İnsanlar neden esner? Esneme nasıl durdurulur?

İnsanlar neden esner?

image">image
Esnemenin birçok sebebi olabilir. Farklı görüşler bu konuda da yaygındır. Ben bu görüşlerden sadece birini aktarmak istiyorum.
Bazen gün içinde çok da doğru nefes alıp vermiyoruz. Bilinçli bir şekilde kontrol etmiyoruz yani. En güzeli diyafram nefesi tabii ama sürekli olarak bunu yapmak da zor. Bir ekleme daha yapayım ; aslında bizim uyumamızın sebepleri arasında beynin temizlik yapmasının yanında oksijen gitmeyen dokulara oksijenin ulaşması da yatıyor. Yani yarar pozisyonda zaten diyafram nefesi alıyoruz. Diyafram nefesini daha çok alan insanların daha az uykuya ihtiyacı oluyor da denebilir. Neyse konumuza gelelim ; esneyerek aslında derin bir nefes almış oluyoruz, beyne yeterince oksijen gitmediğinde beyin hemen hipotalamusa uyarı gönderiyor ve esneyerek oksijen ihtiyacını daha kolay karşılayabiliyor. Tabii devamında güzel bir uykuyla vücüdumuz oksijene doyma fırsatı yakalıyor.

İnsanların esneme nedeni arasında en bilinen etken vücudun oksiyen ihtiyacıdır. Vücudumuz oksiyene ihtiyaç duyar. Esneyerek vücudumuza daha çok oksijen alabiliriz.

Esnemenin asıl sebebi insanın çok sıkıntılı olduğu bir dönemde ve yorgun haldeyken oturup düşündüğü zaman bu durumlarda daha çok esner.

*Esnemek tüm canlılarda doğuştan itibaren gözlemlenen, hatta anne karındaki canlıda bile var olan bir davranıştır.

1980lerde bundan 30 yıl önce Psikolog Robert Provine esnemeyi “hakkında en az şey bilinen yaygın insan davranışı” olarak tarif etmiştir.

NEDEN ESNERİZ

Yapılan araştırmaların gözlemlerine göre yorgunluk, uyku saatinin gelmesi  yetersiz uyku, stres(sınava hazırlanan öğrencinin, sahneye çıkacak sanatçının esnemesi stres kaynaklıdır) duygusal bunalım, uyku apnesinden dolayı uykuyu alamama, ortamda oksijen yetersizliği , çok yemek yiyerek mideyi tıka basa doldurmak gibi nedenlerle  beyin, sinir sistemine ileti gönderir ve kişi esner. 

Esneyen insan diğerlerinin esnemesine neden olur. Bu sebeple esneme davranışı bulaşıcıdır denir.

Gallup yaptığı araştırma sonuçlarına göre beynin ısınmasının esnemeye yol açtığını savunmuştur. Sıcak ortamda başına soğuk uygulanan bireylerde esneme oranı çok büyük oranda düşmüştür. İnsanın uyku öncesi ve sonrası , stres gibi durumlarda beyninin ısındığını ve esneyerek beyne soğuk taze hava gönderdiğini, burundan nefes almanın da beyne soğuk hava girmesini sağladığını gözlemlemiştir.

Hayvanlar ise rahatlama belirtisi, öfke, tehkike anında , karşı cinsin etkileme isteği gibi uyarıcı bir etken olduğunda esnerler.

ESNEMENİN FAYDALARI

:black_small_square: Soğuk havanın vücuda alınması ile fazla ısınan beynin soğumasına yardımcı olur.
:black_small_square:Beyne ve damarlara bol oksijen girmesini, daha sonra ciğerlerde birikmiş karbondioksidin dışarı atılmasını sağlar.
:black_small_square:Kulak zarının ve kasların gerilerek rahatlamasını sağlar.
:black_small_square: Uykuyu bastırmak ve zihni açmaya yardımcı olur.
:black_small_square: Derin esneme ile gözler yaşarır. Bu yaşarma ile görmede netlik oluşur.
:black_small_square: Bebeklerde ciğerlerin gelişmesine yardımcı olur.

SÜREKLİ ESNEMEK
Sürekli esnemek sağlıklı bir davranış değildir.
Psikolojik sorunların ve kalp, akciğer, damar sistemi sorunlarının belirtisi olabilir.
Ayrıca yeteri kadar uyuduğu halde sürekli esneyen kişi uyku apnesi yaşıyor olabilir. Bu nedenle sürekli esneyen birey mutlaka doktora görünmelidir.

ESNEMEYİ DURDURMAK

Esnemek ihtiyaç olsada sosyal ortamlarda esnemek hoş bir davranış değildir.

Beden esnemeye ihtiyaç duyduğunda bunu durdurmak hem zor ve hem sağlıksız olduğundan, esnemeye sebebiyet veren etkeni ortadan kaldırmak gerekir.

Ortamı havalandırarak oksijeni artırmak, düzenli uyumak, stres ortamından uzaklaşmak, beyni dinlendirmek, el yüz yıkamak, soğuk içecekler, mideyi fazla doldurmamak , özellikle namazda burundan derin nefes alıp yavaşca vermek esnemeyi durdurmada yardımcı olur.
İbni Abidin 'peygamberlerin ve peygamberimizin esnemediğini hatırlamanın ve salavat getirmenin esnemeyi durdurmada faydası olduğunu
söylemiştir.

insanlar uykusu geldiği için esner benim bildiğim tek çözümyın uyumak uyumak istemiyorsanız uykunuzu kaçırın yüzünüzü yıkayın kola,kahve gibi kafein içeren içecekler için…

İnsan eğer çok yorgunsa ve uykusu geldiyse esnemeye meğillidir.Yanındaki kişi esnediği zaman kendisi de esner.

Esmek kas gevşemsini ve eklem hareketlerini kolaylaştırır.

vücutta oksijyenin az olması uykunun gelmesi gibi durumlar olunca esneriz ve durdurulması iyi değildir

"Neden Esniyoruz? " sorusunu bilmeyen yada daha önce hiç düşünmeyen insanlar var. İşte sizde bilmeyenlerden biriyseniz bu yazı kafanızdaki tüm soruları giderecek hadi anlatmaya başlayayım. Öncelikle esnemek çok doğal istemsiz bir şeydir. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsanız çözümü çok basit.Evdeki havasızlıktan, çok yemek yemekten, stresten bile olabilir. Bu yüzden evinizi bol bol havalandırmalı stresli yerden uzaklaşıp başka şeylerle uğraşıp kafa yorabilirsiniz. Soğuk içecekler içerekte esnemeyi engelleyebilirsiniz.

Uykumuzun geldiği zaman , vücudumuz uykuyu bastırmak ve zihnimizi açık tutmak için esneme eylemini gerçekleştirir. Esnemenin bilimsel tarafından çözümlenmiş son nedeni ise bulunulan ortamda oksijen miktarının az olması ve dolayısıyla vücudumuzda ki oksijen oranınında azalmasıdır.Bu yüzden esneme olayları görülür.

Esneme nasıl geçer?
Esneme karşı tarafa sıkıldığınız ve dinlemediğimiz hissini verir fakat bazen de elimizde olmadan esneriz. Esnemeyi bastırmak için yavaş yavaş soğuk su içmeliyiz. Su içmek vücudu canlandıracak ve esnemeyi bir süreliğine durduracak.Açık havaya çıkılıp biraz hava alınırsa da geçer.