İnsanlar izledikleri filmleri neden örnek alırlar?

Bildiğiniz gibi iyisiyle kötüsüyle piyasada bir sürü dizi film var.İzleyen insanların o dizi veya filmlerdeki bazı hareketleri, sözleri falan örnek alıp günlük yaşamlarında kullanıyorlar. Örneğin en basitinden (dizi adı falan veriliyor mu hiçbir fikrim yok ama) 01 dizisi. Genelde gençler izliyor ve örnek alıyorlar. Tam olarak izlemesem de 1 yıl öncesine kadar sınıf akıllı tahtasında izlemek için getirmişti arkadaşlarım. O kadar vurdulu, kırdılı, küfür, ölüm ile doluydu ki yani insanların bu diziyi izlememesi kararına vardım. Sizce insanlarımız neden böyle şeyleri izleyip örnek alıyorlar? Hadi izleyebilirler sıkıntı yok beğenmişlerdir falan ona bir şey diyemem fakat günlük yaşantılarında neden böyle hareketleri örnek alıyorlar? Bu durum insanların kendi kişisel davranışları yavaş yavaş yok olmasına neden olmuyor mu?

malesef özentilikten insanlar kendi benliklerini bu şekilde kaybediyorlar.

Çok doğru demişsin zaten bende o 01 dizisini hiç sevmiyorum üç beş tane kekodan başka bir şey değil, insanlarda özenti oldukları için özenip onlar gibi olmaya çalışıyorlar halbuki insan sadece kendine özgüdür bilmiyorlar.

Dizilerden kendilerine örnek çıkarmak çok garip bir durum. Elbette öğrenilecek şeyler vardır ama oradakilere benzemek, oradakiler gibi olmak istemek özentilik olur.

Aynen işte.Mesela söylenen bir sözden ders çıkarırsın bir anlam çıkarırsın fakat tıpatıp izledikleri ile aynı şeyleri yapmak tam anlamıyla özentiliktir.Doğru demişsin.

Filmleri beğendikleri için ve özendiler icin örnek alirlar

Özellikle de gençler kimlik karmaşası yaşadıkları için neye özeneceklerini i sasiriyorlar sürekli birilerini örnek alıp onlar gibi davranmaya çalışıyorlar,kötü örneklerde daha fazla beğenilip pekistirildigi için bu yöne yöneliyorlar.

Bazı filmlerden hayata dair çok güzel örnekler çıkarılabiliyor. Hatta hayatının dönüm noktası dediğimiz filmler bile olabiliyor. Bu konuda sevdiğiniz tarz filmleri izlemeniz ve yeni filmler keşfetmeniz daha da iyi olacaktır.

Dizinin ve fılmin büyüsüne kapılıp bir aşk hikayesinde kendi yaşadiklarıyla karşılaştirabilirer. O ana gidebilirler izlerken veya üzülüp ağlayabilirler . Yada sevinip kızada bilirler bu tamamen o an hisetdiğin duygularla alakalı bence.

Şu an gösterimde olan dizi ve filmler insanın bilinçaltına mesaj gönderme eğiliminde olduğu için filmdeki gibi yaşamaya çalışan insanlar var unutmayın ki film lerin sahnesini bi insan yazıyo bi insanın yazdığı gibi yaşamayı düşünmüyorum

Dizi veya filmler insanları ister istemez etkisi altına alır.Hele bu diziler gerçek hayata dairse ve gerçekten yaşanılmışsa daha da etkiler.Önemli olan hayata dair dizi veya filmlerden ders çıkartmaktır.Yoksa özenmek insana bir şey katmaz.

kendilerine alabilecekleri doğru düzgün rol model olmadığı için dizilerdeki kahramanları örnek alıyorlar

Çünkü televizyon dünyası bizi zorla bu duruma sokuyor.Ben bilerek yapıldığını düşünüyorum.

sebebi insanların aklında kalır ve insanların hoşuna gider sebebi budur.

Bir dizi karakterini örnek almak bana çok uzak bir durum. Orta yaş bakış açımla hiç bir anlam veremiyorum. Gençlik yıllarımda bu derece diziye maruz bırakılmış olsaydım alırmıydım onu da bilemedim şimdi.

Kişiliğini yansıtıyordur belki ondandır mesala ben hep gereksiz olarak görüyorum

Ya bi heves yada gerçek hayatta öyle olamadıklarından