İnsanların doğaya karşı sorumlulukları nelerdir?

İnsanların doğaya karşı sorumlulukları nelerdir? Kısaca bahseder misiniz.

Onu korumalı, zarar vermemeli ve bilmeli ki kendisine hayat veririn doğadır.

Tabi ki çevreyi kirletmemeliyiz. Biz o doğada dolaşıp temiz oksijen alıyorsak temiz olmalıyız. Yerlere kesinlikle çöp atılmamalı bi insan temiz bi çevrede mi? olmak ister yoksa heryerde çöp olan biyerde mi? Aslında temiz biyerde olmak ister ama insanların yaptığı sadece yerlere çöp atarak heryeri kirletmeleri.

Dogayı korumak,ağaçları kesip yakmamak,piknik alanlarını temiz kullanmak ve temiz bırakmak ama maalesef hiçte temiz kalmıyor,heryer çöp.Çöp ve mangal yaptıkları küllerini orda bırakıp gidiyorlar…


Doğayı korumak ,yerlere çöp atmamak .Doga kirlenirse yaşam alanı bi okadar da azalır oksijen yetmezliği artar . Doğayı korumalıyız ki bize güzel şeyler sunsun . piknik alanlarına gidildiğinde heryerde bir çöp bulunuyor .Bunlari önlemek amaciylada geri dönüşüm veya çöp kutuları oluyor bunlara atılması gerekir .Bazı bilinçsiz insanların bunlar umrunda olmuyor . :expressionless:

İnsanların doğaya karşı sorumlulukları en başta doğayı temiz tutmaktır.Daha sonrasında da doğadaki hayvanlara saygılı olmak ve doğayı korumak gelir.

Doğayı kirletmemeli atık maddeleri dönüştürüp atmalı ve hayvanları ezmemeli onlara saygı duyup empati kurmalıyız.

İnsanlar çevreye karşı duyarlı olmayı öğrenmelidir. Çevre koruma kanununu iyi öğrenmeli ve buna göre hareket etmelidirler. Naylon poşet kullanmama da çevre korumaya dahildir. Piknik alanlarını temiz tutmak ,denizlerimizi temiz tutmak , yerler çöp atmamak gibi ufak adımlar bile çevreyi korumaya yardımcı olur.

İnsanlar her zaman doğayı korumalıdır. Bitkileri koparmamalı yerlere çöp atmamalıdır. Özellikle piknik yerlerinde yediklerimizi atmadığımız zaman ortada çok kötü bir görüntü olur. Görüntü kirliliği yapmamalıyız. Çevremizi koruyup kollamalıyız.

Öncelikle insanoğlu doğayı kabullenmesi gerekir,doğayı kirletmemeli,koruyucu önlemler almalı.

İnsanoğlunun doğa için yapması gereken tek şey hayvanlardan aşağı duruma düşmemesidir onlarda biz varolduğumuzdan beri var ama ormanlar doğa onlar tarafından bir zarara uğramadı tek bir sözüm var insanoğlu evrenin başına gelmiş en büyük felakettir sorumluluk yoktur insan olmak vardır.

sorumluluklari sunlardir ortami temiz tutmalari gerekir ve ormanlaari da temiz tutmalari gerekir bilincsiz ates yakmaktan ormanlar yaniyor

İnsanlar doğada bulunan her canlı gibi geldiğe toprağa doğaya sorumlulukları vardır. Başlı başına mevcut konumu bile bunu gerektirir. İnsan doğanın bir parçasıdır. Hayatını da doğanın verdiği nimetlerle sürdürmek zorundadır. Doğadaki her şey nerede ise bir döngü içerisindedir. Döngünün temelinde devinim vardır. Ancak insanoğlu bu döngüyü mqnipüle etmek, yönlendirmek ve yavaşlatmak sureti ile doğa yasalarına karşı geldiği yetmiyormuş gibi bir de doğal yasalara hükmetme peşine düşmüştür. Döngüleri kırmamalı, yavaşlatmamalı. En kötüsü de yok etmemelidir. İnsan doğanın bir parçası olduğunu unutup tanrı rolüne soyunup kendisini onun üzerinde görürse asıl yok oluş sürecine girecektir. Doğa, yaşam ve ölüm her şey iç içe geçmiş bir vaziyettedir.

Teme doğa kurallarına uymalı çöpleri çöpe atmalı ağaçlara dallara zarar vermemeliyiz TEMA vakfının oluşturduğu listeleri okuyup sorumluluk bilincimizi artırmalı bu sorumlulukları çocuklarımıza aktararak gelecek nesillere eşsiz bir çevre bırakmalıyız.

İnsanın kendine saygısı varsa doğaya’da saygısı olmalı doğada nefes alır nefes almaya ihtiyaç duyar ağaçlar, yakacak malzemesi,ormanlar sadece piknik yapılıp çöp yığınlarına dönüştürelecek alanlar olmamalı denizlerin üzerinde pet şişeler yüzmemeli, fabrika atıkları, pis sular hayvanlara, çoçuklara zarar vermemeli önce insan olarak doğaya karşı sorumluluk nedir önce onu bilmeliyiz sonra oturur kahve köşelerinde elin yabancısı nasıl yapıyor diye tartışırız