İnsanlar neden birbirine lakap takar?

Biz insanlar bazen isimleri ile hitap etmek yerine lakap takarız.

Neden lakap? Nereden geliyor lakap?

İnsanlar birbirine sevdiği, veya beğendiği bir durumun veya olayın karşısındaki tarafından yapıldığını gördüğü zaman onu onaylamak ve sevdiğini belirtmek amaçlı kalp atarlar.

Lakap takmak soy isim kanunu çıkmadan önce normal karşılanırmış. Kişilerin fiziksel özellikleri bunda çok etkili olurmuş. Mesela Kör Osman, Topal Ahmet gibi. Veya kişilerin mevkilerine göre de lakap takılırmış. Ali Onbaşı, Veli Çavuş gibi, Ancak şimdi insanlar birbirini tanımak için değil dalga geçmek amaçlı olarak lakap takıyorlar.

Yakın arkadaşlar bir birleri arasında makara olması için lakap takarlar genelde. Abartıya kaçılmadığı sürece kötü değildir.

İnsanlara lakap takmalar genellikle o insanın bir olayında, davranışında veya vücudundaki kötü olan şeylerle lakap takılır. Misal kel Hasan. Lakap takmak insanı kötüler.

Bazen sevdikleri için bazende sevmedikleri için lakap takarlar insanlar.Ben de bazen sevdigim için takıyorum.

Ben sevdiğim insanlara lakap takarım. Lakabın onu rencide etmemesine dikkat ederim. Bu lakabın aradaki samimiyeti gösterdiğini düşünüyorum. Fakat bazı insanlarda dalga geçmek veya küçük düşürmek için lakap takabiliyor. Bu tür insanlar aciz insanlardır.

İnsanlar genelde kendilerine yakın gördüğü kişilere lakap takar aslında iyi bir şey değildir.Genelde köylerde ,okullarda çok lakap takarlar.Bence en güzeli isim ile hitap etmektir.Bazı lakaplar gerçekten çok rencide edici diye düşünüyorum.İnsanlar kırıcı olmamalı :slight_smile:

İnsanlar genelde yakın bulduğu arkadaş çevrelerine lakap takar çünkü alınmayacaklarını bilir ve aralarında buna gülerler.

İnsanlar aralarında samimiyet hissettiği arkadaşları arasında kendince isim takarlar. Genelde okulda hayatında çok fazla olur :slight_smile:

sevdiğinden derler ama bazen de psikolojik olarak kendi kusurlarını örtbas etmek için kullanır insanlar.

Daha samimi gelir de ondan mesela ben arkadaşlarıma isimleriyle hitap etmem :slight_smile: