Inouye güneş teleskobu nedir? Inouye güneş teleskobunun özelliği nedir?

Inouye güneş teleskobu nedir? Inouye güneş teleskobunun özelliği nedir?

-Hawaii’deki Maui adasındaki Haleakala Gözlemevleri sitesinde yer alır.
-‘Hawaii’nin Maui adasındaki Haleakala Gözlemevleri sitesi’ tam adıdır.
-10.000 feet yükseklikte bulunan okyanusla çevrili bir konumu, güneşin zayıf koronalarını ve yüksek rakımı, teleskobun üzerinde atmosferin düşük hava türbülansını gözlemlemesi için gerekli koyu mavi gökyüzü ile bir araya gelir.
Birincil aynası 4,24 metre çapındadır. Şu an için dünyanın en güçlü güneş teleskobu kabul edilir.
-Optik tasarımıyla beraber ayna, kızılötesi ve görünür ışığı yakalar. Çeşitli ve en yeni modern bilimsel kameralar içrerir.
Ulusal Güneş Gözlemevi (NSO), Astronomi Araştırmaları Üniversiteleri Birliği (AURA),Astronomi Bilimleri Ulusal Bilim Vakfı işbirliğiyle yapıldı.2060 yılına kadar çalışabilir.
-Güneşin dinamik davranışlarını yakalamak ve manyetik alanları gözlemlemektir. Güneş patlamaları ve koronel kütlelerin kaynağını çözümlemeyi amaçlar.

Güneşin en detaylı görüntüsünü çekebilen bu teleskop 30 km çözünürlüğü ile mükemmel bir görüntü alanına sahip.Abd Hawai ’ de Maui Adasına bir yanardağın tepesine bu teleskop yerleştirildi ve Güneşin en ayrıntılı görüntülerini çekti.Inoue Teleskobunun birincil aynası 4.24 m çapa sahip.Dünyanin en güçlü teleskobu olma özelliğ ine sahip.Teleskop en yeni bilimsel gelişmeler ışığında yapılmış kızılötesi ışınlarında seçen kameralar ile donatılmıştır.
Ulusal Güneş Gözlemevi tarfından insa edilen bu teleskop 2010 yılından beri geliştirilmeye devam ediyor ve 2010 Temmuz ayında sona ermesi bekleniyor.Teleskop 2060 yılına kadar çalışabileceği düşünülmektedir.