İnsanların köylü,şehirli vb ithamlarla kutuplaştırılması nelere yol açar?

Daha önce pizzaya tüküren adamı görmüştük. Şimdi de süt banyosu yapan adam.Bunlar bir tür hazmedememe sonucu üstlerinden intikam alma girişimleri olabilir mi? İki tarafın yaptığı bu tür yanlış davranışlar nasıl önlenebilir?

Bunlar hazmedememe sorunu değil bence . Bir takım kişi ve grupları hedef alarak yapılan bir vaka olamaz. Zira sütün kime nasıl gideceği belli değil. Ama bu düşünce ile yapılmışsa kutuplaşmanın etkileri eğitim seviyesi ile ters orantılı olarak artar diye düşünüyorum.

İnsanların köylü şehirli diye kutuplaştırılması tamamı ile sınıf ayrımına girmektedir. Böyle bir sınıflaştırma görünce aklıma köylü milletin efendisidir sözü geliyor.

Bu ayrım çok gereksiz ve saçmadır bence en önemlisi insanız hepimiz hem de o köylü olarak ayrıştırdıkları insanlar sayesinde tarım yapılıyor yoksa nerden gelecek bu ürünler

Bir insana köylü veya şehirli diye item yapılmamalıdır, çünkü biz birine köylü dediğimizde o kişinin kalbini bilmeden kırmış olabiliriz empati yapmak böyle durumlarda en iyisidir.

Sadece bu tarz ayrıştırmalar değil, herhangi bir şekilde yapılan her türlü ayrıştırma, toplumsal kopuş ve inatlaşmalara sebep olur. Ayrıca, köylümüz olmazsa, bir çok gıdasal ihtiyacımızı gidermekte büyük sorunlar yaşarız.

Kutuplaştırmak demek ayrıştırmak demektir. Bu olgu sonucunda da neler yaşanabileceğini tarih bize söylüyor zaten. Tarih buna benzer meseleler yüzünden isyan eden iç savaş yapan toplumlarla dolu. Böyle saçma sapan ithamlar insanları daha yüksek bir yere taşımaz, bir fayda getirmez. O yüzden kullanmamak lazım.

biz ve onlar söylemi insanları birbirinden ne yazık ki uzaklaştırır. Toplumda tabakalaşma ve guruplaşmaya nefrete yol açar. Bir virüs gibi çok hızlı ve kolay bir şekilde yayılır.

İnsanların köylü, şehirli gibi kelimeler söylenmesi normaldi nihayetinde kırsal yaşam gibi kelimelerimiz bile var ancak insanları aşağılamak onları ikinci sınıf vatandaşı gibi görmek veya gösterilmek istendiğinden bu cümleler artık kutuplaştırmaya yol açıyor buda toplumda ayrışmalara sebep veriyor.

Bir insanın köylü olması da normaldir şehirli olması da. Fakat yasam koşulları nedeni ile birbirini anlamadıkları noktalar olacaktır. İnsanların özelliklerini yaşadıkları koşullarını belirtmek evet ayrıştırmaktır. Fakat bu her zaman kötü anlamlı değildir. Bazen durum belirtir ve belirtmelidir de. Sadece hak ihlali yapılmadan ayrıştırma olmalıdır.