İnsanlara hayvan sevgisi nasıl kazandırılır?

İnsanları nasıl Hayvansever Yaparız ?
Hayvanlara insanların dikkatini nasıl verebiliriz ?
Hayvan Kedi Köpek Kuş Sevgisini . Mutlulugunu İnsanlara nasıl Aşılarım…?

">

Çocukluğundan kalan travması olan insanları alıştırmak zaman alır ama imkansız değildir. Yumuşak huylu bir can onun gönlünü çabucak çalabilir. Ama hayvana tepkili olan birine bir canı emanet etmek o cana yapılacak en büyük haksızlık. O kişi size tamam seviyorum der sever gibi yapar ama o canı evine götürdüğünde istismar edebilir. İstemeyeni zorlamaya gerek yok. İsteyende zaten sizin o canla kurduğunuz bagı gördüğünde kıskanır yada sizinki gibi bir bağ kurmak istediği için bu yönde adım atar. Bence yapılacak en güzel şey o canla kurduğunuz bagı tüm insanlara gösterebilmek. Bu ister İnternet üzerinden olabilir isterseniz de yanınızda gezerken karşılaştığınız insanlar veya dostlarınız. Bu yeterli bence.

Bence hayvan sevgisi daha bebekken çocukluk çağında aşılanması gerekir diye düşünüyorum,çünkü birey büyüdüğünde pek hayvanlarla uyum sağlayamıyor,her şey küçüklükten alıştırılması gerektiği kanaatindeyim.

Evet bende böyle yapıyorum. haklısınız yazdıgınız her harfde bile. ama ben Sevmek isteyipte sevemeyen insanlar gördüm . ya ailesi uzak dur diye yetiştirmiş… yada travma. ama gördümki korkana zorla sevdirme . zaman bırak. zamanla cok güzel işler gördüm. Ülkemi sevdiğim için insanların bu sevgiden bu mutluluk hissinden faydalanmalarını istiyorum sadece. Kendim için bir beklentim yok . sadece hem Hayvanlar ülkemde rahat etsin . Hem Ülkemdeki insanlar bu Sevgiyi tatsın.
size katılıyorum yüzde bir million.

evet bebeklikten gelirse daha iyi olur. bebegede faydası cok muş. yani büyürken hayvala büyüyen bir ey daha iyi bir insan ve daha iyi bir konumda oluyor diye duydum ögrendim. Ama 10 senede Türkiyede Gördüğüm . Mahallemde kimse kedi sevmezken . şikayetler Üzerine Zabıta 10 kez kapıma geldikden sonra . Mama kaplarını koymıyacak mısım ve su kaplarını atacakmışım . yoksa diye söylenirken zabıtalar . tamam dedim söyleyin şikayet edenlere bundan sonra sade kedi degil köpek de bakacam . hemde apartmanın 3 katında dedim . ondan sonra Zabıta ugramadı . köpek sayısı 2 Kedi sayısı 40 dan fazla sokaklarda mahallemde besledigim. mahallede ıse benim bildigim 5 kişi evde kedi bakıyor artık . ve 3 bildiğim Köpek sahibi var. ve teşekkür ediyorlar. iyiki sayende bu Duyguyu his ettim diye…
bunları gördüğüm için . Şikayetci olanlar bile bazen su koyuyor hayvanlara. mama ları zaten hep kuru mama ama. bazen salam alıp dagıtanlar bile oluyor. bunları görmek beni mutlu ediyor. hem hayvanlar için hem komşularım için.

Küçük yaşta öğretilmesi gereken bir davranış olduğunu düşünüyorum. Travması olan insanları burada tenzil ediyorum çünkü bu zor fakat sevmeyen insanlar hayvanlara bir adım atarak onlarla vakit geçirerek sevebilirler .

Insanlar böyle şeylere küçükken alıştırılmış olmaları gerekir, hayvanlara alışkın olmayan yetişkin bir insana hayvan sevmesini öğretmek biraz zor olur ama yinede alıştırma yapa yapa belki olabilir.

Hayvan sevgisini çocukluktan aşılamak gerekiyor bireylere. Herhangi bir travma geçirmemişseniz bence hayvan sevgisini kendinize aşılayabilirsiniz. Ben hayvanları severim ama çok yaklaşamazdım şimdi elime bile alabiliyorum. Bu birazda içten gelmeli.

Çocuk yaşta hayvan sahiplendirilebilir ve çocuğa da bazı sorumluluklar yüklenebilir. Böylelikle hem sorumluluk sahibi olur hem de hayvan sevgisi kazandırılmış olabiliriz.

Bence bir insana hayvan sevgisi çocukken ailesi tarafından kazandırılır. Ailenin karakterine, doğaya ve hayvanlara olan sevgisi ve çocuğu eğitme biçimine göre çocuktaki hayvan sevgisi şekillenir.

Aslında biraz da küçüklükten gelen bir olay. Bir insan küçükken ne gördüyse onu uyguluyor. Mesela annem kedileri köpekleri sever ama dokunamaz. Biz küçükken bize kedi köpek gösterdiğinde sesinde o hayvanları sevdiğine dair bir tınıyla seslenirdi onlara. İşte bir şekilde bilinçaltına işliyor bu durum. Ben hayvanlara da dokununca da nasıl dokunuyorsun diyor. :smiley: Annem kıl tüyden biraz haz etmez, o yüzden dokunamıyor hayvanlara. :slight_smile:

Kimisine de sevdirmekte zorlanırsınız. Küçükken köpek kovalamıştır, ısırmıştır bir olayı vardır. Köpek görünce kaçar mesela. Onun yanında köpeği severek, onu da davet ederek başını okşamasını isteyerek ufak ufak alıştırabilirsiniz. Sevmezse de zorlamayın bu sefer daha da uzaklaşabiliyorlar.

Valla ozellikle hayvan severim.Ama kimi insana napsanda hayvan sever yapamazsin ha ama sever korkuodur o ayri.Ama genelde hayvan sever deilse napsan sevdiremezsin.

Insanlara hayvan sevgisi aşılamak için küçükken alıştırma yaptırmak gerekir, olgun bir insan küçüklüğünden beri hiç köpek veya kedi sevmemişse alışkın olmadığı için kedi veya köpek ten korkması normaldir.

Hayvanlar genelde iyi sevenler dir birde hayvan nasıl davrandım önemlidir hayvan iyi davranırsanız senin can yoldaşın olur hayvana kötü bakarsan sende kötü olur yani her şey karşılıklıdır sen ona iyi bakarsan seversen san vaki geçiyercen , yanlız gideren ve insanlar gibi nakör bir deyilde dir benim köpeğim var aynı kardesim gibi sever baya güzel vakit geçirdim.

Önce besleme yapmasını önererek kişiyi hayvanlara yakınlaştırabilirsiniz.Hayvan sevgisinin oluşabilmesi için o kişinin hayvanla temas edip sevgi vermesi lazım. Zaten bir kere besleyip temas edince vazgeçmeyecektir.

Bence hayvan sevgisi insanın içinden gelen bir şeydir. Ben hayvanları pek sevmiyorum huylanıyorum korkuyorum üstelik kedi köpek tütüne allerjimde var. Ama tabi ki onlara kötü davranılmasına horlanmasina çok kızıyorum ve kötü davrananlarin karşısındayım. Ama öz kardeşim onunda allerjisi olmasına rağmen o hayvanlarla vakit geçirmeye bayılır çok sever. Bence bu içsel bir şey.

İnsanlara hayvan sevgisi nasıl kazandırılır?

Hayvan sevgisi küçüklükten itibaren aşılanması gereken bir durumdur. Evet annelerin kaygılarını anlıyorum ama bir çocuk her kedi köpek sevmek istediğinde “Hayır mikrop kaparsın, sakın dokunma, yüzünü tırmalar, sana zarar verir.” gibi söylemlere maruz kalırsa o insandan büyüdüğü zaman hayvan sevmesini beklemek komik olur. Çünkü çocuk kafasında daima hayvanı pis, kendine zarar verme ihtimali bulunan ve uzak durulması gereken bir varlık olarak görür.
Tabi ki sakınılması gereken bir durum varsa sakınılmalı yani küçücük çocuk tek başına Sivas kangalının yanına konulmaz ama uysal bir kedinin başını sevmesinde de bir sakınca yoktur.

Çocukken hiçbir hayvan ile teması bulunmamış yetişkinlerimiz de hayvan sevgisi oluşması için evlerine balık, kuş, kedi gibi hayvanlar alarak başlayabilir. Çünkü bir hayvana bakmak, onunla ilgilenmek gerçekten arada bir bağ kuruyor ve hayvan sevgisinin oluşmasına zemin hazırlıyor diye düşünüyorum.

">

Küçük yaştan beri hayvanlar la çocuklarımizi büyütmek bence en iyi girişim

küçük yastan itibaren çocuklara aşlamamız gereken konuşma tarzı yaşam tarzı davranışlarla kazandırabiliriz.