İnsanları değiştirmeye çalışmak doğru bir davranış mı?

İnsanları değiştirmeye çalışmak doğru bir davranış mı?

Her insan değişime farklı tepki etki verebilir. Kişinin degişime hazır ve açık olması önemlidir. O insan buna kapalıysa ne yapsanız, söyleseniz de etkili olmaz. “Ben böyle biriyim kabul eden böyle etsin” der. Ama o kişi buna hazırsa onu değiştirebilirsniz.

İnsandan insana değişen bir durumdur bazı insanlar değişmeye istedikleri için değiştirmek isterler bazı insanlar da değişmemek için istemezler. Değişmek isteyen insanı değiştirebilirsiniz değişmemek istiyorsa zorlamamak gerekir.

İnsanları değiştirmeye çalışmak beyhude bir çabadır. Kimse kimse için değişmez. Ancak kendi isterse bazı şeyleri bırakabilir. Belki sizin için değişmiş gibi davranır ama ayrılırsanız veya sizin onu terk etmeyeceğinizden emin olunca eskiye geri döner. İnsanları oldukları gibi ya kabul edin yada bırakın gitsin. Ancak kendinize işkence bu değiştirme çabası.

Bu duruma iki açıdan bakmak lazım bence . Eğer o kişi kötü bir özelliğe sahipse ve kişinin kendisi de bu durumdan memnun değilse bence değişmesine yardımcı olunabilir .Fakat bir kişiyi tamamen değiştirmek zaten o kişinin o kişi olmasını engeller .Siz o kişiyi değiştirmek isterseniz o kişinin diğer insanlardan farkı kalmaz ki .Siz sadece kafanızda istediğiniz kişiyi onda yaratmaya çalışırsınız fakat karşıda ki kişi için bu durum gerçekten üzücüdür .Çünkü kişi onu beğenmediğinizi anlar ve siz mutlu olun diye bir şeyleri değiştirmeye çalışmak isteyebilir fakat bu sadece bir süre geçerlidir .Daha sonra bu o kişiye hata gibi gelebilir . O yüzden herkesi değiştirmek doğrudur diyemeyiz çünkü kişi davranışlarıyla , huyları ile karakterini oluşturur .

Insanları değiştirmeye çalışmak doğru mudur?

 • insanları değiştirmeye çalışmak hangi yönünü değiştirmeye çalıştığına bağlıdır. insanın dini inancına karışmak doğru değildir. giydiğine, yediğine, karışmakta doğru değildir. Fakat kötü alışkanlıktan uzaklaştırması için değiştirmeye çalışmak doğrudur.
 • İnsanları değiştirmek doğru bir davranış değildir elbette. Bir insanı seviyorsak onu olduğu gibi kabul etmemiz lazım. Zaten istesekte belli bir yaşa gelmiş kişiler istleselerde huylarından vazgeçemezler. Vazgecemeyince huzursuzluklar tartışmalar olur. Bu genellikle çiftler sevgiler arasında yaşanan bir tartışma konusudur. Birbirlerini severler ancak her konuda anlaşamayabilirler sonra birbirlerinden vazgeçemedikleri için değiştirmeye çalışırlar.
  Sonra beklentiler yükselir tartışmalar başlar.
  O yüzden insanları nasıl sevdiysek, nasıl tanıdıysak o şekilde kabullenmemiz gerekir. Aksi takdirde tartışmaların sonu gelmez, işin sonu ayrılığa kadar gider. İnsanları doğrularıyla yanlışlarıyla kabullenmemiz gerekir. Bu söylediğim elbette ufak tefek hatalar. Eğer ciddi anlamda suç işleyecek kadar büyük hatalar yapıyorsa ya da yaptığı hatalar başkasının canını yakıyorsa bu kişiyi değiştirmeye bile uğraşmayın derim. Ondan uzaklaşın. Ama küçük hatalarsa, onları kabullenebiliriz. Hem hangimiz dört dörtlük insanlarız. Bize nasıl davranılmasını istiyorsak karşımızdakine de o şekilde davranalım. O zaman hiç bir sorun olmaz.

  Hangi özelliğinin değişmesi gerektiğine göre şekil alan bir durumdur bence. Eğer değişebilir bir özelliği ise bence çaba gösterilebilir değişirse oh ne âlâ ama değişmezse de sorun olmaz. İnsanları olduğu gibi kabullenmek gerekir eğer insanları olduğu gibi kabullenemiyorsanız onlardan vazgeçmelisiniz.

  Değil, önce o değişmesini istediği kişi kendine baksın sonra karar versin.

  hayır değil belki değişebilir bi özellik değiştrilebilir ama asla insanın bir huyu değişmez boşa çabalarsınız

  İNSANI DEĞİŞTİRMEK ZORDUR ÇÜNKÜ 7 DE NEYSE 70 İNDE ODUR.EĞER Bİ İHTİMAL DEĞİŞSE BİLE ESKİ KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNDEN ESER KALIR HATTA DAHA MUTLU VEYA DAHA MUTSUZ OLABİLİR

  Bence insanları değiştiremeyiz, geliştiririz. Eğer değiştirmek istediğiniz insan özeleştiri yapabilme yeteneğine sahip ise. Zaten değiştirmek istediğiniz insan kendini eleştirmeyen, başkaları onu eleştirdiğinde öfkelenen türde bir insansa ona herhangi bir öneride bulunmak çok zordur. Gelişmek isteyen insan gün geçtikçe kendine olumlu yönde katkılarda bulunur. Geliştikçe de değişir. Ama hayat insanları değiştirmeye çalışmak kadar uzun değil. Siz mesafenizi koruyun, sizin sınırlarınıza saygılı olan insan zaten o çizgiyi geçmemeyi bilir.

  Birini aslında hiçbir zaman değiştiremeyiz sadece kendisini değiştirmesine teşvik edebiliriz. Kişide farkındalık oluşmasını sağlarız ama tabiki kişi üzerinde kontrolcü davranmaya çalışmak durumu sadece kötüleştirir.

  Doğru bir davranış mı ?zor bir soru bence. Bazı tavırların değişip dönüşebilecegini, bazılarının da özellikle, o kişiyi tanımlayan onun tabiatında olan onu o yapan davranışları değiştirmeye çalışmanın da manasız olduğu kanaatindeyim.

  Hiçbir insan değişmez ve değiştirilemez sadece bazı davranışlarını ve huylarını törpüler bunu da sadece kendisi yapabilir. Başkasının bunu yapmaya çalışması da karşı taraf için normal karşılanacağını düşünmüyorum.

  Bu sizin için sadece vakit kaybı olur çünkü kimse değişmez . Sadece bazı huylarını törpüler ama öyle köklü değişiklikler beklemeyin. Bu beklentiniz kendinizi kandırmaktan başka bir şey değil.

  Bence bir insanı değiştirmek karşınızdaki kişiyi kendi gibi kabul edemeyeceğiniz anlamına geliyor. Bir kişiyi kendi gibi kabul edemiyorsanız neden seviyorsunuz?

  her insan değişmeyebilir bunu beğenmediğiniz davranışlarını söyleyerek nazik bir dille konuşarak ikna edebilirsiniz.karsidaki anlayışliysa tabi.