İnsanların göz bebeklerinin içine bakarak konuşmak doğru mu? Neden?

İnsanların göz bebeklerinin içine bakarak konuşmak doğru mu ? Neden ?

Göz teması kurarak hem güvenilirliği hemde inandırıcılığı sağlayabiliriz.Yani gündelik hayatta daha iyi ilişkiler kurabilmek ve güven duygusunu oluşturabilmek için göz teması kurmak doğrudur.Sma çoğu insan göz teması kurmaktan kaçınarak gözlerinin duygularını ele vermesine müsaade etmez.

Göz teması kurmak demek karşıdaki kişiye gösterdiğimiz önem ve anlatmak istediklerimizi anlatmanın daha kolay yoludur. Uzmanlar özellikle küçük çocuklarımızla konuşurken dizllerimizin üzerine çökmemizi ve aynı hizaya gelerek göz teması kurarak konuşmamazı belirtiyor. Göz teması kurmak karşılıklı güven sağlamak açısından önemlidir. Öte yandan konuştuğunuz biri sizden gözlerini kaçırırsa bu onun hakkında olumlu veya olumsuz bir fikir edinmeniz içinde bir emare olabilir. İnsanlar duygularının en yalın halini birisinin gözlerinin içine bakarak söyleler yani biri sizin gözünüzün içine baka baka konuşuyorsa dedikleri çok önemli olabilir dinlemekte fayda var. Göz teması kurmak demek aynı zamanda gözlerimin içine bak ve bana doğruyu söyle demektir.

Göz teması ve kurarak konuşmak pek çok hususta ve zamanda, sağlıklı iletişim kurulabilmesi için ciddi önem taşımaktadır. Bilhassa sizi tanımayan insanlarda bırakabileceğini intiba ve güven uyandırma faktörü çoğunluk olarak fiziksel boyutlarla ölçülmektedir. Ayrıca ikna edicilik hususunda da gözlere bakarak konuşmak önemlidir, zira kişinin kendinden emin olduğunu da karşı tarafa iletirler. Ancak, bazı durumlarda düşmanlık belirtisidir. Uzun süreli, sessiz, imalı, donuk ve soğuk bakışlar çoğu zaman hoş bir duruma götürmez. Baskınlık, hakimiyet kurma, üstün durma, korkusuzluğu gösterme, nefret duygusunu iletme ve kimi zaman da tutku da göz temasının normalden uzun ve sabit kalmasını sağlayabilen faktörlerdir. Yine de güven uyandırayım derken, yanlış anlaşılmayın.

Göz kontağı kurmak çok önemlidir insanlarla konuşurken. Eğer gozbebeklerine bakarsanız karşınızdaki insanın onun düşüncelerine etkileme ihtimaliniz daha yüksek olur. Ve kendinizi daha çok kaale aldırabilirsiniz.

İletişim kurarken insanlar ile göz teması kurmak her zaman önemlidir; çünkü insan ile göz teması kurmak o kişiyi sevdiğinizi ve önemsediğinizi gösterir. Bir insan ile konuşurken onu aşağılamadan ve göz teması ile konuşun ve gözünüzü ondan kaçırmayın. Onları en iyi şekilde ağırlayın. İnsanın göz bebeğine batmak derken göz temasından bahsetmek istedim. Benim yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi bir konuşma ve dinleme için direkt olarak göze ve göz bebeklerine odaklanmak doğru bir davranış biçimidir.

Kesinlikle doğrudur çünkü karşındakine değer verdiğini ve onu önemsediğini konuşma esnasında hissettirebiliriz bu şekilde birçok uzmanda ikili ilişkilerde göz içine bakmanın önemini vurguluyor zaten.

Aslında insanlar diger insanlara konusurken bir dile ihtiyacları yoktur bir dil olmadan bile el kol ve mimklere iletişim sağlıyabilirz işte insanların bu özeliği sayesinde insanlar sadece senin konuşmana değil konusurken yaptıgın davranışlara da baklar örnek olarak bir insanın gözünün içine bakmak o insana anlatıgın hişini daha iy al almadını saglar ve o insanı bu konuyu dinlemeye piskolojik olarak iter sunum yaparken yere bakan bide gözünün içine bakan 2 insanı düşün ve onları beyninde karşılastır sence hangisi daha iy etki bırakır

Evet doğrudur bir insanın gözlerinin işine bakıp konuşmak sizin özgüvenli olduğumu söylediklerinizin önemli olduğunu belirtirsiniz.

insanların gözlerine

insanların göz bebeklerinin içine bakarak konuşmak tabiki de doğru . Çünkü diğer türlü karşımızda ki kişi kendini kaideye almadığımızı düşünebilir.