İnsan neden hiç ölmeyecekmiş gibi yaşar?

insan neden hiç ölemeyecekmiş gibi yaşıyor.

insan beşeri bir varlık olduğundan ötürü dünyevî işlerle meşguliyeti ölümü pek aklına getirmez.

İnsanlar kendini dünya hayatına öyle bir kaptırıyor ki dünya işlerinden ölümü düşünemiyor.

insanoğlu işte. Hep dünyamalı. Dünyanı tutup dayanacaklar

Çünkü her an ölüm korkusuyla yaşarsa yaşamının bir anlam ifade etmeyeceğini düşünür.


Böyle olması ruhun özelliğinden dolayı, çünkü ruh sonsuza dek var olduğu için, insanda böyle bir düşünce oluşuyor…

Daha uzun süre yaşayacağımızı düşündüğümüz için hic yaşlanmacağız gibi düşündüğümüz için.

Yakınını kaybetmediği için pek anlamaz böyle şeyleri. Ama yakından birini kaybedince insan anlıyor.

Ölümü düşünerek yaşasaydık hayat çekilmez ve sıkıcı olurdu bence. Ölüm duygusunu tatmadigimiz içinde böyle yaşıyor olabiliriz.

Dünyevi şeyler daha çok ilgimizi çekiyor. Başarı ,para kazanmak ,mevkii sahibi olmak ve daha nice şeyler çok önemli görülüyor. Önemli mi? Evet önemli ama tek başarımız dünya olmamalı. Ahiretimiz için de bir şeyleri başarmalıyız bence.

Ölümün varlığına şahit olunmadıkça insan ölümün varlığını unutur. Aynı eski dostlarını unutması gibi. Ama ne zaman çevresindekiler teker teker gidiyor işte o zaman ölüm korkusu sarmaya başlar.

Dünya hayatının cezbedici haline kapılır ve ölmeyecekmiş gibi yaşıyor. Belki bir ölüm anonsu, belki cenaze görünce sorguluyor.

insanoğlu hayatın sorumluluklarına kendini o kadar kaptırıyor ki fani olduğunu unutuyoruz aslında hayatın kanunu bu her gün öleceğini düşünüp yaşanılmaz

Bu dünyadaki güzellikleri diğer dünyadakinden daha güzel sandıkları içindir belkide.

Herkes benim başıma bir iş gelmez diye yaşıyor oysa ölüm saniyelik kimse ne zaman öleceğni bilmediği için gününü geçirmeye çalışıyor ölümü kimseye yakıştıramadıkları gibi kendilerine de yakıştırmıyorlar dünya nimetleri insanlara çekici geliyor

Bu insanoğlunun doğasında var herkez anı yaşıyor yalnızca daha sonrasını düşünen yok.

Insanlarin bunu her an düşünmesi sosyal hayatlarında probleme neden olabilir bu yüzden herkes öleceğini biliyor ama bunu zamanı geldiğinde olacağına inanarak günlük hayatlarında unutuyorlar.

Böyle yaşıyoruz çünkü sürekli ölümü düşünürsek yaşamanın tadını anlamayız bence

Aslında herkes bir gün öleceğinin farkındadır. Fakat bazıları sadece dünya malına ve şöhretine aldanıp öleceğini unutuyorlar. Normalde de hepimiz biliyoruz bir gün öleceğiz. Çünkü sadece ölüm günümüzü düşünerek yaşasak o zaman hayattan hiçbir tat alamayız, bir gün öleceğimizi bile bile yaşıyoruz çünkü öyle olmasa hiçbir zaman mutlu olamayız.

Bizler yaratılışımızdan ötürü yaşadığımız evrende seviyoruz unutmayı hatta insanoğlu olarak hep bir iyilikleri unutma lüxsü var nedenseki zaten acı veren bu değilmi özellikle birisini kaybettiğindeki o duygu çöküşü ile birlikte koca evrende bir toz tanesi gibi savrulduğumuzu :slight_smile: