmasıdır. Dünyaca ünlü büyük yatırımcılar İngiltere Premier Lig takımlarını satın alıp dünyanın en iyi futbolcularını İngiltere Premier Lig takımlarına kazandırdılar. Hem altyapı bakımından hemde verim bakımından büyük mesafe katetmelerinin yanı sıra yayın pazarlama bakımından diğer liglere kıyasla çok fazla gelir elde ediyorlar ve tüm Dünya’ da yayın yaparak dünyaya İngiltere Premier Lig’ i pazarlıyorlar.

Modern futbolun başlangıcını İngiltere yapmıştır ve bu yüzden takımlarına olan sevgi saygı ve önem veriliyor, yayın gelirleri çok farklı, futbola bakış açıları ise tüm ülkelerden daha pozitiftir. Marka değerleri çok yüksektir ve tüm iyi futbolcuları transfer etmekte zorlanmazlar, futbolculardan bu teklifleri geri çevirmezler. Bu yüzden kalitesi yüksektir ve tüm dünya tarafından izlenen bir ligtir.