İnsanları ırkı ile yargılamak doğru mu?

İstanbul havalimanı güvenlik görevlisi ırkçılığa maruz kaldığı gerekçesiyle intihar etti. İnsanları ırkı ile yargılamak doğru mu?

Kimseyi ırkıyla, diniyle, yaptığı işiyle yargılamak doğru değildir. Her insan hürdür ve hür kalmalıdır. Dünyada bu kadar yer varken, olanak varken birbirimize düşman olmayı, birlik olamamayı gerçekten anlayamıyorum. İnsanlar barış içinde yaşamak varken bu kine bu nefrete nereden sahip oldu? Buna birinin çıkıp gerçekten dur demesi gerekiyor.

Irkçılığı ne olursa ol reddetiyorum insana insan gibi davranacaksın ırkçılık yapanlara ırkçılık yapacaksın. Ki anlayacalar hiç bir insanı kimse yargılayamaz kimin hattıne

Hayır cok yanlıs bırsey her ınsanın ıyısı kotusu bulunur ırkla alakalı degıldır ınsanın kendısıyle alakalıdır

Evvela ben bu konuda kendime islami kaynakları rehber ediniyorum. Hiçbir islami kaynakta demiyor ki şu ırk şu ırktan üstündür veya laz kürtten kürt lazdan üstündür diye okuduğum tek bir kaynak hatırlamıyorum. Unutmayalım ki Kur’an-ı Kerim yalnızca takva sahipleri üstündür diyor bunu bilerek ve benimseyerek hayatımızı idame ettirsek bir çok şeyin farkında olacağız. Aynı zamanda ırkımızı dinimizi dilimizi vb. durumları kendimiz seçemediğimiz için kimseyide bu konuda yargılamaya hakkımız yok.

Kimse doğarken ırkını belirlemiyor. Belki biz de başka bir ırktan doğabilirdik. İnsanları milliyetlerine göre değerlendirmek dinen de doğru değil ahlaken de doğru değil.
Kimsenin kimseye üstünlüğü yokken ayrımcı kafaların hala hüküm sürüyor olması çok acı.

Irkçılık dünyanın en ilkel anlayışıdır. Irkçılık yapan canlı en ilkel yaratıktır.

İnsanları ırkı ile yargılamak yanlıştır. Bunun da tek bir nedeni yoktur. Hatta bir sürü nedeni vardır. Kişi; önce bağlı bulunduğu ırkı yüceltmeye başlar ve kibirlenir. Mesela bunu İngilizler ve Araplar çok yapar. Çünkü bu onların kültür kodlarına işlemiştir. Daha sonra benim bir önceki cümlede belirttiğim gibi önyargılar başlar. Yok Araplar görgüsüz ve pis bir millet, İngilizler çok acımasız bir millet gibi saydırmaya başlar. Bir diğer nedeni de geçmişteki ezeli rekabet ve düşmanlıkla. Çok geçmişte Çin ile ve yakın geçmişte Yunanistan ile yaşadığımız sorunlar buna örnek verilebilir. Çoğu Türk bu iki ırka önyargılı davranır geçmişe dayanarak. Mesela dine bağlı Yahudiler karşı bir önyargı da vardır. Ancak kişiyi sırf bağlı bulunduğu ırka göre yargılamak yanlıştır. Kişi, hal ve hareketlerine, karakterine göre değerlendirilmelidir.

İnsanların ırkları çok önemlidir. Çünkü ırk demek soy demektir, kan demektir ve bu da asatletin simgesi anlamına gelmektedir. Ancak insanları ırklarına, renklerine, cinslerine, milliyetlerine ve inançlarına göre yargılamak çok ama çok yanlıştır. Kimsenin hangi ırktan, hangi milletten doğacağını bilemeyiz. Bu kaderdir, sadece Allah bilir. İnsanları sınıflandırmak, ayrımcılık yapmak, ırkından, milliyetinden, inancından, gelenek-göreneklerinden, örf-adetlerinden, yaşantısından, maddi durumundan dolayı aşağılamak ya da yüceltmek çok yanlıştır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde bile bu ayrımcılık kesinlikle yasaklanmıştır. Anayasamızda da kesin hükümlerle yasaklanmıştır. Müslümanlıkta yani İslam dininde de kesin hükümlerle yasaklanmıştır.

kesinlikle çok yanlis bir davranis hiç kimse dünyaya gelirken irkini seçerekten dunyaya gelmiyor irkimiz, dinimiz , ailemiz bunlari biz secmiyoruz seçemediklerimizden dolayi tepki olmamiz dişlanmamis dogru degil ayrica irkçilik en buyuk toplumsal hastaliklardan birisidir onemli olan ozuyle sozuyle bir insan olabilmketir. Insana insan olduğu için deger vermeliyiz

Tabiki doğru değil, insanlarin kendi secebildiği birşey değil ırk tercihi. Herkesin doğuştan genetik yollarla getirdiği bir durum ,bu yüzden ırkçılık yapmakta büyük bir aptallık diyebiliriz.

Insanları ırkı ile yargılamak insanlığa yakışmayacak davranıştır. Insanları ırkına göre ayırt etmek yerine kişiliklerine göre saygı göstermek daha doğru. Dinimiz de zaten buna yer yoktur. Siyah tenli , beyaz tenli, sarışını , esmeri hepsi neticede insandır.

Kimseyi ırkıyla dışlamak herşeyi bir kenara bırak vicdanen kabullenecek bir durum değildir.

Hiç bir insanı ırkı ile yargılamak doğru değildir her insan eşittir o nedenle onun ırkı’da farklı olsa her insan gibi oda insan.

Irk ayrımı yapmak bir ideoloji değildir. Psikolojik bir hastalıktır.

İnsanları ırk ile yargılamak yanlıştır.Din,dil,ırk,ayrımı olmaksızın herkes eşit birer insandır.

günümüzün yaşam mottosu, herkes bir diğerini yargılıyor, hemen hakaret edebiliyor,hiç düşünmeden,yazık.
oysa anlamak empati yapmak varken.hemen savunma haline geçiyoruz ve en ahlaksız halimizle yargılarımızla saldırıyoruz.hoş değil hiç hoş değil.