İnsanın vatanı doğduğu yer değil doyduğu yerdir sözü ne anlama gelmektedir?

Sıkça duyduğumuz bir söz olan “İnsanın vatanı doğduğu yer değil doyduğu yerdir” sözü ile anlatılmak istenen düşünce nedir?

İnsanlar farklı şehirlerde , farklı ülkelerde doğabilir. Doğduktan sonra farklı bir yerleşim yerine giden kişiler olabilir. Ve gittikten sonra artık doğduğu yer ile hiçbir bağlantısı olmaz. Artık gittiği yer ile bağlantılar kurar. Yani doğduğu yer değil. Doyduğu yer insanın vatanıdır.

İnsan doğduğu yerde değil yaşamını idame ettirdiği yerdedir vatanı.Yani insan yaşadığı çevrede gereksinimlerini karşıladığı alanda yaşar anlamlarında kullanılan bir söz dizisidir.

Insanın vatanı doğduğu yer değil doyduğu yerdir atasözüyle anlatılmak istenen şey, kişiler doğduğu yerde büyür ve yaşar. Eğer yaşadığı yerde geçimini sağlayacak kadar para kazanamıyorsa, kazanç sağlayabilecek, karnını doyuracağı yada geçimini sağlayacağı başka bir yere gidebilir. Yaşam neredeyse orasını vatanı beller, benimser anlamında kullanılan bir atasözüdür.

Karnın doğradıktan sonra o vatanda yaşanmaz.
Insanlar çalışmak ve ekmek paralarını kazanmak için kilometrece uzağa giderler ve hayatları orada idame ettirirler.
Gittikleri yerlerde para kazanırlar ve karınları doyar , aynı zamanda hayatlarını idame ettirecek parayı orada kazanırlar.
Orası artık onların doğduğu yerler olmasada doyduğu yerlerdir.
Doğduğun yer değil doydudun yer senin aslı vatanın haline dönüşür.

Sözün özü şudurki. İnsan vatanında olsa bile bazen aç ve muhtaç olabiliyor. Ama doyduğu yer ise onun sevdiği iyi gün geçirdiği yerdir.