İnsanlar neden soru cümlesinde soru işaretinden önce boşluk bırakır?

İnsanlar neden soru cümlesinde soru işaretinden önce boşluk bırakır? Bu yanlışı yapma konusundaki ısrarın nedeni ne olabilir?

Bu tamamen dil bilgisi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bunu yapan kişiye bir iki uyarı yapıldığın da düzeltecektir.

Evet estetik açıdan uygun değil. ‘.?’ böyle işaretler atan da vardır kesin. Şaşırmamak lazım. Ben ilk etapta bunun şifreli mesaj olduğunu sandım. Ama onu yapan çoğu insanda o zeka parıltısını göremediğim için ben direkt onlara dilbilgisi dersi veren hocalara sövdüm. Bu nasıl bir eğitim sistemidir ki insanlara onca yıl küçüklükten itibaren sürekli bir şeyler yazdırıyorlar. Ama ne doğru düzgün bir cümle kuruluyor, ne de yazım ve imla hatası olmadan yazılar yapılabiliyor. Bariz hatalarda inat etmek gurur ve kibirdendirç. Kişi hatasını kabul etse gardı düşecek zanneder. Ama alışkanlık haline geldiysr veya teknik bir hata varsa o zaman işin rengi değişir. Bir diğer üjtimal de inadına uyaran tarafı takmıyorum demektir. Öylesine de anasından emdiği sütü burnundan getirmek farzdır.

Muhtemelen kuralı öyle sanıyorlardır. Doğru kuralı öğrendikten sonra bile hala aynı hareketi yapmaları alışkanlıklardan kolay vazgeçilemediğini gösterir. Ben de müsaade kelimesinin iki a ile yazıldığını bu sitede öğrendim mesela. Önemli olan dikkat etmek için çaba sarf etmek :slight_smile:

OMG abi bana göre diyosan ben soru işareti koymak için dili ingilizceye değişiyorum biraz hızlı yaptığım için bazen değişmiyo ve . , gibi işaretler kalıyor arada.

kendine aliskanlik edinmiştir eminim çoğumuz böyle değildir

Soruya dikkat çekmek içindir belki? Soru ekleri ayrı yazıldığı için onunda ayrı yazıldığını sanıyoruz sanırım.

Ben bırakmıyorum. Dikkat ederim böyle şeylere. İnsanlar bilmedikleri için ya da gözlerine o şekilde hitap ettiği için bu yanlışı yapıyor olabilirler.

Eğer bu sitedeyse kesinlikler harf sayısı artsın diye yapıyordur ki fazla harf girmiş gibi gözüksün fazla kazansın

Herkes birbirinden gördüğü için sanki yanlışmış gibi gelmiyor böyle olunca yanlış öğreniyor herkes sebebi tamamen bu.

Ya kuralları bilmiyordur ya da bir şeyi vurgulamak istiyordur.

Bunun nedeni bize verilen yanlış bilgiler ya da algılar sanırım. Belkide bu bizim dikkatsizliğimiz ya da üşengeçliğimizde olabilir.