İnsanlar Neden Çok Tanrıcılığa İnanmak İster?

Bugün DKAB dersinde de tartıştık ancak kafamda takılı kaldı. İnsan neden birden fazla kudret sahibinin birleşerek dünyayı yönettiğini düşünür?

Bu durumun daha çok ilkel insanla, yani henüz doğayı ve dünyayı algılamaya ve yorumlamaya başlamamış olan insanla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında, günümüzde çok tanrılı din diye aktarılan dinlerin çoğunun aslında tek ve büyük bir yaratıcı inancında olduklarını düşünüyorum. Tanrısal özellik biçtikleri veya tanrı diye adlandırdıkları kişi/hayvan vs gibi ögelerin temelde o kişi veya hayvana özgü olduğunu düşündükleri, insan üstü olduğuna inandıkları bazı özelliklere saygı veya övgü çerçevesinde kaldığını gözlemledim daha çok. Ancak din konusunda düşünsel sınırları biraz açmak gerektiğini de sanıyorum. Din olmayan pek çok öğretinin, felsefenin veya ideolojinin din gibi algılanıp aktarıldığını da gözlemliyorum. Hinduizm örneğinden yola çıkacak olursam, tek bir büyük yaratıcının varlığına inanırlar, bunun yanında kendi kültürleri doğrultusunda değer verdikleri her şey, her kavram için bir tanrı olduğuna da inanırlar. Bu tanrılar daha çok Müslüman inanışında bulunan, dedeler, ermişler, şifacılar gibi özelliklere sahiptir. Bu nedenle, çok da önyargılı olmadan, çok tanrılı olduğunu düşündüğümüz inanç sistemlerini bir kez daha gözden geçirmenin faydası olacağını düşünüyorum.

Bana göre Allah’ı görmememizin sebebinden dolayı çok tanrıcığılı benimsemişlerdir.

İnsanlar her bir gücün sahibinin olduğuna inanmak ister .Bu insanlar tarafından zenginlik olarak görülür . Zira bir tanrı , birkaç tanrıdan daha az güçlüdür ve bazı tanrılara inanmadıklarında başlarına kötü alametler geleceğine inanırlar. Bu durum insanın başka topluluklarla aynı tanrıya sahip olmak istememeleri nedeniyle de olabilir.Yani her toplumun açıklanabilir çeşitli nedenleri vardır .

Bence bir dine inanmak ve ondan başka bisey e gerek yok bazen insanları anlamak zor

Kim böyle dusunmek ister?

Sadece tek bir Allah var bizi yaratan. Islami bir araştır derim.

Sanırım ki sığınmak istedikleri bir kaç neden bir üstün varlık.Belkide zor anlarında yanlarında kimseyi bulamadıkları gibi…En yakın dostları bile el uzatmazken ne bekleyebiliriz ki…Inanmak isterler,güzel birşeylerin varlığından haberdar olmak isterken niye kötüye…

Toplum bir arada kalmak için kendine bazı şeyler uydurur bunlardan biride budur.

insanların bazı düşünceleri vardır buna saygı duymak gerekir… senin düşüncen başka bi deyişle herkes müslüman olsa bu yanlış bi ifade ama tabiki çok tanrıcılığa doğru bir düşünce demiyorum. bu düşünceye sahip insanların bir delili olmuyor çoktanrı inancının sebebi o insana doğru bilginin ulaşmaması bu durum söz konusuysa zaten bunlar sorumlu değiller fakat doğru bilgi gelip de bu inanca sahip olanlara da söylüyeceğim şey allah affetsin…
Dünyada birçok atomdan oluşan madde var ve bu maddelerin enerjileri var cansız bir maddenin enerji sahibi olması için bir kudrete ihtiyaç var bu kudret bize göre allah fakat onlara göre bu kudretleri tek bir tanrıda toplanmış olması yerine her özelliğin ustalaşmış tanrısı olmasına inanmasına da çok tanrıcılık diyoruz fakat bu bilmem kaç tane tanrının varlığına işaret yokken insanlar nasıl inanabiliyor şaşırtıcı. umarım bu deneme yazısı seni aydınlatır dostum

Elhamdûlillah Müslümanım :slight_smile: Sadece neden bir insan tanrı diye nitelendirdiği bir varlığı tüm evrene hakim olacak kudrete yakıştıramaz onu anlamaya çalışıyorum.

Farklı bir açıdan incelemişsiniz. Teşekkür Ederim :slight_smile:

İnsanlar nereye bakacağını neye inanacağını ve kime inandığını şaşırmış durumda.

İslamımızda tek Allah var gerisi yalan çok tanrılı dine mensup değiliz böyle müslümanlınta olamaz bence

Farklı bakış açısından dolayı herkes kendine Tanrı’lar uydurur.

bilmiyorum anlamda veremiyorum ben inanmıyorum çok tanrıya

Bunu net olarak anlamak güç. Onlara göre de neden insan tek bir tanrıya inanır sorusu var mesela akıllarda ? Durum böyle olunca herkesi kendi inanışına bırakmak daha mantıklı ve sağlıklıdır.

farklı bir bakış açısı bunu anlamak güç

Her sıkıntı için bir tanrı benimsemiş olabilirler. Örneğin aşk tanrısı gibi. Aşk acısı çeken aşk tanrısına dua eder. Anlayacağın her derde ayrı tanrı :smile:

Hiç öyle bir düşüncem olmadı ve mantığa aykırı olduğunu düşünüyorum.

Aslında çok tanrıcılık inanmamak lazım. Çünkü bizim sadece tek bir tane Tanrımız var o da Allah. Tabii insanlar çok tanrıcılığa inanıyorlar. Çünkü bu onlar için eskiden gelen bir inanış. Bu devirde bile çok tanrıcılık inanan insan varsa eskiden gelen alışkanlıklarını devam ettiren insanlardır. Çünkü İnsanlar eskiden çok tanrıcılığa inanırlardı. Eğer hala inananlar varsa bu da demek oluyor ki eskilerin hala devam ettiği bir zamanda yaşıyoruz demektir. Ama en iyisi ve en doğrusu tek tanrıya inanmaktır. O da bizim Kudret sahibimiz olan Allah’tır.

“Böyle Müslümanlık olmaz” demek bir Müslüman’a hiç yakışmıyor. Bir Müslüman bir Müslümana böyle diyorsa inançsız birisi size soru sorduğunda nasıl yaklaşacaksınız acaba?